Wyłączenie Hyper-Threading Atom 330


(Dawidfajkowski) #1

Witam , chciałbym wyłączyć Hyper-Threading w swoim laptopie( Asus 1201N ) jako że używam "tylko" Windowsa XP to nie jest mi on potrzebny a nawet bardziej przeszkadza. Szukałem czy da się w biosie i w internecie lecz nie znalazłem jak to wyłączyć. Bardzo proszę o pomoc bo zależy mi na tym bardzo.

Pozdrawiam, Faja.


(Xeon Bloomfield) #2

Jak to przeszkadza ?

Hyper-Threading sprawia, że masz 2 wątki pracujące na jednym rdzeniu.

Wyłączenie tej technologi sprawi, że jeden wątek zniknie, ale nie przyniesie to przyśpieszenia, a wręcz odwrotnie - wiem, sam to testowałem na Windowsie XP.


(Spectatorx) #3

Jakie problemy HT sprawia w Twoim NETBOOKU? HT w obecnym stanie nie sprawia problemów, jest technologią dopracowaną i trochę dziwi mnie taka nietypowa potrzeba, bo mocy obliczeniowej nigdy za wiele.


(Qba Lukaszczyk) #4

Naprawdę, nie warto wyłączać HT. Netbook wcale nie będzie dłużej trzymał na baterii, maksymalnie 5 min.


(Dawidfajkowski) #5

Może coś źle rozumiem ale HT w procesorze o taktowaniu 1,6 GHz to nieporozumienie. Mam 4 wątki czyli 2 na każdy rdzeń, tak de facto jeden wątek ma do dyspozycji 800Mhz a gdyby były 2 wątki to każdy miałby do dyspozycji 1,6GHz. Tak?

Pozdrawiam, Faja.


(Spectatorx) #6

No nie tak.

Na początek radzę Ci przeczytać wiki na ten temat:


(Dawidfajkowski) #7

Właśnie:

Również widnieje taka głupota, a raczej niedopowiedzenie:

Taki wzrost jest jedynie przy aplikacji która obsługuje wielowątkowość ale i system operacyjny który to obsługuje.

Są to wątki wirtualne! I teraz rozdzielenie mocy na wątek jest w ogóle bez mojej wiedzy/ingerencji. Pracuje np. z Photoshopem na jednym wątku(bo mam starą wersje Photoshopa i Windowsa XP które nie obsługują wielowątkowości) i HT decyduje że potrzebuje do czegoś innego moc obliczeniową i ciach. Ja na jednym wątku w procesie dostaje runtime error.

Generalnie cały czas jest offtop bo chciałem żeby mi ktoś napisał jak to wyłączyć a nie dyskutować i rozwodzić się nad tą ekstra technologią, jak faktycznie wyłączenie pogorszy albo nic nie da to włączę to znowu.

Pozdrawiam, Faja.


(Qba Lukaszczyk) #8

XP obsługuje, ale wyświetla jako kilka procesorów.