Wymiana systemu na Windows 7 - pytania

Witam

Ostatnio wpadłem na pomysł aby niebardzo lubianą przeze mnie Vistę zastąpić w laptopie Windowsem 7. Proszę znawców tematu o odpowiedź na takie podstawowe pytania:

  1. Podstawowe pytanie: czy w ogóle ma to sens.

  2. Czy w związku ze zmianą systemu utracę wszystkie znajdujące się na kompie pliki? Jeśli tak to w jaki sposób najlepiej je zarchwizować, bo nie wyobrażam sobie kopiowania około 200GB na płyty DVD.

  3. Czy utracę zainstalowane na kompie programy? (tu akurat bez problemu można sobie wszystko od nowa zainstalować z neta).

  4. Jaką najlepiej wersję Windowsa 7 wybrać? (komp używany głównie w domu i trochę do pracy).

  5. Czy parametry mojego laptopa są wystarczające dla Windows 7: Procesor Intel Pentium 2.0 GHz. 2GB Ram, grafika niezintegrowana.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Jeśli to Vista z SP2, to nie zawracaja sobie głowy, Vista Sp2 i Windows 7 działają porównywalnie.

Po instalacja natrualnie tacisz wszystko na partycji systemowej.

Tak to Vista SP2. Czyli nie bardzo jest sens nic zmieniać? Choć przyznam że korci mnie przesiadka na Windows 7.

Zawsze możesz zainstalować wirtualną maszynę, a na niej win7 (oczywiście legalnego :slight_smile: i przetestować go na wszystkie możliwe strony.

Mogę prosić o więcej informacji na temat wirtualnej maszyny, bo jestem zielony w tym temacie. Chętnie bym sobie potestował nowego Windowsa ale nie wiem jak się do tego zabrać.

http://www.youtube.com/watch?v=kJWIh6faSqY

Polecam Virtual Box. Co, z czym i jak: http://toin.pl/1643/virtual-box-czyli-testowanie-systemu-w-systemie/

Dzięki DarkPeter i jasiu87. Te informacje sporo mi wyjaśniły i bardzo pomogły. Napewno się pobawię Virtual Boxem i potestuję siódemkę. Mimo to chciałbym jeszcze aby ktoś się odniósł do moich pytań z początku postu. To tak na wypadek gdybym się zdecydował na trwałą zmianę systemu operacyjnego.

Ad.1 W moim przypadku miało sens, system pracuje dużo szybciej i wydajniej mimo że po wydaniu SP1 i SP2 dla Visty sytuacja się troszkę poprawiła. (Wcześniej pracowałem z Vistą od wersji RTM, po SP1 i SP2). Parametry mojego laptopa nie są powalające jak na dzisiejsze czasy: Intel Pentium Dual Core T2330 1,6 GHz, 4 GB RAM, nVidia Geforce 8400M GS 256 MB, Windows 7 lepiej sobie radzi niż Windows Vista.

AD.2 Podczas instalacji stracisz napewno. Dobrze było je przenieść na drugi przenośny dysk twardy.

Ad.3 No wiesz podczas formatowania partycji systemowej, wszelkie dane zostają wymazane.

Ad.4 Myśle że do użytku domowego jak i do pracy w zupełności wystarczy Tobie Windows 7 Home Premium.

Ad.5 Myślę że tak.

Dzięki za opinie Pablo79.

Shark13 , stracisz dane, ale tylko z partycji systemowej. Dane na d: e: i jakie tam partycje masz nie zostaną ruszone… Co do wersji systemu, imho najlepiej będziesz jak wejdziesz na stronę: http://www.trochetechniki.pl/Roznice-mi … ,1055.html, zapoznasz się z róznicami pomiędzy poszczególnymi wersjami i sam zadecydujesz, która będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

Nad zmianą Visty SP2 na Windows 7 bym się zastanowił… jeśli masz legalną Vistę i masz ją wymienić na pirackiego Sevena to raczej bym się wstrzymał… Bo po prostu bilans, korzyści które otrzymasz, w zamian za straty które wiążą się z korzystaniem z pirackiego systemu, wychodzi na to, że lepiej wciąż zostać przy Viście…

Jeśli natomiast nie patrząc na kwestie cenowe, to w mojej opinii warto zainstalować najnowszego Windowsa. W nowym systemie podoba mi się nowy interfejs, Aero Snap (przeciągnięcie okna do krawędzi ekranu powoduje rozciągnięcie go na cały ekran, lub połowę - jeśli przesuniesz go do boku). Poza tym jest z nim mniej problemów, uruchamia się szybciej niż Vista, jest też mniej problemów z zamknięciem systemu…

Choć ja do Visty bym się już nie wrócił - bo choć 90% potrzebnych mi funkcji, jestem w stanie odtworzyć za pomocą dodatkowych programów, to po prostu w Sevenie mam to od razu po instalacji… Poza tym “Siódemka” jest najbardziej przyszłościowym systemem, teraz wszystkie nowości są robione przede wszystkim pod nią…

Dzięki.

kubus94: oczywiście mówimy o wymianie legalnej Visty na legalną Siódemkę.

Piotr92: rozumiem,że stracę dane zawarte na dysku C, natomiast wszystko co mam zapisane i zainstalowane na dysku E pozostanie nienaruszone?

Trochę chyba przesadzasz z tym nowym interfejsem :slight_smile: a te Are Sanp to nie wiem czy w ogóle z zraz użyłem.

Windows 7 to poprawiona Vista i obcięta trochę. Po akrualizacji do Service Packa 2 Vista podobno nawet czasami czybciej śniga niż 7.

polecam przeczytać ten wpis z bloga - http://www.dobreprogramy.pl/Co-z-ta-Vis … 22997.html

To zależy ja tej funkcji używam bardzo często, choćby gdy przenoszę pliki z jednego folderu do drugiego, mogę sobie szybko podzielić ekran na dwie części i łatwo przenosić pliki…

Seven jest w jednym nieco obciętą Vistą, a z drugiej strony ma sporo nowych funkcjonalności, jak chociażby to, że Windows Media Player czyta filmy w DVIX bez doinstalowywania żadnych kodeków, co do niedawana wydawało się być rzeczą niemożliwą, a jeśli mówimy o czymś poważniejszym to warto zwrócić uwagę na Tryb XP, gdzie można uruchamiać aplikacje nie działające już na Sevenie, albo na zmienione reguły zabezpieczeń, które sprawiają, że do Sevena trudniej jest się włamać, niż do poprzednich systemów…

Przeczytaj mojego posta jeszcze raz. Przecież wyraźnie napisałem, że z partycji d,e i jakie tam jeszcze masz nie stracisz danych, no chyba, że zaznaczysz je i wybierzesz formatuj, to wtedy stracisz.

Ale z tego co wiem, to jest możliwość zainstalowania Sevena “na” Viście, przez to nie powinno stracić się żadnych plików… Wystarczy przy instalacji wybrać opcję Aktualizacja… Choć nie ma gwarancji, że taki proces się uda…

Jeszcze jedna uwaga, pobierz sobie przed instalacją sterowniki do lanu, żeby nie było zdziwka, że internet Ci nie działa i nie masz jak softu pobrać… U mnie tak właśnie jest, zewnętrzej sieciówki mi nie rozpoznaje i muszę zapodować instalatorowi sterownik dla XP, bo dla 7 nie mogłem znaleźć dla mojej karty i potem przez WU zassać i zainstalować dla 7, natomiast ze zintegrowaną problemu nie mam, instalator zapodaje sam sterownik i net śmiga od razu po instalacji, bo za mnie całą robotę jeżeli chodzi o konfig odwala DHCP routera, tak więc nie muszę bawić się w klepanie IP, dns’ów i bramy…

Dziękuję za wszystkie wyjaśnienia. Pozdrawiam.

Owszem, jest taka opcja, ale gdzieś czytałem, że zalecane jest sformatować partycję, a nie nakładać system na system…