Wymiana silikonu na procesorze

Witam!

Mój komputer ma już ponad 2 latka i tak się zastanawiam czy nie trzeba by wymienić silikonu na prosesorze (Pentiun IV 2,93 GHz) Jeśli tak to jak zedrzeć stary? Czy jest jakiś specjalny do tego modelu choć myśle że są wszystkie uniwersalnew ale tak tylko pytam, następnie jak nakładać? (kolega prostu z tubki nakładał na procka i gdy przyłożył wentylator to się tak rozlał na procka, czy jest to dopuszczalne? później to wytarł i cieńką warstwę nałóżył palcem, czy dobrze zrobił? Jak mam postąpić? Co jeszcze by wypadało wyczyścić w kompie po tylu latach?

To nie jest sylikon, tylko specjalna pasta termo przewodzącą, i jeżeli nic złego się z kompem nie dzieje, nie przegrzewa się itp. to nie ma potrzeby cokolwiek z tym robić

Zmywaczem albo spirytusem.

Najlepsza cena/jakosc jest Arctic Silver 5

Nałożyc troszkę na srodek proca i docisnac radiator

Kurz z wentylatorków

Kup pastę Arctic MX2 lub Silver 5 15zł, i Spirytus Izopropylowy.

Najprościej zmyć starą z radiatora i proca a. izopropylowym czymś miękkim i nie pylącym, nie dotykać palcami do proca i spodu radiatora, na środek proca wycisnąć pastę wielkości ziarnka grochu i równo przycisnąć chłodzenie do proca.

Poradniki

viewtopic.php?t=134962&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

viewtopic.php?t=72248

Wszelkie wentylatory i radiatory z kurzu, i inne części pokryte kurzem, rozebrać zasilacz i też przeczyścić (lub jeśli to kiepska firma to wywalić go i zmienić), używając pędzelka takiego zwykłego jakiego się używało w podstawówce do malowania akwarelkami, nie radzę używania odkurzacza.

a już zwłaszcza ze szczotką. Na tych włoskach z tworzyw sztucznych gromadzi sie duży ładunek elektrostatyczny, dobrych kilka lat temu po takim czyszczeniu musiałem pożegnać się z zasilaczem, odkurzacze nie sprawdzają sie w dzisiejszej “masowej” elektronice.

Można użyć odkurzacza bez szczotki, ale trzeba to zrobić z głową, a nie na chama rurę do środka.

ja to czasem robię tak: kurz który wzbija się do góry przy czyszczeniu pędzelkiem jest wsysany przed czekającą w pogotowiu rurę od odkurzacza. Do pełni szczęścia jak jeszcze nie ma to dwa możliwie największe wiatraki na przód )wsysający powietrze do środka i na tył wysysający powietrze ze środka.

Bez szczotki jest to niebezpieczne, rura jest plastikowa, a raczej ebonitowa, strasznie szybko się ładuje, nawet dotykając palcem płyty itp można uszkodzić sprzęt, przed grzebaniem lepiej dotknąć bolca w gniazdku, lub grzejnika (miejsca bez farby), i nie ubierać się w golfy/swetry i inne elektryzujące ubrania.

A najlepiej to włączyć kompa i wrzucić do pralki :smiley:

Takich rzeczy nawet w żartach nie pisz, nie wiadomio kto to przeczyta, były już przypadki na tym forum, jak gość mył płytę gł pod kranem.

:x

Szkoda, że nie wpadł na pomysł wyniesienia kompa na świeże powietrze i polanie go wodą z karcher’a :slight_smile:

Ja tam kiedyś kalwierę wrzuciłem do wanny bo była trochę usyfiona :smiley: No ale nie ma co porównywać do mobo.

maniekz Nie wiem co Twoje posty wnoszą do tematu :?: Myślisz że jestem takim noobem rzebywykonać zadane przez Ciebie czynności :?: :x Wszystkim innym dziękuje, Wasze porady będą mi pomocne przy derwisie komputera dziękuje :slight_smile:

Myślę, że jesteś TOTALNYM NOOB’EM bo się głupio pytasz. Taka prawda.

tacyer , raz, że Ż eby, a dwa, że to był żart!

Dobrze Darth ReX Ale to już obraza :?

.

To maniekz radze myślenie zostawić innym i zająć się czymś innym, może wypierz sobie komputer w pralce ale nie zapomnij o proszku i płynie do płykania :x

A teraz na powarznie, to mam na środek procka dać kropke tej pastu i przycisnąć, a jak dam za mało? A jak za dużo i wyciśnie na boki to po prostu wytrzeć? Więć lepiej dać więcej czy mniej?

Jeszcze jedno pytanie poza tematem:

Chcę sobie dokupić wentylator do obudowy ale nie wiem gdzie go podpiąć na płycie głównej (Biostar P4M80-M7)

Może jakiś obrazek w które miejsce wpiąć? A jak dołoże ten wentylator to praca komputera stanie się cichsza, czy nie? Może dać dwa?

Kropka ma byc wielkosci ziarna ryżu. następnie staraj się ją rozprowadzić po procu.

Masz instrukcje i fotki ile dać, lepiej dać mniej, jak przyłożysz radiator to pasta sama się rozejdzie, nałóż tyle żeby po przyłożeniu rozeszła się po środku IHS’a, i nie odrywaj z powrotem radiatora od proca bo przy ponownym nakładaniu na 99% zostaną pęcherzyki powietrza. Jeśli nie będziesz pewien że starczy to nie przykładaj radiatora tylko rozmarz pastę zaczynając od środka np palcem ale na palec nawiń kawałek folii, pasta ma mieć grubość kartki papieru i zostaw z 3mm na każdym z obrzeży proca miejsca bez pasty, pasta pod wpływem temp i tak jeszcze się trochę rozejdzie.

Ciszej się nie robi, powinno sie schłodzić, jak co innego hałasuje, kup Acutake tylko sprawdź na początek jaki masz rozstawy montażowe w obudowie.

Szukaj takiego złącza 3 pinowego

http://www.elma.it/IMAGES/fantt/3_4pin1.jpg

Tu opisane jako PWR FAN, jeśli nie znajdziesz to można kupić przejściówkę z Molex na 3 pin np

http://www.allegro.pl/item364107579_mul … f_vat.html

http://egielda.com.pl/?str=art&id=2034

Nałóż nieco pasty na środek procesora i rozsmaruj równomiernie palcem. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 0,25 milimetra.