Wymiana cooler'a

a gdzie ta śrubka ?;p tam gdzie się monitor podłącza z tyłu kompa ?

Nie, w środku obudowy na samym szczycie śledzia.

Sory za takie głupie pytania :x ale śledź to te mocowanie (na zdjęciu niebieskie), które trzyma karte ?

Nie, śledziem nazywa się ten kawał blachy do którego jest przymocowana każda karta rozszerzeń (zarówno karty graficzne jak i inne karty montowane na PCI) poprzez którą są na zewnątrz obudowy wyprowadzone złącza (w przypadku kart graficznych są tam złącza pod które podłącza się monitor).

Każdy taki śledź jest przykręcany jedną śrubką do obudowy żeby karta się nie mogła przypadkiem wysunąć (są co prawda obudowy które mają inne zabezpieczenie przed wysunięciem się karty ale to rzadkość).

Tuba/air duct jest zbędna przy tego typu coolerach CPU. Ważniejszy jest tutaj wentylator montowany z tylu obudowy.

t.luk , ale w przypadku gdy wentylator coolera jest blisko tyłu obudowy to nie ma sensu montować tam dodatkowego bo wtedy szlak trafia automatykę sterowania obrotami, za to tuba da to że powietrze kierowane przez wentylator coolera na radiator będzie pochodziło z zewnątrz obudowy (chłodne) a nie będzie mieszanką chłodnego powietrza z zewnątrz i ciepłego z wewnątrz.

U mnie jeszcze nad coolerem jest zasilacz z wentylatorem od dołu który wyciąga całe ciepłe powietrze z obudowy na zewnątrz.

No tak ja też mam taki zasilacz (widać na zdjęciu nr. 2 powyżej) a tą śrubkę już mam, dzięki wielkie :wink:

No właśnie rzecz w tym że twój nie ma od spodu wentylatora tylko z tyłu a z obudowy wyciąga powietrze tylko małymi otworkami, mój wygląda od spodu tak: http://img04.allegroimg.pl/photos/oryginal/15/84/79/84/1584798419.

Tak swoją drogą to patrząc na twoje foty mam wrażenie że masz zasilacz z tzw. czarnej listy który należałoby jak najszybciej wymienić (zobacz tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html).

Masz jak najbardziej dobre wrażenie :frowning: z tym, że na razie chciałbym wymienić te chłodzenie a potem zasilacz.

Dodane 28.05.2011 (So) 15:12

Zna ktoś jakiś renomowany i nie zbyt drogi zasilacz ? :stuck_out_tongue:

Dodane 28.05.2011 (So) 17:13

A jest takie prawdopodobieństwo, że jeżeli wymienię chłodzenie z tego seryjnego amd na spartana to zasilacz ( ten take me 400 ) nie da rady i się coś spali czy wymiana chłodzenia nie masz aż tak znaczącej zmiany jeśli chodzi o zasilacz.

Skąd ta teoria o utracie automatycznej regulacji? Co do zasilacza to teraz robi się obudowy z zasilaczem montowanym na dole żeby zasilacz sam się schładzał, a nie dogrzewał powietrzem z górnej części obudowy.

Zdjęcie z kamery termowizyjnej buda Brutus BT-410, chłodzenie Spartan, przód i tył wentylatory dodane do obudowy, jak widać jest cieplej w okolicach tylnego wentylatora, to dla ozdoby on tam nie jest, u góry zamontowałem Xthermala BTF120, z boku nie ma żadnych otworów, a i tak miejsce gdzie jest Spartan jest chłodniejsze.

image_id: 3877

Najtaniej to Fortron, ale do mocnego rozbudowywania konfiguracji to on się zbytnio nie nadaje.

http://allegro.pl/fortron-fsp350-60hlc- … 08316.html

Z lepszych Seasonic SS500-ET (ale tej jak i Forton ma krótkie kable), Fractal Integra, Antec VP450, XFX Core 450.

Wentylator od obecnego pewnie więcej nie pobierze, zmiana chłodzenie nie ma większego znaczenia, gorzej będzie jak kupił byś mocniejszą grafikę, czy podkręcił proca.

Już wyjaśniam co miałem na myśli pisząc to.

Otóż jeśli przyłożysz do wentylatora zainstalowanego na coolerze i sterowanego przez płytę która ustala automatycznie prędkość wentylatora wpiętego w złącze CPU_FAN inny wentylator wpięty w inne złącze (na którym już płyta nie steruje obrotami a jedynie je odczytuje) tak żeby oba kierowały powietrze w tą samą stronę to powstaje efekt (że tak to nazwę) strumienia powietrza który powoduje że oba wiatraki kręcą się szybciej niż jakby były dalej od siebie.

Oczywiście efekt strumienia powietrza zwiększa stopień chłodzenia ale też zwiększa hałas i uniemożliwia płycie skuteczną regulację obrotów bo i tak ten wentylator którym ona steruje dostosowuje swoją prędkość do rzeczywistej prędkości przepływającego przez niego strumienia powietrza.

I nie jest to tylko teoria a sprawdziłem to doświadczalnie.

A co powiecie na http://allegro.pl/oryginalny-zasilacz-f … 78040.html ?

Utrzyma: (?)

