Wymiana kości pamięci

(Monczkin) #1

Witam serdecznie

Nowy Rok - czas na zmiany

Jak to bywa, mój stary komputerek ma problemy z poważniejszymy wymaganiami. Czas tchnąć w niego trochę powera

Poniżej wstawiłem specyfikację mojej płyty głównej i pamięci, które posiadam. Moja prośba --> co można z tym fantem zrobić ??

1. dokupić kość 1024mb czy 512 i dołożyć ją do już posiadanych ?? Chociaż w tej opcji niepokoi mnie to, że będą trzy kości - czy liczba kosci ma jakieś znaczenie czy jest to poprostu przesąd (pytam dlatego, że jestem ignorantem w tej materii i obiło mi się o uszy, że cyfra 3 w tej dziedzinie nie jest zbyt szczęśliwa)

2. kupić jedną, a tamte wywalić ??

Może jest jakieś inne rozwiązanie ??

(Robloz) #2

Moim zdaniem nie trać pieniędzy i dokup kość 512 PC3200, nie będzie żadnych problemów. Do Twojego kompa w zupełności wystarczy. Oczywiście najlepiej kupić pamięć tego samego producenta jak pozostałe.

Ja mam

Gniazdo DRAM nr 1 128 MB (DDR SDRAM) PC2700

Gniazdo DRAM nr 2 128 MB (DDR SDRAM) PC2700

Gniazdo DRAM nr 3 256 MB (DDR SDRAM) PC3200

I wszystko gra :wink:

(system) #3

im wiecej kosci i o rozznych nominalach i roznych firm i taktowaniach to wydajnosc spada napewno w jakims stopniu najlepiej dokupic jedna 1024 lub 2X512 i wtedy wyjac te 2x256 i komus moze opchnac

mozesz tez trzymac je wszystkie razem dokupujac np do tego 512 roznicy wielkiej nie bedzie napewno byla by widoczna w testach w odczycie i zapsiu pamieci a tak to bys specjalnie jej nie zauwazyl

(lazikar) #4

Kup 1024 i dokładasz do tych co masz. :wink:

(squeet) #5

Moim skromnym zdaniem, lepiej, jak są kości rozłożone na wszystkie banki pamięci, bo mogą one czerpać moc równolegle ze wszystkich, działają bardziej wydajnie. Dlatego polecałbym dokupić 512 MB RAM. Warunek - muszą jechać na tej samej szynie. Jeśli miałbyś sajgon firmowo-taktowaniowy, lepiej

Jeśli masz taką możliwość, zakup 2x512MB tej samej firmy…

O ile płyta obsługuje :slight_smile:

Co do reszty, poczekaj na JNJN i innych magików w tej materii :slight_smile:

(Faraon ) #6

troszeczkę się wtrącę. Kości działają bardziej wydajnie jeżeli pracują w dualu a do tego potrzeba oczywiście odpowiedniej płyty i odpowiednich kości no i oczywiście jak sama nazwa mówi potrzebne są tylko dwie. Generalnie im więcej banków pamięci jest zapełnionych tym gorzej. Są nawet płyty główne (te z najniższej półki) w których taktowanie szyny pamięci zależy od ilości zapełnionych banków pamięci i zmniejsza się wraz z liczbą zainstalowanych kości. W związku z tym polecam kupienie jednej kości 1024 MB lub jeżeli płyta obsługuje dual-channel odpowiednich dwóch 512-ek

Pozdrawiam

(Pzontek) #7

Ta płyta niestety duala nie obsłuży.

Co do pamięci ta ja nie kupowałbym pamięci 1024Mb, zwłaszcza na starszych płytach są problemy z ich poprawnym działaniem.

Jeśli masz możlowość to sprzedaj te 28256Mb i kup sobie 28512 jakies markowe, Cl 2,5 400Mhz,

Jeśli nei masz takiej możliwości to kup sobie do tego co masz 512 ramu.

Moim zdaniem powinno działać bezproblemu. Chociaż z pamięciami to nie zawsze jest tak kolorowo, często występuje jakis konflikt pomiędzy płytą głowną i nimi albo mędzy kościami, ale o tym to szerzej pewnie JNJN powie Ci późniek :wink:

(JNJN) #8

To dopisze parę słów.

Teoretycznie nie powinno być problemu aby obsadzić modułem trzeci slot(bank) pamięci.

Ale jest zawsze małe ale - dużo płyt głównych ma nieraz problem z zasilaniem wszystkich slotów(banków) pamięci lub ma problem z obsługą pamięci gdy są obsadzone wszystkie trzy sloty pamięci - szczególnie tanie płyty.

Często również jest tak że jak masz pamięci PC3200(400) jak w Twoim przypadku możesz obsadzić pierwsze dwa sloty pamięci.

Tak więc moim zdaniem albo 2 x 512 MB lub kupić 1 x 1024 MB i jak nie będzie komp chodził jak należy,odsadzisz modułem 1024 I bank,a tamte sprzedasz.

Płyta

(Monczkin) #9

Dziękuję wszystkim za porady

Tak więc przetrawię w domku temat, wyjmę pamięci i pójdę do sklepu :slight_smile: