Wyłączający się dysk twardy

Witam

Od niedawna pojawił się problem mianowicie podczas pracy kompa dysk się wyłączy i włączy i wtedy albo bluescreen albo zamazany obraz i tylko restart, kiedyś tak też miałem ale to na innym dysku i okazało się że wylatywała wtyczka molex ale teraz trzeba to wykluczyć bo bardzo mocno ta wtyczka siedzi w dysku. Jest możliwość że dysk siada albo coś podobnego?

Mialem podobny problem dysk pochodzil w takim stanie jakis miesiac i padl calkiem…ale jak jest w twoim przypadku nie wiem nie jestem ekspertem od HDD :slight_smile:

U mnie dysk zaczął padać po postawieniu Visty. Wrzuciłem go zatem do kieszeni na USB i już jest OK. Pracując przy komputerze słuchać było brak zasilania dysku i bluescreen’y (w Viście).

Jaki masz OS?

Windows XP SP2

Miałem podobny problem, trochę minęło czasu zanim znalazłem przyczynę. Okazało się, że blaszki (te metalowe rurki) we wtyczce Molex się rozgięły i raz stykały z bolcem innym razem nie - najczęściej przestawały stykać podczas pracy kompa i następstwa tego były takie jak opisujesz. Tak więc skoro nie padły jeszcze inne propozycje rozwiązania twojego problemu, to może sprawdź u siebie w Molexach te blaszki.

Pozdrawiam.

A jest możliwość że dysk sam w sobie pada?

Przetestuj dysk HDDlife 3.0.146, może coś Ci podpowie.

dyskei3.th.jpg

Tak to wygląda co o tym myślicie?

sprawdx go jeszcze HD tune

Dokładnie i zamieść screena zakładki ze S.M.A.R.T.'em.

Jeśli przypadkiem ta diagnoza jest na podstawie smarta (a właściwie na podstawie czego miała by być), no to jest bardzo kiepsko, u mnie 5 letni dysk ma wszystkie parametry na 100%, a 3 letni ale 7200rpm na 98%…

W hd tune przeskanowałem dysk i nie było błędów

zobaczcie tu

aaaasu3.th.jpg

ten hd tune coś dziwne wartości pokazuje, może elektronika siada ? na Twoim miejscu zrobiłbym kopię danych

smart nie pokazuje, że posiadasz bady (zanim zaczną się pojawiać uszkodzone dysk zastąpi je z puli zapasowej z obszarów nieużytkowych)

duży parametr ecc oznacza naprawienie błędów, nie ma się czym martwić, co do wyłączania dysku sprawdź czy zasilanie jest dobrze wsadzone, nie ma żadnego luzu itp. ewentualnie wsadz kawałek papieru jeśli luz jest za duży, sprawdź piny w molexie czy się nie rozlazły, karta graficzna nie powinna być podłączona na tej samej gałęzi molex co hdd.

Może kabelek co przesyła dane do płyty głównej ( chyba sata) się stopił…

Jakie masz temperatury komputera?

dysk jest na ata

a temperatrua jest ok