Wymiana grafiki (padła GF 7300gt)

Jaka temp w pokoju ? Powinna być max 30 stopni ( u mnie jest 28 i nic się nie grzeje)

Nie no nie mów że masz temp w pokoju 28 st.C . :o a jeszcze piszesz o 30. Kurde już mnie chyba nic nie zaskoczy

“Nic sie nie grzeje” :smiley: ja bym sie spalił xD

temp w pokoju to ok 20 st.

Teraz pół godziny pracy na kompie i o dziwo się nie zawiesił. Temperatura w 10 minut użytkowania wzrosła od 35 do 67 st i się utrzymuje (obudowa otwarta). 67 st a nie narzuciłem karcie żadnej pracy :slight_smile:

Pasywne chłodzenie to nie dla niej. Jutro zorganizuję jakiś wentylatorek na kartę i podzielę się wynikami i w ogóle czy coś się poprawiło. Nie zmienia to faktu, że np po nocy gdy komp nie działał, zawieszał się w momencie, i kreślił mi jakieś cuda na monitorze.

Karta z przegrzania uszkodzić sie nie powinna wiec bedzie dobrze jesli jakies chlodzenie dołożysz. Ale ciekawe jest to że ma az tak wysokie temp. Słyszalem na nią skargi z tego powodu ale to podczas stresu miała sie silnie grzać. Wiesz co, mam pomysł. Poczekaj az sie zagrzeje do tych 70st.C i dotknij radiatora. Jesli radiator bedzie “parzył” tak jak woda w czajniku kilkanascie sekund przed zagotowaniem to jest ok. Może być ze styk pomiedzy GPU a radiatorem nie jest najlepszy i słabo przewodzi ciepło. Jesli by tak było to i wetylator tu niewiele zmieni. Też mam gf 7300gt i mimo ze dedykowany jest do niej wentylator, juz dawno sie zepsuł i jade bez niego na podkreconej karcie o 53%.

sprawdz ten radiator, jesli nie bedzie gorący na tyle ze bedzie mozna go trzymac ręką to najlepiej jesli go odkrecisz/zdejmiesz i sprawdzisz co moze byc tego powodem ze nie odprowadza ciepła. Pomiedzy nim a GPU powinna znajdowac sie pasta termoprzewodzaca, jeli niewiele z niej zostało bądź jej struktura wskazuje na to iż nie przylega szczelnie i na całej powieżchni do tego przeznaczonej, zdrap ją dokładnie takżeby został i na GPU i na radiatorze goły metal (zakładam że nie masz nowej pasty) po czym zatknije bezposrednio ze sobą i sprawdź jak sie sprawy mają bez tej pasty. Ale to tylko w sytuacji gdy w programie temp karty wyniesie >60st.C a radiator bedzie letny.

edit:

a jesli juz chodzi o sam wentylatorek kiedy juz go nabedziesz, powinno wystarczyc jesli z odleglosci 10-20 cm skierujesz na karte strumien powietrza. Piesz to dlatego iz mniemam ze zamocowanie wetylatora na radiatorze to tego nieprzystosowanym moze okazac sie klopotem. Mysle wiec ze wystarczy jak połozysz go na spodzie obudowy tylko w taki sposób a żeby miał mozliwosc gdzieś z dołu czerpać powietrze.

potem w ramach testu wydajnosci karty i temperatur proponuje pobrać malutki programik ‘video card stability test’ i do tego równie maly ‘speedfan’. Uruchom tryb wykresu temperatury GPU a nastepnie w programie ‘video card stability test’ funkcję “Benchmark”. obserwuj wykres speedfan, zrób screena i wrzuc tutaj.

miłej zabawy :wink:

pozdrawaim

Lazi11 , bzdury opowiadasz podkręcona karta o 53% bez wentylatora to od razu pieczonka, Mój radek po podkręceniu o 100MHz obu zegarów potrafi mi odpalić vpu recover, a wiatrak dołożyłem i temperatura jest niższa niż kolegi pawrad, poza tym jak ma dołożyć wentylator to może to zrobić jak ja (80mm z boxowego chłodzenia amd na socket 754) śrubki delikatnie wkręcone między żeberka radiatora i się trzyma, poza tym jeśli artefakty są to w wyniku wcześniejszego przegrzewania powstały tzw zimne luty i prędzej czy później grafika do wymiany, nie wiadomo ile jeszcze pociągnie, może miesiąc może dwa. Więc mimo wszystko szykowałbym się na zmianę.

palit 7300gt taktuje po 350mhz jak sie nie myle, dojechałem do 514 na obu zegarach i jakos dym nie poszedl. Obecnie w max w stresie ma 88st.C i nie pęka. Latem tylko temp stawała sie zbyt wysoka i dorzuciłem wentylator. Nie wiem co to za “zimne luty” (brzmi abstrakcyjnie) ale u mnie też były artefakty, cuda nie dziwy, 96st C na karcie i resety kiedy latem było po 30st w cieniu. Jakims cudem karta działa do dzis. Jesli chces ocenic czy mówie bzdury czy nie, proponuje najpierw zweryfikować niepoprawność mojej wypowiedzi a dopiero wtedy wyrazić swój sprzeciw. Zaraz pewnie ktos napisze ze są ustalone granice temp. których przekroczenie spowoduje restart PC. Odpowiadam że po prostu podniosłem poprzeczkę :wink:

Z drugiej strony z doswiadczenia wiem że karta wytrzymuje temp bez problemów powyżej 90st.C . jeli koledze komp sie restartuje przy niecałym 80 st.C znaczy ze nie miała prawa sie przegrzać. chyba jasne. Oczywiscie nie wykluczone ze karta jest uszkodzona z innych względów. Wypukly kondensator czy inne nieielki zuzycie może na to moim zdaniem wplynąc.

BTW: Sprzet który masz w podpisie, dokładnie taki sam chciałem sobie kupić rok temu, no moze pomijając zasilacz.

Nowy dzień.

Buda zamknięta, wentylatorek za 13 zł tuż pod kartą grafiki, temperatura stała na poziomie 41 / 43 st C. w teście ‘video card stability test’ wzrosła max do 52st i zaraz spadła do poziomu 44 st.

Jak na razie wszystko OK.

No, i tak ma byc :wink:

pobierz sobie nowe sterowniki, troche znów zyskasz na fpsach :wink:

http://uk.geforce.com/drivers

jesli podczas stresu temperatury bedą ok, proponuje podkręcić. najlepiej programem evga precision do tej karty. Ustaw wartości na obu suwakach (pamięć i GPU) na 509MHz każdy. Jesli obecnie masz w ‘video card stability test’ 80-90 fpsów, po podkręceniu powinno być 125-135. :wink: Taki sam rezultat procentowy osiągniesz w grach.

Także widzisz że warto