Wymiana HDD i RAMu pomiedzy laptopami

Witam, i pozdrawiam jednocześnie użytkowników forum. Mam małe pytanie. Posiadam lapka, Toshibe L300d 10u. Mam dysk 250gb 5400rpm i 3GB ramu, do tego procek 2x1.9 Amd tk-57 64bity. Sprawa wygląda następująco, ojciec za 2 miesiące kupuje sobie lapka, także Tośkę. Bierze coś z górnej półki ale nie ma nic przeciwko bym podmienił sobie kilka podzespołów. I teraz pytanie: czy dysk twardy dajmy na to 750gb 7200rpm będzie pasował do mojego laptopa? Czy jestem skazany na mniejszą liczbę obrotów? To samo ma się z ramem, chciałbym upgradeować z 3 do 4gb i zainwestować w 64 bitową 7kę. Ram działa na 667mhz, DDR2, niestety nie w trybie dual channel (2+1). Na stronie producenta podają, że maximum w moim sprzęcie zmieści się 4 giga ramu (2 sloty). Jest to fizyczne ograniczenie? Nie ma żadnych szans na wsadzenie np 2 kości po 4 giga? No i ten dual channel, gdy użyję 2 kości o identycznej pojemności odczuje różnicę? Wpływ na to ma także to, że kości muszą być identycznej firmy? Czy ważna jest częstotliwość tylko? No i czy dla samych 4 giga ramu wato wybrać 64 bitową siódemkę? Czekam na jakieś sugestie i podpowiedzi.

Ilość obrotów jest jednym z parametrów, na który nie zwracasz uwagę - dla komputera jest to całkowicie obojętne z jaką prędkością kręcą się talerze dysku - ma to jedynie pewien wpływ na szybkość odczytu danych z dysku.

Ważne jest jakie każdy z tych dysków ma złącze do połączenia z komputerem: ATA/IDE czy SATA. Jeżeli pod tym względem dyski będą się różniły to nie zamienisz ich między komputerami. Wszystkie obecnie produkowane laptopy na 99% mają dyski typu SATA.

Dual chanel daje najczęściej minimalny przyrost prędkości pracy systemu, więc nie przykładaj do tego aż takiej wielkiej uwagi.

Skoro Twój laptop obsługuje 4 GB (GB a nie gb http://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabajt) to możesz zainstalować w nim max 2 moduły po 2 GB (w sumie 4 GB) - to ograniczenie dotyczy konstrukcji płyty głównej i nie wiem jak będziesz kombinował to w żaden sposób komputer nie zobaczy większej jej ilości. Po co Ci więcej pamięci niż 4 GB (8GB)? Spytam nawet - po co Ci w Twoim lapku więcej niż 3 GB pamięci?

W sumie to sam nie wiem;] Po prostu mam możliwość dosadzenia więc chciałem być bardziej “przyszłościowy”…Do gier laptopa raczej nie wykorzystuje (x1250 nie pozwala na zbyt wiele), bawię się hobbistycznie photoshopem ale na 3GB pracuje mi się jak na razie bardzo komfortowo. Najbardziej zależy mi na jak najbardziej pojemnym, wewnętrznym dysku twardym. Są już w sprzedaży laptopy z 1TB na pokładzie? Dysk oczywiście SATA. No i myślałem, że zwiększenie obrotów przyspieszy dosyć sporo pracę z programami, kopiowaniem itp…

Co do win 7, kupuję na pewno, HP OEM tylko teraz mam dylemat. Zostać przy 3GB ramu i kupić 32bity czy dorzucić 1GB i kupić 64bity…Laptopa nie planuje zmieniać przez jakieś 2 lata, wystarczy mi do wszystkich zadań jakie wykonuje ale skoro jest okazja na upgrade to chciałbym wcisnąć w niego maksymalnie, żeby mieć spokój na jak najdłuższy okres czasu…

raczej nie z uwagi że dysków o takich pojemnościach w formacie 2,5’’ jeszcze się nie produkuje.

tu info z września o produkcji dysków: 1, 2

tak zwiększenie obrotów przyśpiesza pracę dysku, ale zazwyczaj zwiększa także wydzielanie ciepła.

co do ilości ramu to faktycznie przy obróbce grafiki przydaje się go więcej, ja osobiście mam 3gb na 32bit Xp nie czułem różnicy między 2, a 3 gb.