"Wyłączający" się dysk - zawieszenie komputera

Dysk podpinałem pod inny komputer - sprawował się ok. Tryby oszczędności sprawdziłem, wyłączanie dysku jest wyłączone. Raczej nawet wątpię, żeby kolega tam grzebał :slight_smile: Temp. (TMPIN0) odczytana za pomoca OCCT. Teraz odczytywałem poprzez HWiNFO64 (system 64-bit) oraz HWMonitor. Oto dane:

HWMonitor

SYSTIN - 38-40 st.

CPUTIN - 26-27 st.

AUXTIN - 23-25 st.

CORE - 43-46 st.

HDD - 26-28 st.

TMPIN0 - 46-48 st.

HWiNFO64

CORE - 44-46 st.

Motherboard - 37-38 st.

CPU - 26-28 st.

Auxilary - 22,5-24 st.

SYSTIN3 - 36-37 st.

HDD - 26-27 st.

GPU - 49,5 - 49-9 st.

Temp. zapewne zazwyczaj są niższe, z pewnością 2-3 st. to temp. panująca w lato, a przez to w pomieszczeniu (aktualnie jest 31 stopni za oknem :P). Nie bardzo zanurzałem się w temat temperatur. Może mi ktoś napisac co to jest: Auxilary, SYSTIN3 (SYSTIN, i czym to się różni), AUXTIN ?

Tylko dlaczego w takim razie nigdy nie zawiesił się podczas dłuższej pracy, a zaraz po stracie (tak ok 3-5 min)? Dzięki za pomoc, na prawdę jesteście bardzo pomocni :slight_smile:

Hej,

A próbowałeś podłączyć dysk do płyty głównej korzystając z innego portu ATA/SATA?

Może i tak, ale czasami takie ustawienia są ustawieniami domyślnymi.

Ogólnie to różne nazwy sensorów temperatury zmontowane na płycie głównej. W zależności od producenta płyty głównej mogą nosić różne nazwy. Tak czy inaczej temperatury są w normie. :slight_smile:

W czasie startu systemu dysk obciążany jest dość mocno, może stąd wspomniane problemy.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie, nie próbowałem go podłączać pod inny port. Jak wrócę to spróbuje. Mam nadzieję, że to pomoże.

Hej,

Czekam więc na rezultaty.

:arrow: Swoją drogą sprawdzałeś, czy w trybie awaryjnym występują podobne objawy?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, sprawdzałem. To samo. Zmieniłem port, zobaczymy co się będzie działo. na razie podczas pierwszego uruchomienia po zmianie wyskoczyło okienko zapisania, nie zapisania informacji (jakich nie wiem :P) . Chcę zobaczyć co będzie potem, mam nadzieję, ze to rozwiąże problem :slight_smile:

Hej,

Czyli raczej na pewno jest to problem sprzętowy, a nie programowy.

:arrow: Wymieniałeś taśmę IDE bądź kabel SATA, którym podłączony do płyty głównej jest dysk?

:arrow: Ten dysk działa na interfejsie ATA czy SATA?

:arrow: Dysk nie jest podłączony przez jakąś przejściówkę zmieniającą interfejsy ATA<->SATA?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hm… .dziwne. Teraz jest inaczej. Zaktualizowałem sterowniki do kary graficznej. Teraz owszem, także się zawiesza, jednak dioda od pracy dysku mruga, jakby dysk pracował. Więc co to może być? Tak taśmę wymieniłem, działa na SATA, jest podłączony bezpośrednio, bez przejściówki. Próbowałem w trybie awaryjnym - nie zawiesił się, jednak tak na prawdę ciężko to wyłapać, bo nigdy nie wiadomo kiedy on się zawiesza. Czasem jest dzień, kilkanaście uruchomień i się nie wiesza, a czasem potrafi z dwa razy pod rząd się zawiesić.

Jeżeli dalej będzie coś nie tak to na próbę odepnij wszystkie w miarę nie potrzebne rzeczy od płyty głównej , chodzi o czytniki kart/napęd CD/DVD itp oraz przepnij do innych portów myszkę i klawiaturę.

Wg mnie to nic nie da, płyta powoli pada lub zasilacz bo dalej są te problemy, po przeczytaniu tego wszystkiego taki wniosek mi się pojawił.

Hej,

:arrow: Sprawdzałeś w menadżerze urządzeń, czy między poszczególnymi urządzeniami nie ma konfliktów sprzętowych? Może przy dysku bądź (trochę co prawda dziwne, ale nich będzie) karcie grafiki nie pojawiają się jakieś komunikaty o zakłóconej pracy?

