Wymiana procesora w leciwym już sprzęcie

Posiadam taką oto płytkę

http://www.epox.com/USA/product.asp?id=EP-4BDAE

oraz celerona 1,7. Czy zmiana procesora na jakiegoś intela 2,4 będzie odczuwalna w mocy? Wiem że taka moc może być śmieszna dla niektórych, ale ja nie mam funduszy na nowy sprzęt a jeśli mógłbym np obejrzeć już filmy w hd jeśli wydał bym 50zł na procesor to z pewnością bym to uczynił.

To jakaś nazwa własna? Proszę to poprawić i zatytułować temat normalnie.

Szczerze nie warto, wzrost mocy bedzie praktycznie nie odczuwalny przy dzisiejszym oprogramowaniu. A o HD zapomnij !

No nie przesadzajmy. Zależy co kto uważa za “dzisiejsze oprogramowanie”. Jasne że po przesiadce z celofana 1,7 na pentiuma 2,4 poczuje różnicę. Kwestia tylko czy to warte jest zachodu i tych 50zl :wink: Do HD faktycznie mu to nic nie da. Do tego celu to raczej jakaś grafa od Radeona, która zajęłaby się obróbką obrazu HD odciążając procesor.

Nawet intel 2,8 nic nie zdziała z hd? Kartę mam 9550 złącze AGP więc nie wiem czy coś w niskiej cenie i to z hd by się znalazło?

Dodane 30.04.2009 (Cz) 12:17

Znalazłem taki procek ale na stronie producenta pisze że ta płyta do max 400FSB. Czyli nie pójdzie? Czy będzie chodzić na 400MHz?

INTEL PENTIUM 2.66 GHz OEM

 Oznaczenie kodowe procesora SL6PE

Częstotliwość: 2.66 Ghz

L2 cache 512KB

FSB 533Mhz

Socket 478

Rdzeń Northwood

Technologia 0,13Mikrona

zawsze warto zmienic procka na nowszego … szczególnie gdy był na maksa słaby, bo wtedy kazda róznica w mocy jest ogromna :slight_smile: Ja zmieniłem amd semprona 3000+ na amd athlon 64 3000 i w grach teraz mi płynie, mówie o Test drive unlimited … konkludujac = WARTo szczegolnie za 50zł … chociaz za ta cene mozna cos wiecej wyrwać intela celeron 3,06GHz a ten juz fantastycznie altał :))

http://allegro.pl/item624333325_intel_3 … fv_gw.html

lub zwykłego pentiuma … 2,8GHz

http://allegro.pl/item622774511_intel_p … szawa.html

Ja bym wybrał tego pierwszego, bo łatwiej go podkrecic i mozna z niego, bez zmiany wentylatora zrobic 3,2 :))

Dodam tylko że FSB płyty to 400 więc jak to będzie wyglądać? Częstotliwość procesora zostanie zaniżona?

Jak FSB to tylko 400??? z reguły jest ustanowiona w środkowym zakresie mozliwosc kompa i dlatego mnożnik tez nie jest zbyt wysoki … podkreca sie delikatnie zwiekszajac fsb lub mnożnik

http://www.allegro.pl/item622766666_int … 512mb.html

tamten Celeron D był lepszy…

niby dlaczego?

  1. wyzsze taktowanie ( w miare rekompensuje mniejszy cache)

  2. wiele większe mozliwość OC ~ rekordzisci to ponad 4ghz

  3. mniejsza temperatura pracy

  4. mniejsze zuzycie pradu

  1. mobo pewnie ma ograniczony dzielnik do 100x20, czyli p4 2.8 (133x21) bedzie chodzil na 2ghz (100x20)

  2. plyta nie daje zbyt wielu mozliwosci OC

3/4. underclocking dobrze wplywa na zuzycie i temperatury…

@Autor - sprawdz, jaki dzielnik dokladnie obsluguje plyta (ma HT), bo fsb mozna lekko podciagnac - pewnie kosztem pci/agp/pci-e (nie nalezy przekraczac 37/66/100mhz na szynach, bo moga dyski i inne urzadzenia zalezne pasc)

ps. mam jakies proce na skt478 - jak nic nie kupisz, to moge Ci oddac jakis 8)

Trochę się już pogubiłem z tym FSB i dzielnikiem :roll: Teraz mam ustawione 100x17 no i to 17 to max, natomiast 100 można max podwyższyć na 200 jak myślicie jak to będzie wyglądało? Myślicie że upgrade biosu coś pomoże (aktualnie jest bios z 2002 a jest jeszcze jakiś nowszy z 2003).

mylisz mozliwosci plyty z procem - proc ma z regoly zablokowany mnoznik (wersje extreme nie)

dzielnika na procu nie podniesiesz, natomiast niektore plyty mogly obnizac mnoznik celem podbicia fsb, np.

majac proca 100x17=1.7ghz mozesz go puscic na 133x12=1.66ghz, czyli zachowujesz ten sam zegar, ale masz szybsza szyne fsb a co za tym idzie - szybsza calosc

nowszy bios wprowadza poprawki i pewnie wiecej modeli cpu obslugiwanych

No tak mogę obniżyć dzielnik :smiley: Ale jeśli podnosze FSB to podznosze też chyba częstotliwość pamięci? Ile tak na oko mogę podnieść to FSB? Zasilacz mam w miarę dobry delta 350.

no, chlopie, nie popisujesz sie a chcesz ‘deal’ robic…

wiekszosci dowiesz sie z neta i praktyki wlasnej - ustawiasz recznie i czekasz na boota, jak nie wstaje - reset biosa i zabawa od poczatku :roll:

delta akurat nadaje sie doskonale - ma silne 3.3v i 5v, 12v tez daje rade… odkurz od czasu do czasu i ja

Nie popisuje się bo nie jestem trochę w temacie :smiley: . W podkręcanie bawiłem się jakieś ponad 5 lat temu więc pewne rzeczy się już zapomniało :stuck_out_tongue:

OT :stuck_out_tongue: Jak podnosisz FSB to podnosisz częstotliwość wszystkiego, a jak mnoznik to tylko procka.

zależy od płyty głównej, wiele z nich mają dzielniki/blokady taktowania ram/pci-e/pci które powodują iż po podniesieniu fsb ich taktowania się nie zmienią.