Wymiana karty graficznej i procesora

(Piotr Wolecki) #1

Witam wszystkich

Oto specyfikacja mojego komputera:

Płyta główna MSI (MS-7021) KT6V-LSR Socket-A

Procesor AMD Sempron 2400+

Karta graficzna ATI Radeon 9250 128 Mb

Zasilacz Logic 350W (ZAS-LOGI-LC-350-ATX-PFC-80MM)

Samsung DDR2 RAM 400 MHz PC3200-CL3

Chciałbym wymienić procesor i kartę graficzną, nie zmieniając przy tym mojej płyty głównej, wydając około 200 zł za obie części. Jakie proponujecie? Ja myślałem nad AMD Athlon XP 3400+ oraz nad ATI Radeon Sapphire HD 2600 PRO 512MB, jednakże co do tej grafiki mam jednak obecnie trochę wątpliwości. Czekam porady. :slight_smile:

(system) #2

Najpierw napisz, w jakim celu chcesz wymieniać grafikę i procesor? Co ci w tej chwili źle działa? Bo jeśli chodzi o gry, to za wiele nie uzyskasz wymieniając procesor i grafikę na tę, co proponujesz. Jeśli już wymieniać, to dołożyć nieco kasy i wymienić samą grafikę np na R HD 4650. Procesor trochę słabawy do tej grafiki, ale za dużo nie ma co wymagać przy twoim sprzęcie. I jeśli się nie mylę, to nie kupisz procesora do twojej płyty Athlon 3400, tylko max 3200 i wymieniając procesor uzyskasz mizerny wzrost wydajności, dlatego proponuję, skup się na samej grafice, jeśli lubisz pograć

(Piotr Wolecki) #3

Cóż, chciałbym wymienić i procesor i grafikę nie tylko do grania, bardziej do codziennego użytku. Obecny procek za dobry nie jest, bardzo często max wykorzystywany. Z kartą graficzną też za dobrze nie jest, od czasu do czasu występują z nią problemy, chodź sterowniki mam najnowsze. Chciałem wymienić więc procesor na AMD Athlon XP 3400, bo zasugerowałem się tym:

oraz tym, że Athlon XP 3400 posiada taki sam socket (dokładnie 462), jak Sempron 2400+ i Athlon XP 3200.

(Szotek5) #4
  1. Gdzie znajdziesz Athlona XP 3400+ ja na allegro nie widziałem go, nawet na liście procesorów Athlon XP na wikipedii :o

2. Przyrost wydajności byłby ale niewielki, przy tak starej konstrukcji i dzisiejszych programach wymiana nie dała by dużo.

Możesz ewentualnie wymienić kartę grafiki, myślę że Radeon 9600 starczy w zupełności skoro nie grasz w gry a nie ma sensu inwestować w droższe karty na AGP. Lepiej zbieraj pieniądze na nową platformę :stuck_out_tongue:

(system) #5

Zgadza się, trzeba kombinować kasę na nowy sprzęt, a athlony xp były produkowane tylko do 3200, więc nie ma takiego 3400. Wymieniałem kiedyś athlona 2800 na 3200. Operacja okazała się bez sensu, przyrost wydajności 0, więc u ciebie z 2400 na 3200 jeśli będzie jakikolwiek przyrost wydajności, to najwyżej taki minimalny, że nie warto zawracać sobie tym głowy. Skup się na grafice, jeszcze da się kupić nową do AGP X8, bo jak piszesz, masz ze starą problemy, będziesz miał komputer do wszystkiego, i pograsz dla rozrywki nawet w nowsze gry na R 4650 przy ustawionych detalach. Wiem, że chciałbyś wzmocnić i procesor, sam kiedyś tak pragnąłem, ale nie martw się, podziała ci jeszcze ten, co masz :):slight_smile:

(Piotr Wolecki) #6

Dobrze, zostawię swojego Semprona, najwyżej spróbuję podkręcić go jeszcze trochę, bo obecnie mam do 1,8 Mhz (wczytuje jako 2500+), jednakże z tego co czytałem da się do 2,0 Mhz podobno podkręcić. Ja grzebałem w biosie, ustawiałem parametry tak, by wykręciło to 1,90 ~ 2,0 Mhz (zgodnie z poradami), jednakże za Chiny Ludowe później system nie chciał się w pełni włączyć. Przestałem się bawić, zostawiłem to 1,8 Mhz, no ale działa jak działa. :confused: