Wymiana plików między laptopem (win7) a stacjonarnym (XP)

Witam,

Przeryłem chyba połowę internetu i nie potrafię sobie poradzić z problemem. Mianowicie mam małą sieć domową, która wygląda tak, że jest modem, do niego jest podłączony ruter TP-LINK i teraz od rutera idą dwa połączenia: jedno idzie kablem do kompa stacjonarnego (z syst. XP Home), a drugie połączenie jest bezprzewodowe WI-FI do laptopa z systemem Windows 7.

Oba komputery się pingują, skonfigurowałem połączenie z netem - na obu komputerach jest internet.

Oba komputery są w tej samej grupie roboczej o nazwie WORKGROUP. Chciałbym udostępnić, np. na XP jakiś katalog z plikami tak bym mógł sobie na laptopie zmapować ten udostępniony folder i sobie te pliki otwierać na lapku. I oczywiście też w drugą stronę.

Niestety mam problem tego typu, że te komputery się nie widzą. Na XP mam włączone udostępnianie plików i w grupie roboczej widzę swój komputer (ten z XP), tzn. jego nazwę i w nim są pliki udostępnione. Klikam “wyświetlaj komputery grupy roboczej” i tam to się wyświetla. Czyli ogólnie jest tak Moje miejsca sieciowe -> Cała sieć -> Microsoft Windows Network -> Workgroup i tam nazwa kompa stacjonarnego.

Na Win7 też widzę nazwę swojego komputera (lapka). Komputery mają oczywiście inne nazwy. Mam tam Cała sieć -> nazwa komputera i tutaj udostępnione pliki z laptopa.

No i krótko mówiąc komputery w ogóle się nie widzą. Jak to zrobić? Jak zrobić, żeby udostępniać sobie nawzajem pliki?

Jeszcze mam problem z programem LanChat. Początkowo, po skonfigurowaniu internetu było wszystko dobrze, tzn. jak pisałem na stacjonarnym XP to wpisy wyświetlały się na lapku i odwrotnie. Po jakimś czasie nagle na XP coś się stało i jak piszę na XP to nic nie widać w ramce co piszę, ale na lapku jest to widoczne. Na XP nie wyświetla się też użytkownik (nazwa laptopa) na liście. Nie wiem co się z tym stało.

Z góry dzięki za pomoc.

Sprawdż czy w routerze nie masz włączonej opcji “AP Isolation” (gdzieś w ustawieniach wireless), należy ją odznaczyć. Też miałęm podobny problem, ale po odznaczeniou tej iopcji wszystko zaczęło działać :slight_smile:

Dokładnie ten sam problem. Zbliżałem się swego czasu do tematu i dowiedziałem się jedynie, że XP i Win7 nie lubią się w sieci(nie współpracują wzajemnie) i do tej pory nie rozwiązałem tego problemu. U mnie w routerze (Netgear WGR615V) nie ma opcji “AP Isolation”. Jak ktoś rozgryzł tą zagwozdkę również proszę o poradę.

Mam taką opcję na routerze w zakładce Wireless Advanced. Nosi ona nazwę Enable AP Isolation i jest odznaczona czyli jest wyłączona.

Jeszcze chciałem wrócić do tego LANczata. Zainstalowałem wersję LANczat PRO (na kompie stacjonarnym - XP Home) i jest to samo - czyli to co piszę nie jest widoczne w okienku i nie mam nikogo na liście ani siebie. Ponadto wyświetla mi się, po wysłaniu wiadomości, błąd “Twoja sieć nie działa prawidłowo - sprawdź kable i konfigurację” , no ale do licha jasnego mam wszystko dobrze podłączone, internet śmiga przecież na dwóch kompach. Skonfigurowałem ruter, w nim wszystkie adresy i DHCP, nic się nie gryzie itp. Co ciekawe spróbowałem odłączyć router i zrobić tak jak miałem dotychczas, czyli modem podłączony do komputera stacjonarnego (XP) kablem i nic więcej. Problem nie ustąpił. Mam wrażenie, że przestało to działać po zmianie grupy roboczej, powrócenie do nazwy MSHOME też nic nie dało.

Zastanawiam się czy ten problem nie jest związany z udostępnianiem, tak jakby LANczat nie widział, że jestem w sieci (na kompie stacjonarnym).

Czy aby komputery się widziały wzajemnie wymagane jest włączenie konta “gość”?

A może podaj konfigurację sieci. Adres IP oraz maskę. Może tu leży przyczyna.

Kolego co to za głupie pytanie? Na obu kompach MUSI być włączone konto gościa, oczywiście na obu kontach muszą być udostępnione pliki, jeszcze lepiej jak na obu kompach masz tak samo nazwane konto administratora, o tej samej nazwie grupy roboczej już wiesz, do tego najlepiej jakby w routerze oba kompy miały na sztywno ustawione IP. Poczytaj trochę na temat udostępniania plików- wujek Gugiel nie gryzie.

Dzięki za odpowiedź, ale niestety nie miałeś racji. Skomunikowałem Siódemkę z XP przez jeden drobny myk: odznaczenie opcji SMB over TCP/IP w programie Seconfig XP w systemie XP. Po restarcie XPeka zasoby przez niego udostępnione stały się widoczne z poziomu Win7. W drugą stronę nie bo na Siódemce też pewnie jest jakaś blokada ale to nic. Pytanie odnośnie konta gość jednak takie głupie nie było bo ja mam na obu komputerach to konto wyłączone ;). Grupa robocza ta sama, nazwy kompów inne. Zapory włączone (zapora Kasperskiego). Także problem rozwiązany