Wymiana Procesora - czyli co i jak?

Chcialbym sobie zmienic procka poniewaz komputer mam juz ladnych pare lat no i chcialbym dokupic jeszcze 128 mb ram :slight_smile: chcialbym was zapytac o kilka rzeczy, ale na poczatek podam informacje o systemie :

Processor:

Name : Intel Celeron

Code name : Mendocino

Package : Socket 370 PPGA

Technology : 0.25 um

Specyfication : Intel Celeron 400 mhz

Cache :

L1 DATA : 16KBYTES

L1 CODE : 16KBYTES

LEVEL 2 : 128KBYTES

MAINBOARD :

ACER LABORATORIES INC.

MODEL : ALi 1631

CHIPSET : ALI ALLADIN PRO II


Dodatkowo w instrukcji plyty glownej :

PPGA/FCPGA CELERON 300-800 MHZ FSB:66MHZ

FCPGA PENTIUM III : 500-1130MHZ, FSB: 100MHZ, 133 MHZ


Posiadam takze 128 sdram

I zainteresowalem sie takim procesorem wystawionym na aukcji :

http://allegro.pl/item192111586_intel_p … oler_.html

1. Czy ten procesor bedzie dzialal tzn. czy ruszy na mojej plycie glownej ?

2. Co to jest Cache , poniewaz w tym linku z prockiem pisze 256 a u mnie jest 128 :)?

3. Czy napiecie mam dobre , bo w ofercie jest 1.7 albo 1.75 a ja nie wiem jakie mam , czy to jest wazne ? Jezeli tak to jak to sprawdzic ?

4. Czy tzw. cooler ktory zalaczaja wystarczy do podlaczenia procka czy musze cos dokupic ? Chodzi o sprzetowe rzeczy bo wiem ze paste termoprzewodzaca chyba bede musial :slight_smile: a tak pozatym ?Czy nic sie nie bedzie przegrzewalo ?

5. Czy podlaczanie takiego procka jest trudne :slight_smile: Bo co nieco czytalem i podobno latwo rdzenie skruszyc …

6. Czy przy kupnie ramu musze sie czyms sugerowac , poniewaz wiem ze moja plyta glowna ma 2 wejscia , jedno zajete jest przez 128 mb sdram … 168 pinow, to czy moge kupic np : http://allegro.pl/item194067796_pamiec_ … 3_mhz.html

7. Co sadzicie o procku i pamieci czy warte kupna ?

8. Czy jezeli bym dokupil tego procka i dodatkowa pamiec 128 mb sdram , to czy poprawa bedzie znaczna ? Tzn. okolo ile % zauwazalnych zmian ??

Prosze o odpowiedz na powyzsze pytania z gory dziekuje.

komputer powinien dostać “lekkiego kopa” ale wszystko zależy od tego jaki będziesz miał system operacyjny.

tak

Dzieki za odpowiedz, ale nadal nie dowiedzialem sie na reszte pytan np. czy taki procesor ruszy na mojej plycie i przy takich ustawieniach ?

>> patrz pytania wyzej :slight_smile:

jak obsługuje p3 do 1130 na fsb 100/133 to powinien obsłużyć.

jak zasilacz wyrobi

spytaj wiki, celerony mają mniej l2

np w cpu-z, płyta pewnie ustawi auto

jak dają to pewnie starczy zawsze można kupić lepszy np arctica ~30 zł +pasta as5 15 zł.

jak nie będziesz rwał proca obcęgami to powinien przeżyć, wejdź na egielda.com.pl tam jest temat jak zmienić proca, lub do ‘ważne tematy’ > składanie kompa

kupuj bx’y, sprawdź czy płyta obsługuje kości 128mb

p3 to dobre procki, kingstony też nie odpady, ale kup taką samąkość jaką masz w kompie lub 2x128 mb kingstona.

Czyli jest jakies ale :stuck_out_tongue: … jak mam sprawdzic czy mi zasilacz wyrobi ?

Tzn. cache mniej wiecej wiem co to jest … mniej wiecej szybkosc dzialania procka … ale czy to mam brac pod uwage przy wymianie tzn. czy ma to sie jakos synchronizowac “zgrac” z plyta glowna … czy cache po prostu jest i na to nie musze patrzzec :stuck_out_tongue: ??

Spisz co pisze na zasilaczu, model, marka, ilość A.

Cache L2 jak obsługuje P3 to też obsługuje ich pamięć L1/2, w Celeronach zawsze było jej mniej.

No wiec zasilacz to :

Codegen 300 W model : 250 XA

Ac input: 115/230VAC 8A/4A 50/60Hz

Ac output: 115/230 1A/0,5A 50/60Hz

Czy procesor pociagnie na takim zasilaczu ?

Gorszego zasilacza już nie można mieć.

Zmiana na Huntkey HK300W, Amacrox 300W, Fortron 350W MDN®.

Pewnie by dał rady, ale jak długo pochodzi i co spali/ uszkodzi nie wiadomo.

Tylko nigdzie nie moge znalezc takich zasilaczy … patrzalem na allegro ;(

Moze jeszcze jakies inne propozycje ?

A jeszcze mam takie pytanie , czy oplaca mi sie to wogule wymieniac przy moich ustawieniach sprzetowych :stuck_out_tongue: czy lepiej poczekac i oszczedzac na nowy komputer ?

I czy przy kupnie ramu aktualnie mam 128mb sdram pc-133 , i mam 2 miejsca na ram … i przy kupnie musze kupic taka sama pamiec czy moge kupic np. 256 czy one beda ze soba wspolpracowac ?

Ostatnie pytanie czy ktos moze wie czy jest albo skad wziasc aktualizacje biosa do mojej plyty glownej ?

ALi 1631 1.0

desperado , źle szukasz może :stuck_out_tongue:

Bo ja znalazłem jednego Huntkeya a FORTRONA MDN nie ma jesttylko THP

Huntkeya i Amacroxa można kupić na zenfist.

A kiedy miał byś zamiar? Sam bym już się nie bawił w dokupowanie części tylko brał coś z 6100 lub 690G Abit/Biostar/Foxconn ~250 zł, 1GB A-Data 667 130 zł, Semprona 3000+ 130 zł, zasilacz Amacrox AX 450/400 110/150 zł resztę ze starego lub zmienił jeszcze dysk i sprzęt nie będzie mulił przy prostych zadaniach.

Lepiej tej samej, do starych kompów z oznaczeniem BX (moduł dwustronny). I płyta pewnie większych jak 128 nie obsłuży, a 256 sd kosztuje tyle co 512 ddr2.

Szukał bym na stronie Acera.