Wymiana grafiki (padła GF 7300gt)

Witam. Czy możecie pomóc w doborze karty grafiki do mojego komputera. Grafika do wymiany po starej gf 7300gt jak najmniejszym kosztem. Nie interesuje mnie jak na razie wymiana innych podzespołów. W sprawie sprzętu jestem totalnym laikiem, ale nowa grafika nie może być gorsza i zasilacz musi dać radę :slight_smile:

Płyta główna: Gigabyte GA-945P-S3 v1 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Procesor: Intel DualCore 2,66GHz, 2681MHz

Ram: 2GB (4x512MB)

Zasilacz i obudowa: AC Silentium T1 SS-350 atc

w starym komputerze mam te samą 7300gt mozesz mi powiedzieć w jaki sposób “padła”. CO się z nią stało? Nie wiem czy ją podkręcałeś ale w tym wlasnie okazala sie ona bardzo dobra. Mnie się udało powiekszyć liczbę fps’ów średnio o 53% co jest bdobrym wynikiem. Jesli padł Ci wentylator to norma w tej karciei mozna sie bez niego obejsc, nawet podkręcając karte, trzeba ją tyllko odpowednio wyeksponowac na dizłanie powietrza bedącego w ruchu :stuck_out_tongue_winking_eye:

karta jest z pasywnym chłodzeniem więc, z wentylatorem nie mam problemów :wink: W żaden sposób jej nie podkręcałem. To, że padła w zasadzie mogę przypuszczać. Wszystkie inne podzespoły Ram, procek i płytę główną przetestowałem na ich wydajności i błędy. Komputer się zawiesza przy dłuższej pracy, choć i to nie jest regułą. System dopiero co przeinstalowany po pierwszym takim błędzie, Sterowniki wgrane (ze starymi sterownikami był też błąd, wgrałem nowe nie pomogło). W trakcie pracy na BIOS potrafią pojawić się zmiany w kolorze. (na całym ekranie pojawiają się prostokątne zielone obszary). Miesiąc temu zmieniłem monitor na nowy LG lcd z podświetleniem LED. Może to miało wpływ na brak wydajności ze strony karty.

Artefakty?

jeśli dobrze rozumiem artefakty, to takie pojawiają się w momencie zawieszenia. W trakcie normalnej pracy nie zauważyłem niczego niepokojącego w grafice (pracuję i w Corelu i w photoshopie, programy CAD) ani podczas odtwarzania filmów - różnych formatów.

Gdy już się zawiesi to sam się restartuje, ale Windows (XP SP3) już nie jest w stanie się załadować. Działa Tryb awaryjny systemu. Jęśli będę miał możliwość zrobienia screena to spróbuję go wstawić. (robiłem już wcześniej, żeby sprawdzić czy to nie monitor :))

Spróbuj podziałać bez sterowników do grafiki i powiedz czy będzie się zawieszał, jeśli nie to masz winowajcę, profilaktycznie potraktuj pamięć RAM memtestem.

czy wystarczy jak wywalę sterowniki do grafy, czy muszę wgrać winde raz jeszcze?

Jak pisałem wyżej Ram przetestowany. Mamtest przeszedł cały bez błędów. Przeszedł jeszcze inne dwa testy więc wszystko z RAM w porządku (kiedyś już mi padł więc to jako pierwsze wpadło mi do głowy - przetestować RAM)

Wystarczy że je odinstalujesz, kolega miał tak z 8800gt że bez sterowników działała a po instalacji się system nie odpalał, tylko czarny ekran. Spróbować ci nie zaszkodzi.

I załóżmy, że to jednak grafika. Jakieś propozycje i pomoc w zakupie nowej?

To jest Twoja obudowa? Jaki tam jest zasilacz? 350 czy 550W? Czy masz w ogóle jakiś inny zasilacz? I ile byś chciał przeznaczyć na nową grafikę ewentualnie?

7h0c_xlarge.jpg

jesli pasyw sprawdz najpierw temp. karty.

obudowa jest taka, zasilacz 350. To jest największy błąd, że taką kupiłem obudowę, ciasno w środku a zasilacz nietypowy i trudno na inny zamienić. Na nową obudowę i prawdziwy zasilacz na razie średnio ze środkami. Planowana wymiana wszystkiego, ale tak powoli.

Jak na razie bez sterowników się nie zawiesił.

Temperaturę jak sprawdzić?

Jeśli jest czujnik to pokaże ci np w HwMonitor bądź SIW (System info for windows) tylko nie wiem czy jak sterowników nie ma to czy pokaże. Jeszcze nasunęła mi się jedna myśl apropo temperatury, czyściłeś w ogóle komputer kiedykolwiek z kurzu? Bo jak grafa się nie przegrzewa a są artefakty to na 90% śmietnik, masz możliwość sprawdzenia tej karty w drugim komputerze?

Chociażby program Speccy

http://www.dobreprogramy.pl/Speccy,Program,Windows,15677.html

żaden nie pokazuje temp karty grafiki - wyrzuciłem sterowniki

To je zainstaluj :F

sterowniki wróciły HWmonitor 75 st C na karcie grafiki - chyba dużo.

Ło lol, w spoczynku 75 stopni ? Ja mam 60 jak gram w GTA4/Wiedźmina2 :smiley: Pasywne chłodzenie pewnie ? Kup do niego jakieś chłodzenie albo chociażby wiatrak za 10 zł.

A wy mówicie że karta jest do bani. Kurde po co wprowadzacie w błąd. Po opisanych objawach niemalże jest oczywiscte ze coś sie przegrzewało. A jesli karta ma tylko radiator to nic dziwnego. spece od artefaktów

Weź ją odkurz, zrób takzeby powierze ją opływało, nie wiem zammontuj dodatkowy wentylator jesli trzeba i winno byc ok.

Na poczatek otwórz obudowę podziałaj chwile i potem sprawdź odczyt i podaj go tutaj.

z tym właśnie, że wszystko odkurzone, obudowa otwarta, kaloryfer w pokoju w ogóle zakręcony :wink:

Zobaczę jak będzie się zachowywał w następne dni pracy. Tymczasem dzięki za zainteresowanie.