Wyłączający się komputer

Witam. Otóż mam taki problem jak w temacie. Szukalem na forum już rozwiazań ale raczej mi nie pomogły.

komputer wyłącza sie nawet zaraz po właczeniu nawet system nie zdąży sie załadować. nie raz dojde do wyboru użytkownika i sie wyłaczy. nie raz chodzi 1 2 godziny a nie raz i 5 min. a gdy sie wyłaczy to nie mozna go włączyć. trzeba kilka razy wciskać power. zdaż sie tak ze po kilkakrotnym wciśnięciu power komp zaskauje tak jak by z opóźnieniem.

Moja konfiguracja:

zasilacz: tracer 4live/400 tutaj zdjęcie naklejki z niego http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cefe7b2279fbfdd4.html

płyta główna: gigabyte GA-M57SLI-S4

procesor:AMD Athlon 64 X2 4800+ Dual Core

Grafika: nvidia geforce 8600gt 512MB RAM DDR2

dysk: Samsung 320GB sataII

i ngrywarka dvd i system XP PRO SP2

byc moze ze to wina systemu bo jakies 2 3 tygodnie temu instalowalem go na nowo i od mniej wiecej takiego czasu sie tak dzieje.

za wszelka pomoc z gory dziekuje

Na 99% zasilacz, pożycz inny i sprawdź na nim.

Podaj napięcia z Biosu, a najlepiej użyj do ich pomiaru miernika.

no wlaśnie miernika nie mam a tez za bardzo posłuzyc sie nie umiem i nawet nie wiem gdzie dotknac zeby zmieżyc napięcia.

no tez tak mysle ze to zasilacz ale przeciez wczesniej bylo oki. moze tak byc ze dopiero po pewnym czasie takie cos sie dzieje??

Tak to niestety jest, że z czasem urządzenia odmawiają posłuszeństwa, a sam tracer 4live/400 to nie był dobry wybór do tego komputera.

Co do pomiaru napięć: viewtopic.php?t=64002

tzn kupowalem obudowe z zasilaczem. no nic zmierze i zobaczymy co pokaze miernik. tylko w tym temacie ktory mi podesłałes napicie +3,3V jest mierzone na wtyczce atx 20 pin a ja mam 24 piny. to tak samo trzeba tylko z pominieciem tych 4 dodatkowych pinow??

Napięcie 3.3V zawsze mierzysz na pomarańczowym kablu. Akurat te jest najmniej ważne, więc w razie obaw możesz je ominąć.

Podczas mierzenia zwróć uwagę, czy napięcia są stabilne.

Mierz przez dłuższy czas, od włączenia, po wyłączenie. Nie zapomnij obciążyć procesor (programy Orthos, Prime itp).

Zakres napięć wg normy ATX:

czyli teraz wytłumacz mi jak mam to zrobic wyłączyc komputer powtykac elektrody miernika i wyłaczyc kompa??i tak z każdym napięciem??i teraz wlaczylem programik obciążający procesor i sie komp wyłączyl po kilku sekundach takze nie wiem czy jest sens mierzyc te napięcia

wiec tak zmierzylem w końcu te napięcia

dla 5V 7,82

dla 12V 18,35

kolega od którego mam miernik powiedział ze trzeba brac poprawke na ten miernik bo może zawyżac 2 3 V jeśli by tak bylo to napiecia sa w normie i dodam jeszcze ze napiecia rosły powoli (setne cześci po przecinku) przy wyłączonym komputerze pokazywało 0.04V. mozliwe??dopiero jak wyłaczylem przyciskiem na zasilaczu to spadło do zera.

nie wiem co z tym kompem jak sie zdenerwuje to oddam go do jakiegos seriwsu czy cos.

jutro skombinuje inny miernik to jeszcze sprawdze te napiecia

Musisz sprawdzić innym miernikiem, takich poprawek na 2-3V nie możemy brać pod uwagę. Sprawdź porządnym miernikiem oraz podaj teraz napięcia z biosu (okno PC Health Status lub Hardware Monitor).

w biosie pisze tylko ze napiecia sa ok

tzn przy kazdym z trzech napiec jest tylko ok nie ma podanej żadnej wartości