:arrow: Czy płyta główna jest wyposażona w zintegrowany układ graficzny? Jeśli tak, to możesz sprawdzić działanie dysku właśnie na tej karcie? Może problem faktyczni dotyczy zasilania przepuszczanego przez płytę główną?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Już trochę wcześniej pisałem, ale co tam. :smiley:

Sprawdź jeszcze raz (o ile sprawdzałeś) czy kondensatory nie są wybrzuszone. Nawet lekko wybrzuszone mogą powodować problemy właśnie takie jak Twój. Powinny być wklęsłe.

Dimatheus dalej uważa że to wina systemu, a wina jest po stronie sprzętu. Jak chce się zobaczyć czy po stronie softu to instaluje się inny system by to sprawdzić.

Baczk90 pisałeś o tym i ja również o tym wspomniałem.

Nie no. Dobrze. Zawsze trzeba sprawdzić wszystkie możliwości. Stawiam na zasilacz, lub płytę główną. Ze wskazaniem na to drugie. Ale w sumie jeśli masz czas to posprawdzaj wszystko dokładnie.

Pozdro.

Kondensatory są ok :slight_smile: Sprawdzałem dwa razy :stuck_out_tongue: Zasilacz tez jest raczej w porządku, bo po wymianie na inny problem jest nadal. Sprawdzę jeszcze to co napisałeś Dimatheus. Zobaczę, spróbuję jeszcze raz go rozebrać na części pierwsze i złożyć (zamienię okablowanie od dysku, stacji DVD itd. może to coś da.

Hej,

Temperatury, napięcia, zmiany okablowania. Tak, bez wątpienia tym sugeruję problem z systemem… :x

A próbowałeś uruchomić komputer z płyty z systemem Live CD? Można by sprawdzić, czy anomalie w zachowaniu dysku pojawiają się też na takim systemie. Oczywiście tutaj trzeba będzie dać komputerowi nieco czasu, by się upewnić, że dysk się nie zawiesza, bądź zawiesza.

Czekamy więc na rezultaty działań.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wybaczcie, ale troszkę zajęty byłem, ale posprawdzałem wszystko raz jeszcze i to jest problem systemowy, gdyż po zmianie dysku nie ma problemu. Po złożeniu, aktualizacje sterowników itd. problem jakby jest mniejszy, tzn. zawieszenia nie są częste, czasem jedno na długi okres. Dodam, ze podczas obserwacji wywnioskowałem jakby to miało miejsce przy próbie wyszukania aktualizacji Windows Update (bądź uruchomienia tej funkcji). Oczywiście po wyłączeniu funkcji nie miałem zawieszeń, ale to też losowa sprawa, a poza tym to nie jest rozwiązanie problemu :stuck_out_tongue: Ale poprawa jest :slight_smile: Poobserwuje jeszcze co i jak i zobaczymy. Czytałem coś o dzienniku zdarzeń, jak wyczytać z tego ewentualne “kolizje” między podzespołami, czy sterownikami? Dzięki za pomoc.

To jest w końcu, czy go nie ma? :lol: Skoro po reinstalce i zmianie dysku problem występuje nadal, to nie jest to “problem systemowy”.

Dalej będzie tłuczony ten problem ? Dysk albo płyta ma kondensatory wywalone. Można pisać i jak grochem o ścianę. Logiczne, że po zmianie dysku na sprawny będzie działać jak należy i z tego co napisane to dysk do wymiany i można cudować w systemie choćby nie wiem jakim, to jest to wina dysku i sam do tego już doszedłeś. Jak się dane stracą to będzie dopiero płacz, dlatego przezornie bym już miał w pogotowiu dysk, bo dalej się pojawia takie coś i to rozwiązanie jest tymczasowe.

Hej,

Czyli jak? Po zmianie dysku problemu nie ma, ale po ponownym zainstalowaniu starego dysku i aktualizacjach, problem staje się mniejszy?

A sprawdź, czy podobny objaw nie pojawia się w czasie tworzenia punktu przywracania systemu?

Można sprawdzić w menadżerze urządzeń w zakładce Zasoby. Jeśli zaś chodzi o dziennik zdarzeń warto przyjrzeć się wszelkim rodzajom błędów (czerwone) i ostrzeżeń (zółte). Któreś z nich mogą wskazać na konflikty - choć oczywiście te mogą wcale nie występować.

Przecież nikt Ci nie każe w temacie pisać i oburzać się “tłuczeniem problemu”. :stuck_out_tongue:

:arrow: Analiza S.M.A.R.T dysku coś niepokojącego pokazuje?

Pozdrawiam,

Dimatheus

No ja tam nie rozumiesz szukać dziury w całym jeśli sprzęt się psuje, zmiany w systemie tylko robią mętlik, a następny post będzie dysk mi szlag trafił i jak odzyskać dane. Lepiej zapobiegać niż leczyć.