Wyłączający się laptop

Siostra ma taki problem. Gdy robiła jakąś wizualizację ( mocno obciążona grafika jak i cpu) komputer się po prostu wylączał. Wg mnie zapewne z przegrzewania. Wczoraj podała mi temperatury karty i cpu i o dziwo w spoczynku procesor i karta 60 stopni. Gdy obciaży lekko czymś komputer to temepratura momentalnie rośnie. Sprawdzałem również RPM wentylatorów i o dziwo na gpu pisało 0 w speed fun.

Oddała do serwisu w celu przeczyszczenia i dziś powiedzieli jej że po 3-5 minutach się od razu wyłącza komputer… dziwne prawda? czyżby coś zepsuli, np radiator uszkodzili? tak jak pisałem, przed oddaniem do serwisu wyłączał się tylko pod mocnym obciążeniem, a teraz podobno od razu po włączeniu praktycznie. Coś tam wkręcali jej, że już jakieś zwarcie było czy coś. Wiadomo jak to serwisy, robią wszystko by naciągnać na kasę ludzi. Sam dokładnie nie mogę się temu przyjrzeć bo sprzęt jest 400km ode mnie i prędko nie przyjedzie a siostrze jest potrzebny na juz.

A teraz proste pytanie jakiej pomocy oczekujesz? Mamy zgadywać, bez dostępu do sprzętu, dlaczego się przegrzewa tak szybko?

A czy forum działą na zasadzie, że wysyłam każdemu userowi sprzęt on bada i mi odsyła? tak? hmm no chyba nie.

Pytam o ewentualne przyczyny owego stanu. Skoro nie potrafisz pomóc to po co piszesz?

Poczekaj znajdę szklaną kulę i będę zgadywać.

Więc tak:

  • [*:98xwailz]Być może komputer jest zakurzony stąd przegrzewanie i wyłączanie laptopa,

Pewnie tylko przedmuchali i rozkładają ręce, niestety na odległość go nie zrobisz. Poszukaj książki serwisowej do niego i będzie trzeba go rozebrać. Spróbuj wymienić pastę i przeczyścić wszystko dokładnie (przyda się pędzelek). W laptopach jest zazwyczaj jeden wspólny wiatrak, więc to nic dziwnego że nie pokazuje osobnego od GPU. Polecam program: HWiNFO32. Jaki to dokładnie model?

Serwis wymienił pastę, przeczyścił wszystko temperatura spadła o 3-4 stopnie. Wg ich diagnozy problemem jest przepalona karta graficzna. (5650HD) I najlepiej ją wymienić.

Także Rgabrysiak: Z twoich podpunktów zostaje usterka skoro niby serwis nałożył pastę i przeczyścił. Radiator nie mógł być źle zamontowany bo laptopn ma 3 lata i pracował dobrze przez okres gwarancji.

powiedz siostrze zeby podala ci wartosci z hwinfo sensors. Ja obstawiam nie podłączony wiatrak, lub zle zamontowany radiator - to nie gf serii 8 sprzed 2009 zeby grafika padala.

Ale na to wychodzi wszystko. Dziś odebrała laptopa z serwisu. CPU spadło z 60 stopni na 31-32 , wentylator się załącza tylko przy obciążeniu. Grafika niestety jak tylko się włączy laptopa stoi dalej na 60 stopniach.

co to za lapek?

Toshiba L670 Do tego nie wiem , czy zasilacz nie poszedł w piach. Na podpiętym kablu po chwili się wyłącza, a bez kabla uruchamia się normalnie… Za parenaście minut bedę wiedział więcej po dokładniejszych próbach.