-płyta główna :Gigabyte, Model M61PME-S2

-procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4400+ (plus cooler spartan o którym była mowa wcześniej)

-karta graficzna: GeForce 8600 GT DDR2 <1GB 128BIT>

-dysk twardy: jakiś seagate 250gb

-pamięć RAM: dwie kostki DDR2 po 2gb, firma Kingmax (takie http://www.proline.pl/sklep.php?prodid= … R2+2GB+106)

-jakieś dvd , raczej no name :?

Widzę że masz tą samą płytę główną co ja, procesor słabszy od mojego i kartę graficzną mocniejszą niż ja więc chyba można przyjąć że zapotrzebowanie twojego sprzętu jest na podobnym poziomie co mojego (może nawet twój potrzebuje więcej bo masz grafę z serii GT a ja GS), zasilacz 350W może ci ledwo akurat wystarczać, radziłbym ci kupić zasilacz 400W.

Co do marki Fortron to czytałem tu sporo pozytywnych opinii o tej firmie ale myślę że lepiej by było jakby ktoś bardziej obeznany w tym temacie się wypowiedział (ja się opieram na kalkulatorze PSU ze strony http://www.coolermaster.outervision.com/).

Ja kupiłem sobie zasilacz CoolerMaster 400W (dokładnie ten co dałem ci wcześniej screena).

Coś takiego wynika raczej z tego, że ten wentylator z tyłu radiatora pracując jako “pull” i mając dobrą wydajność przyczynia się do minimalnego zwiększenia prędkości pracy tego wentylatora z PWM. I na pewno nie jest to ogromna różnica skoro realnie zauważy się różnice rzędu 2-4 stopni :wink:

Gdy ten sam test robiłem z parą wentylatorów na wspólnej wtyczce to efekt był ten sam, mimo że oba kręciły się z max prędkością to przykładając jeden do drugiego prędkość obu jeszcze się dodatkowo zwiększała.

Różnica w temperaturze może faktycznie przy dobrym coolerze być jedynie rzędu kilku stopni ale poziom hałasu znacznie wzrośnie wentylatorów może wzrosnąć nawet o kilkaset RPM.

W każdym bądź razie uważam że w przypadku odpowiednio wydajnego coolera (mającego wydajność odpowiednią dla danego procesora) mającego swój wentylator zwrócony w stronę tyłu obudowy (jak Spartan) nie ma sensu montować tam jeszcze dodatkowego wiatraka.

Jeszcze co do tego co napisał Tobi to nie spotkałem się jeszcze z obudową w której zasilacz by był na dole ale różne rzeczy wymyślają producenci, jedne pomysły są bardziej trafione a inne chybione.

Tak czy inaczej na górze obudowy i tak powinien być jakiś wentylator który będzie wyciągał z niej ciepłe powietrze bo ciepłe powietrze zgodnie z prawem fizyki zawsze idzie do góry i zawsze na górze obudowy będzie się zbierać ciepłe powietrze.

Tu od początku nie było mowy o montażu drugiego wentylatora do Spartana, i na tym samym wtyku, tylko na tylną ścianę obudowy, ten dodatkowy wentylator będzie jakieś 10 cm od Spartana, to wyciągnie część ciepłego powietrza.

To jest dobry pomysł biorąc pod uwagę pobór obecnych kompów, i ilość produkowanego ciepła, zasilacz się nie dogrzewa ciepłym powietrzem, obudowy z zasilaczem montowanym na dole u góry mają otwory wentylacyjne, jak widać na zdjęciu miejsce gdzie jest Xthermal jest całe czerwone.

Jeśli miałby on kierować powietrze w przeciwną stronę niż ten na Spartanie będą c w tej samej płaszczyźnie co on to tym bardziej jest to bez sensu i zadziała wręcz odwrotnie niż powinno obniżając jeszcze wydajność chłodzenia, powietrze zamiast być kierowane strumieniem z zewnątrz prosto na radiator będzie krążyć w zasadzie po całej obudowie mieszając ciepłe z chłodnym.

Najlepiej jest jak na radiator procka kieruje się bezpośredni strumień chłodnego powietrza z zewnątrz obudowy a nie już trochę podgrzane powietrze z wewnątrz.

scripter1 coś czuje że Ty szukasz jakiś dziwnych problemów, Spartan był by zamontowany jak Karakorum na tym zdjęciu:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? … 6017d92d4c

Z tyłu wentylator wyciągał by ciepłe powietrze wylatujące ze Spartana.

Tobi , jeśli by oba wentylatory kierowały powietrze w tym samym kierunku to było by to poprawne tyle że rozwiązanie które ty proponujesz daje mniejszą wydajność chłodzenia procesora.

Twoje propozycja jest lepsza jeśli jest ogólnie problem z wentylacją w obudowie bo w ten sposób będzie wyciągane ciepłe powietrze z obudowy kosztem mniej efektywnego chłodzenia procesora bo przez radiator będzie przepływać już lekko podgrzane powietrze z obudowy.

Ale w przypadku gdy ogólne chłodzenie wewnątrz obudowy jest dobre bo np. tak jak u mnie ciepłe powietrze wyciąga wentylator zamontowanego na górze zasilacza to lepiej wykorzystać pełnię możliwości coolera kierując na niego bezpośrednio zimne powietrze.

Która metoda będzie lepsza w tym przypadku to już kolega sam zdecyduje.