Wymiana dysku w laptopie. Dwa pytania

Witam :slight_smile:

 

Chciałem się poradzić w pewnej sprawie.  Może to głupie, ale nigdy nie wymieniałem dysków w laptopie  :mrgreen:  Padł mi całkowicie dysk i nawet nie mogę skopiować partycji recovery a wiec muszę wszystkie sterowniki ściągać ze strony producenta.

Padnięty dysk Toshiba zastąpię Hitachi CinemaStar Z5K320 , 160 GB

 

I teraz do sedna gdyż nasuwają mi się dwa pytania ;

 

Czy po wymianie dysku trzeba cos przestawić w biosie, aby był dobrze wykrywany i nie było żadnych problemów z instalacja systemu?  Oryginalnie był zainstalowany Windows 7 Home Premium i takowy też chciałbym zainstalować. Laptop to Toshiba Satellite C660-1H8

 

Teraz pytanie, co do legalności

 

Posiadam oryginalny nośnik Windows 7 Home Premium, ale klucz jest już wykorzystany w stacjonarnym PC. Przy kupnie laptopa dostałem oryginalny klucz. Czy jak zainstaluje Windows z oryginalnej płytki i użyję klucza dostarczonego z laptopa to będzie to zgodne z dziwną polityką Microsoftu i zawiłym polskim prawem?

Nie musisz nic przestawiać - choć jeśli będzie to SSD, warto w BIOS przełączyć tryb na AHCI.

 

Możesz zainstalować system z innego nośnika używając swojego klucza zawsze, jeśli owy nośnik jest oryginalny i odpowiada wersji, na jaką masz licencję.

Jeżeli laptop by kupiony z systemem to był zaresejtrowany kluczem fabrycznym. Jak podasz ten klucz co masz na nalepce to meże go nie przyjąc bo nie jest zarejestrowany w Microsofcie. Wtedy trzeba do nich zadzwonic i i odblokują.

 

Z tego co rozumiem, to na stacjonarnym PC-cie używałeś Windowsa niezgodnie z licencją. Ta licencja przypisana była do laptopa.