Wyłączanie listwy

Mam mały problem. Zawsze było wszystko w porządku lecz dzisiaj dwukrotnie wyłączył mi się komputer. Konkretnie to nie komputer tylko zasilanie w listwie. Po prostu siedze na necie i puff komp się wyłącza, także monitor i głośniki więc listwa( do listwy mam podłączony także mały telewizor i on też się wyłączył. Wyłączyłem “pstryczek” na listwie, włączyłem jeszcze raz ale nie zaskoczyło. Dopiero po jakichś 4-5 minutach listwę mogłem włączyć i dalej pracowac z komputerem. Zdarzyło mi się to dzisiaj 2 razy. Czy to może być sygnał że coś złego dzieje się z listwą? Boje się żeby przez te wyłączenia nie zepsuły się jakieś podzespoły komputera.

lepiej wymień listwe sobie. przez takie skoki napięcia może Ci sie coś stać z kompem. Dobra listwa to ok 40-60 zł a podzespoły komputera nieco drożej.ale sprawdz jeszcze gniazdko do którego podłączona jest ta listwa. moze tam są jakieś skoki napięcia. a listwe kup sobie z dobrymi bezpiecznikami.

Zainwestuj w UPS , wiem że to wydatek ale mnie (przez 3 lata) kilka razy dane uratował a i skoki napięcia nie są groźne bo ma wbudowany stabilizator

co to za listwa? z bezpiecznikiem?

Jeśli tak, sprawdź bezpiecznik czy się nie nadpalił, lub od razu wymień na nowy.

Jak bez bezpiecznika, sprawdź czy sama listwa się nie grzeje, jeśli możesz ją rozkręcić to ją rozkręć i sprawdź zawartość.

Podmień inną listwę z domu i obserwuj.

jak pisał Kaczor_90 , sprawdź gniazdko - może tam coś siedzi.

Ale wcześniej( 3 i pół roku) nic się z listwą nie działo. Czy to możliwe że z dnia na dzień stała się ona taka wrażliwa na skoki napięcia?

możliwe, możliwe. Styki śniedzieją, ogólnie temperatura połączeń rośnie z braku dobrego przewodzenia, powstają mikro łuki elektryczne a to już krok od spalenia chałupy. Oczywiście przypadek przejaskrawiony, ale należy uważnie obserwować urządzenia, które po pewnym czasie zaczynają się grzać bardziej niż zwykle.

rób tak jak koledzy radzą, wyłączanie kompa przez odcięcie napięcia może spowodować uszkodzenie plików (szczególnie jak masz buforowanie włączone)

a co może być przyczyną jeśli mam nową listwę i ups, ale czasami wyłącza mi się nagle ups i komputer? z góry dzięki za odpowiedź

UPS nie może wyłączyć się nagle chyba, że…

chodzi w opcji bypass lub akumulator jest już tak slaby, że nie trzyma w ogóle…

a jak to sprawdzić czy jest włączona ta opcja bypass? bo z tego co czytałam zrozumiałam, że jedno wejście w ups jest nie podłączone do akumulatora ups’a i nie podtrzymuje zasilania więc zamieniałam podłączenia, ale problem dalej pozostał, a ten sam ups podłączony do innych komputerów nie robi takich problemów, czy to możliwe, żeby komputer w jakiś sposób wyłączał ups’a?