Wymiana karty graficznej - teraz czy czekać?

Cześć, to znowu ja.

Mam do Was kolejne pytanie, a mianowicie - wymieniać kartę graficzną czy jeszcze poczekać?

Obecne GPU to ASUS GTX 460 1GB (przyszła z gwarancji tak btw. i ASUS stwierdził, że jest wszystko w porządku i zaktualizował tylko BIOS).

Reszta sprzętu:

  • AMD Phenom II 955 BE

  • ASUS M4A87TD

  • 4GB RAM firmy GEIL

  • BE Quiet Pure Power L7 530Watt

No i tak. Z racji tego, iż zaczynają się wakacje, planowałem zmodernizować kompa. Konkretnie chodziło mi o:

  • Wymiana BOXowego chłodzenia na Silentium PC Fortis

  • Dołożenie 4GB RAM (nie wiem jaki, doradzilibyście mi :P)

  • Wymiana karty graficznej na GTXa 760

Tylko teraz tak. Jak wiadomo, większość gier na PCta to porty z konsol, a że nowa generacja już na horyzoncie, boję się, że za chwilkę nowo kupiona karta będzie nie wyrabiać. Jakie jest Wasze zdanie o tym? Na aktualnym sprzęciku dalej mogę pograć na High (np. nowy Tomb Raider), więc tragedii nie ma. Może jednak zaczekać, a teraz dołożyć tylko RAM i wymienić to głośne (szczególnie latem) chłodzenie, a z kartą graficzną się wstrzymać?

żeby wymienić kartę na lepszą musiał byś mocno podkręcić proca lub go wymienić

do GTX760 to już chyba przydała by się wymiana na coś lepszego

a jaka będzie sytuacja po wydaniu konsol to nikt nie wie i nikt ci nic nie powie bo nikt wróżką nie jest

O kurcze, nie sądziłem, że wydatki zajdą aż tak wysoko.

No to jakiego Intela byście proponowali?

Jeśli sprzęt daje radę to na razie nie modernizuj.

Najtańsza i5 kosztuje ok 670 zł.

No tak, jeszcze jako tako daje radę, ale na jak długo?

Poza tym - nie opłaca się inwestować w AM3, tak? Lepiej iść w Intele.

Po co się martwić na jak długo da radę? Skoro jeszcze daje to może lepiej nic nie zmieniać, a nad zmianami zastanawiać się dopiero jak przestanie dawać radę :slight_smile:

Co do procków - jeśli budujesz PC do gier to zdecydowanie lepiej iść w Intele.

Nie podchodź do tego w ten sposób bo nigdy nic nie wymienisz :smiley:

W tym obszarze rynku PC zmiany zachodzą bardzo szybko nic nie poradzisz.

No to jak? Nie opłaca się kupować tej karty graficznej pod ten procesor, tak? Nawet jak go podkręcę o 0,5Ghz?

jeśli byś wymienił grafe to dojdzie do tego wymiana zasilacza czyli cały sprzęt trzeba nowy

0,5GHz na tej starej architekturze to będzie nic, Intel Core i5-2500S @ 2.70GHz jest od twojego o prawie 1/3 wydajniejszy a zobacz jaka różnica w taktowaniu procesora a już nie porównuje do nowszej generacji gdzie wydajność jeszcze skoczyła i to sporo

sam porównaj http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup. … +II+X4+955

W niektórych grach ograniczeniem będzie procesor (mimo że ma 4 rdzenie to jest dość słaby).

O zmianie karty pomyśl jak będziesz chciał zmienić procesor.

Nie zapomnij instalacji w domu wymienić bo kilkanaście W różnicy pomiędzy 460 a 760 popali ci przewody w domu :twisted:

Nie rozumiem :stuck_out_tongue: Możesz jakoś konkretniej to wytłumaczyć?

kolega sobie żartuje czyli spam, zbędny post

Dobra, chyba podjąłem decyzję. Nie będę teraz nic zmieniał, a kupię nowy sprzęt za rok-półtora - to chyba dobra decyzja, co?

Teraz np. kupiłbym nowy dysk twardy. Jak myślicie?

sprzęt masz do siebie dopasowany czyli zmieniając jedna trzeba też drugie a że ma swoje lata nie wiele można poradzić, kupno dysku to już wedle twoich potrzeb

Jeśli potrzebujesz nowego dysku lub więcej miejsca na dane, to już zależy od ciebie.

Oczywiście że mogę, polecam spojrzeć na tabliczkę umieszczoną na twoim zasilaczu.

Jest na niej napisane 12V1, 12V2 - 35A a zaraz pod tym 420W, twój procesor maksymalnie pociągnie 125W, a GTX760 170W, a reszta załóżmy 40W, Jak widzisz trochę brakuje do wspomnianych na tabliczce 420W.

Nawet gdy wymienisz cpu (a najmocniejsze desktopowe cpu raczej nie przekraczają 140W) ten zasilacz wystarczy.

Aha, fajnie, tylko ja mam zasilasz 530Watt :slight_smile:

Akurat potrafię dopasować zasilacz do reszty komponentów, tak, żeby był jeszcze zapas mocy.

@mattek97

530W to jest Combined Power, na liniach 12V jest 420W.

Ah, no tak. Moje niedopatrzenie :x

Zwracam honor!