Wymiana grafiki (padła GF 7300gt)


(Kangur13) #1

Witam. Czy możecie pomóc w doborze karty grafiki do mojego komputera. Grafika do wymiany po starej gf 7300gt jak najmniejszym kosztem. Nie interesuje mnie jak na razie wymiana innych podzespołów. W sprawie sprzętu jestem totalnym laikiem, ale nowa grafika nie może być gorsza i zasilacz musi dać radę :slight_smile:

Płyta główna: Gigabyte GA-945P-S3 v1 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Procesor: Intel DualCore 2,66GHz, 2681MHz

Ram: 2GB (4x512MB)

Zasilacz i obudowa: AC Silentium T1 SS-350 atc


(Lazi11) #2

w starym komputerze mam te samą 7300gt mozesz mi powiedzieć w jaki sposób “padła”. CO się z nią stało? Nie wiem czy ją podkręcałeś ale w tym wlasnie okazala sie ona bardzo dobra. Mnie się udało powiekszyć liczbę fps’ów średnio o 53% co jest bdobrym wynikiem. Jesli padł Ci wentylator to norma w tej karciei mozna sie bez niego obejsc, nawet podkręcając karte, trzeba ją tyllko odpowednio wyeksponowac na dizłanie powietrza bedącego w ruchu :stuck_out_tongue_winking_eye:


(Kangur13) #3

karta jest z pasywnym chłodzeniem więc, z wentylatorem nie mam problemów :wink: W żaden sposób jej nie podkręcałem. To, że padła w zasadzie mogę przypuszczać. Wszystkie inne podzespoły Ram, procek i płytę główną przetestowałem na ich wydajności i błędy. Komputer się zawiesza przy dłuższej pracy, choć i to nie jest regułą. System dopiero co przeinstalowany po pierwszym takim błędzie, Sterowniki wgrane (ze starymi sterownikami był też błąd, wgrałem nowe nie pomogło). W trakcie pracy na BIOS potrafią pojawić się zmiany w kolorze. (na całym ekranie pojawiają się prostokątne zielone obszary). Miesiąc temu zmieniłem monitor na nowy LG lcd z podświetleniem LED. Może to miało wpływ na brak wydajności ze strony karty.


(Jaromir Zurawski) #4

Artefakty?


(Kangur13) #5

jeśli dobrze rozumiem artefakty, to takie pojawiają się w momencie zawieszenia. W trakcie normalnej pracy nie zauważyłem niczego niepokojącego w grafice (pracuję i w Corelu i w photoshopie, programy CAD) ani podczas odtwarzania filmów - różnych formatów.

Gdy już się zawiesi to sam się restartuje, ale Windows (XP SP3) już nie jest w stanie się załadować. Działa Tryb awaryjny systemu. Jęśli będę miał możliwość zrobienia screena to spróbuję go wstawić. (robiłem już wcześniej, żeby sprawdzić czy to nie monitor :))


(igrek) #6

Spróbuj podziałać bez sterowników do grafiki i powiedz czy będzie się zawieszał, jeśli nie to masz winowajcę, profilaktycznie potraktuj pamięć RAM memtestem.


(Kangur13) #7

czy wystarczy jak wywalę sterowniki do grafy, czy muszę wgrać winde raz jeszcze?

Jak pisałem wyżej Ram przetestowany. Mamtest przeszedł cały bez błędów. Przeszedł jeszcze inne dwa testy więc wszystko z RAM w porządku (kiedyś już mi padł więc to jako pierwsze wpadło mi do głowy - przetestować RAM)


(igrek) #8

Wystarczy że je odinstalujesz, kolega miał tak z 8800gt że bez sterowników działała a po instalacji się system nie odpalał, tylko czarny ekran. Spróbować ci nie zaszkodzi.


(Kangur13) #9

I załóżmy, że to jednak grafika. Jakieś propozycje i pomoc w zakupie nowej?


(igrek) #10

To jest Twoja obudowa? Jaki tam jest zasilacz? 350 czy 550W? Czy masz w ogóle jakiś inny zasilacz? I ile byś chciał przeznaczyć na nową grafikę ewentualnie?

7h0c_xlarge.jpg


(Lazi11) #11

jesli pasyw sprawdz najpierw temp. karty.


(Kangur13) #12

obudowa jest taka, zasilacz 350. To jest największy błąd, że taką kupiłem obudowę, ciasno w środku a zasilacz nietypowy i trudno na inny zamienić. Na nową obudowę i prawdziwy zasilacz na razie średnio ze środkami. Planowana wymiana wszystkiego, ale tak powoli.

Jak na razie bez sterowników się nie zawiesił.

Temperaturę jak sprawdzić?


(igrek) #13

Jeśli jest czujnik to pokaże ci np w HwMonitor bądź SIW (System info for windows) tylko nie wiem czy jak sterowników nie ma to czy pokaże. Jeszcze nasunęła mi się jedna myśl apropo temperatury, czyściłeś w ogóle komputer kiedykolwiek z kurzu? Bo jak grafa się nie przegrzewa a są artefakty to na 90% śmietnik, masz możliwość sprawdzenia tej karty w drugim komputerze?


(TrueFaith) #14

Chociażby program Speccy

http://www.dobreprogramy.pl/Speccy,Program,Windows,15677.html


(Kangur13) #15

żaden nie pokazuje temp karty grafiki - wyrzuciłem sterowniki


(TrueFaith) #16

To je zainstaluj :F


(Kangur13) #17

sterowniki wróciły HWmonitor 75 st C na karcie grafiki - chyba dużo.


(TrueFaith) #18

Ło lol, w spoczynku 75 stopni ? Ja mam 60 jak gram w GTA4/Wiedźmina2 :smiley: Pasywne chłodzenie pewnie ? Kup do niego jakieś chłodzenie albo chociażby wiatrak za 10 zł.


(Lazi11) #19

A wy mówicie że karta jest do bani. Kurde po co wprowadzacie w błąd. Po opisanych objawach niemalże jest oczywiscte ze coś sie przegrzewało. A jesli karta ma tylko radiator to nic dziwnego. spece od artefaktów

Weź ją odkurz, zrób takzeby powierze ją opływało, nie wiem zammontuj dodatkowy wentylator jesli trzeba i winno byc ok.

Na poczatek otwórz obudowę podziałaj chwile i potem sprawdź odczyt i podaj go tutaj.


(Kangur13) #20

z tym właśnie, że wszystko odkurzone, obudowa otwarta, kaloryfer w pokoju w ogóle zakręcony :wink:

Zobaczę jak będzie się zachowywał w następne dni pracy. Tymczasem dzięki za zainteresowanie.