Wymiana czy podkrecenie i wymiana

Witam!

Zastanawiam się nad kupnem kompa, lecz moje fundusze na razie są na niskim poziomie.

Chciałem kupić i7 3770k, 660TI, 16GB ram koszt około 3500zł (to sporo).

Czy lepiej ulepszyć to co mam :

2 Quad Q6600 2.4 GHZ - podkręcić do 3.7 (podobno pon wymianie chłodzenia się da)

6GB ram DDR2- do 8 lub 16

8800GT 1GB - wymiana na 660TI

Płyta - GIGABYTE EP35-DS3R

Co myślicie ??

Komp do renderowania i nagrywania.

Pozdrawiam

Inwestowanie w pamięci DDR2 to strata pieniędzy, lepiej to w diabła sprzedać na części póki jeszcze są chętni na allegro (trochę kasy za to dostaniesz) i kupić całkowicie nową maszynę.

Twój Quad nie wykorzysta w pełni 660ti.

Nie ma sensu inwestować w tego kompa.

A co jest powodem, że chcesz przyspieszać swój komputer? Moim zdaniem nie warto inwestować teraz w taki sprzęt, bo ma on 3-4 lata - lepiej poczekać i dozbierać na coś nowego.

Twoja płyty obsłuży maksymalnie do 8 GB pamięci RAM (DDR2).

no ma on przeszło 5 lat :/, poczekam i kupie to co wymieniłem wyżej. Może też coś sprzedam z tego kompa.

Dzięki za rady i pomoc

Zależy jakiego renderowania. Jeśli renderujesz używając CPU to do tego zestawu nic nie wyczarujesz. Możesz niby kupić najlepszego Core2Extreme, ale szkoda inwestować w podkładkę 775. Natomiast jeśli renderujesz używając GPU (np. Cycles render w Blenderze) to wystarczy, że do tego zestawu dokupisz dobrą grafikę.

Pozdro :slight_smile:

No i warto też zwrócić uwagę na zasilacz, jaki się posiada, żeby dał radę nowej mocnej grafice, a w przyszłości nowemu mocnemu procesorowi.

Pierwsza kwestia - to w jakich programach pracujesz ? Być może zasadne byłaby wymiana karty graficznej (i tak ją wykorzystasz w nowszym sprzęcie). Dokładanie pamięci … nie sądzę by jakąś wielką różnicę sprawiło rozszerzenie pamięci z 6 do 8GB (bo tylko tyle twoja obecna płyta obsłuży).

Kolejna rzecz - która może wpłynąć na komfort pracy - to szybki dysk (lub nawet rozważ konfigurację RAID - choć niekoniecznie z użyciem kontrolera który masz na płycie głównej).

programy to :

czasem Adobe Audition

camtasia studio - do renderowania

a do nagrywania :

Free Sound Recorder

Bandicamp / msi afterburner

Kartę graficzną można jak najbardziej zmienić, w porównaniu do 8800GT różnica będzie olbrzymia. W przyszłości zmienisz platformę, wtedy nową kartę po prostu zostawisz. W nic innego inwestować się nie opłaca, s.775 jest obecnie skrajnie nieopłacalne (do tego 6 GB RAM jest wystarczające), spróbuj tylko podkręcić Q6600 do ~3 GHz i będzie okej. No i oczywiście trzeba zadbać o odpowiedni zasilacz.