Wykonanie sieci między dwoma domami


(Respev) #1

Sprawa wygląda tak - pracuję z sąsiadem nad pewnym projektem. Bardzo przydała by się nam taka opcja, by szybko i wygodnie pobrać pliki z naszych komputerów (ja od sąsiada, on odemnie). Czy jest możliwe założenie sieci, w której będziemy udostępniali sobie tylko wybrane foldery z dysków twardych, ale nie będziemy udostępniali połączenia internetowego? Jeśli tak, czy wystarczy do tego karta sieciowa + antena? Dodam, że sąsiad był kiedyś klientem pewnej firmy udostępniającej internet radiowy i zostały po tym wspomnienia w postaci anteny parabolicznej oraz karty sieciowej, zaś ja posiadam jedynie zintegrowaną sieciówkę. Jeśli dokupiłbym antene, jest szansa, by to co chcę osiągnąć zadziałało?


(wacek) #2

Daleko mieszka ten sąsiad ??

Jeżeli blisko to wystarczy przeciągnąć kabel (krosowany) i podpiąć go do sieciówek


(Respev) #3

No właśnie dosyć daleko, jakieś 300 metrów...


(mrbungle) #4

a internet jak jest podlaczony? przez radiówki też? prosze o info o konfiguracji internetu u Ciebie i u kolegi (czy przez jakies dodatkowe urzadzenie.... itp)


(Respev) #5

Nie, oboje mamy neostrady i zwykłe modemy do nich dołączone (Thomson speedtouch).


(Cooldawid) #6

Powiem tak...

Bardzo dobrej jakości kabel...(skrętka ta powinna być zewnętrzna żelowana)

Bardzo dobrej jakości switch....

  • 2 łopaty, szpadle i inne tego typu narzędzia...

Kopiecie rowek głębokości 30-50 cm wkładacie tam kabelek zasypujecie i modlicie się żeby to zadziałało...

Najlepiej sprawdzić czy działa przed zasypaniem rowka:D... po co 2 razy kopać...

Na 150 metrach działa bez zarzutu.. Wszystko śmiga jak należy..

Przy 300 metrach potrzeba będzie trochę szczęścia albo potrzeba będzie wzmocnić sygnał..


(mrbungle) #7

no to mysle walnac access pointa i tyle... kompy powinny sie widzieć. jakby zasiegu nie było to walnąć antene kierunkową. polecam zapoznać się z http://www.wardriving.pl/ tam dużo ciekawych rzeczy znajdziecie o WiFi... miedzy innymi jak domowymi sposobami taką antenę zrobić :smiley:

nalepiej jakby tak jak mój poprzednik powiedział - krossem sie polaczyc... ale kto bedzie kopał... i co zrobić jak nie bedzie można wykopać rowu?


(Respev) #8

Taa, ciekawe tylko jakbym się przekopał 300 metrów przez tereny ogrodzone i zabudowane :stuck_out_tongue: Nie będę rozwalał specjalnie kilkadziesiąt ogrodów sąsiadów, żeby się dokopać. Mam jeszcze takie pytanie - od czego zależy prędkość wymiany plików w LANie między dwoma komputerami? Czy wartość ta jest zawsze stała? Na jaką prędkość można liczyć?


(Cooldawid) #9

Ogólnie rzecz biorąc to od kart sieciowych, kabelka, i routerka....


(Ferdek31) #10

Przede wszystkim musi być widzialność optyczna anten, radziłbym przy tej odległości kupic jakieś dwa panele 8dB /nie będzie dużych zakłoceń od innych radiówek z uwagi na wąski kąt promieniowania /. Drugie musicie mieć karty radiowe w standardzie b/g np. Edimax lub a ale tych nie polecam. Do tego kabel ze złaczkami zależnymi od gniazda radiówek, H-155 jeżeli odległość od anteny do komputera nie przekracza 10m, powyzej 10m, H-1000 o mniejszym tłumieniu ale droższy i grubszy. Konfigurujecie kompy w trybie ad-hoc lub infrastructure, włączyć szyfrowanie pakietów aby ktoś nie grzebał Wam w kompach i... to wszystko. Prędkość przesyłania plików w standardzie b dochodzi do 11mb/s, a g do 54mb/s. W praktyce 40% tej wartości / szumy, zakłocenia obcych stacji, pogoda, tłumienność kabla itp /. ale do wymiany plikow i gier w zupełności wystarcza. W sieci LAN prędkość teoretyczna do 100Mb/s - zalezy od kart, rodzaju kabla, odległości itp. Ale na 300m bez wzmocnienia po drodze nie radziłby Ci łączyć komputerów przewodowo, jeśli w ogóle to marnie to bedzie chodzić.


(Respev) #11

Dzięki marek624 za rozwianie moich wątpiwości. Jutro biorę się za kupno sprzętu :slight_smile:


(Ferdek31) #12

jeszcze tak na marginesie dodam, że jeslibyś kupowal panele to plecam netusa / od razu kupisz z odpowiednio długim kablem jak Ci pasuje - mniejszy koszt niż kupować po elemencie i weź 12 dB, chociaż 8 powinien wystarczyć ale jak masz długie doprowadzenie to wiekszy zysk nie zaszkodzi, chyba, ze 3-5 m to 8 dB wystarczy, byle nie wiecej bo antena o mocniejszym zysku ma większe szumy / zbiera wszystkie "smieci" z obcych stacji i zamiast polepszać pogarsza. :slight_smile: