Wyłączenie P2P w sieci

(Curry_) #1

Witam!

mam serwer który rozdziela internet na 5 komputerów w domu. działa na windowsie XP. do niego idzie net, potem z niego sieciówką na switcha i właśnie na te 5 kompów.

i rozchodzi sie o to że tym serwerem zarządzam ja i chcem ograniczyć sieć tak zeby tylko można było używać netu, sprawdzać poczte, itp. standard. bez żadnych P2P czy innych programów do ściągania i zamulania łącza. jak mam to zrobić w tym windowsie?!

jakiś soft do tego oddzielny jest potrzebny?! obojętnie jaki, może być płatny. nie ja za to płace. a najlepiej jeszcze żeby można było każdy komputer ograniczać oddzielnie i ustalać limit transweru. ale to nie konieczne. wystarczy żeby zablokować wszelkie porty które są do P2P a żeby działał tylko "internet".

prosze o pomoc! i prosze nie pisać poszukaj na googlach bo szukałem i nie znalazłem. jak ktoś nie wie jak pomóc to niech po prostu zignoruje ten temat. z góry dzięki.

ps. żeby być pewnym, jaka ma być maska jeśli jest razem w sieci 6 kompów?! 255.255.255.249?! i wtedy by były adresy 192.168.0.1-6. zgadza się?!

(Spidr) #2

Witam,

co do zamykania portów, to jeszcze nie musiałem czegoś takiego robić na Windowsie. Może jakiś (nawet darmowy) firewall na interfejsie zewnętrznym i w nim poblokowane porty?

Co do maski, to taka z końcówką 249 nie istnieje (maska musi być ciągła, czyli np. 11111000 - 248) - pewnie literówka. No i wtedy jest tak, jak piszesz.

Acha, możesz dać po prostu końcówkę 0 - po co się ograniczać. Jak będziesz dodawał jeszcze jeden komputer to nie musisz wtedy zmieniać maski na wszystkich sprzętach.

(Curry_) #3

no w windowsie chyba sie nie da tego zrobić właśnie. ale może byc jakiś soft oddzielny.

a co do maski to nie literówka. myślałem że 49 bedzie. czyli jak wezme 48 to bedzie tylko 6 kompów w sieci dopszczonych, tak?! bo właśnie zależy mi na tym żeby był porządek. że każdy ma swój adres. a nie porozpi3rdalane wszystko. i wtedy właśnie jakiś soft użyć który temu adresowi przydziela to, temo to a tamtemu jeszcze co innego. ale głównie chodzi o to żeby poza serwer nie wychodziło P2P. jak na serwerze zainstaluje jakiegoś firewalla i w nim odblokuje tego emula który jest na serwerze (bo jest) to czy inne kompy w sieci też automatycznie będą miały udostępniony port do P2P?!

(Spidr) #4

Raczej będą miały... Ale to zależy od firewalla, zainstaluj sobie VPC i popróbuj różne firewalle. Ja bym w takim wypadku kombinował z założeniem reguły na wewnętrzny interfejs. Wtedy serwerek powinien mieć dostęp, a komputry wewnątrz nie.

Maska .248 daje Ci 6 adresów użytecznych (z resztą 249 by Ci nie przyjął). Taki porządek jest pozorny, bo i tak każdy sobie może IPka zmienić. Ja bym jednak ustawił szerszą, a na tamtych komputrach stałe IP. Albo pokombinował z zastrzeżeniami DHCP... wtedy każda sieciówka dostaje IPka tego samego za każdym razem (rozpoznawane po MACu). Ale XP nie ma standardowo serwera DHCP, więc coś musisz poszukać.

Z resztą proszę o pomoc innych użytkowników, rzadko się bawię w takie rzeczy.