Wymiana procesora i problem z wydajnością

(Sebastianp88) #1

Witam wszystkich

W dniu dzisiejszym wymieniłem w moim starym komputerze sam procesor. Z Celerona 2,4 GHZ przesiadłem się na Pentiuma IV 2,8 GHZ. Po sformatowaniu dysku i ponownym postawieniu systemu zainstalowałem najnowsze sterowniki (te które udało mi się znaleźć w internecie wliczając w to sam chipset). No i niestety pojawia się problem. Sam komputer ładuje się dłużej niż w przypadku Celerona, a już szokujące jest to, że procesor przy uruchomieniu jakiej kol wiek aplikacji od razu wskakuje na 100% wydajności. Jest to stary 4 letni komputer.

* Płyta główna AsRock P4i45PE

* 1GB ram 400 MHZ

* Intel Pentium IV 2,8 GHZ (obecny).

Co jest/ może być przyczyną takiego zużycia procesora. Czy może to być wina zasilacza?

Z góry dziękuję za pomoc

(Tomasz15) #2

zasilacz. ewentualnie procesor sie grzeje bo byl zle montowany w sensie dotykany palcami przez co zostal jakis tlyszcz ktory zatrzymuje cieplo powodem moze byc nienalozenie pasty na procesor. moze nawet go uszkodziles a sobie dziala bo dziala jest wiele czynnikow.

(Sebastianp88) #3

nie wymieniałem go ja w sensie osobistym tylko facet z serwisu. Więc raczej ostatnie 2 opcje nie wchodzą w grę. Bardziej skłaniałbym się ku zasilaczowi, ale właśnie nie jestem tego pewien... może masz może jeszcze jakieś inne sugestię. Na obecną chwilę próbuję zaktualizować bios. Lecz wątpię aby to co kol wiek dało

(Mattatg) #4

Spróbuj zaktualizować biosa i napisz jaki masz zasilacz, pentiumy są strasznie pradożerne

(Sebastianp88) #5

Niestety aktualizacja biosa nie powiodła się. Pobieram "najnowszą" ze strony producenta płyty głównej, ale okazuje się że mam jeszcze nowszą wersję - AMI. Pobranie biosa ze strony producenta jest odpłatne, a mnie na to niestety nie stać. A zasilacz to... hym... śmieszne... DEER model DR-B350ATX MAX 350W.

(klopas) #6

pentiumy wydajne nie są... nałożyłeś pastę termoprzewodzącą??

a zasilacz spali ci kompa... wymień na fortrona lub delte 350w

http://allegro.pl/item318150511_fortron ... _350w.html

http://allegro.pl/item313584238__okazja ... r_fv_.html

(Jjoasz) #7

zasilacz pociagnie - ma mocne 3.3v i 5v,

po zmianie proca reset biosa byl ?

przesiadles sie (domyslam sie) z celiny 24x100fsb na 21x133fsb, byc moze szyna jest zla - jesli masz jedna kosc ram, to musisz kombinowac z dzielnikiem fsb/ram w biosie (twoja plyta obsluguje ddr400, ale tylko jedna kosc i na profilu o/c)

(Sebastianp88) #8

bios zaraz zresetuję. Co do ramu to zgadza się. Mam jedną kość 1GB 400mhz. Przy celeronie nie dziwiło mnie 100% zużycie. Pasta jest na pewno położona bo przy mnie serwisant ją nakładał. Fakt faktem że procek nie jest nowy, ale dostałem na niego 2 tygodniową gwarancję. Więc jeśli nic się nie zmieni to go po prostu oddam, acz kol wiek nie chciałbym wracać do celerona ponownie - widzę różnicę w wydajności kompa. CLOCKWORK co do procków zgadłeś. Chciałem się przesiąść na amd, lecz nie dało rady. I nie zmieni się to jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy.

(Sebastianp88) #9

właśnie udało mi się zaktualizować bios. Niestety aktualizacja biosu nie pomogła. Co w związku z tym mam teraz zrobić??