Wymiana wentylatora w zasilaczu AT

Mam w starym kompie zasilacz AT, w którym wentylator od jakiegoś czasu bardzo głośno warczy. Zapewne zjechało się łożysko dlatego chciałbym zakupić do niego jakiś nowy, w miarę cichy wentylek. Czy jest możliwa taka modyfikacja? Obecny wentylatorek jest podłączony przez kabel 2pin (w zasilaczu). Z tego co się zorientowałem to chyba tylko wentylatory z 3pin mozna kupić obecnie. Na MOBO mam kilka takich wejść (3pin) i spokojnie mogłbym wyprowadzić kabelek z nowego wentyla, jeśli zaszłaby potrzeba podłączenia go na płycie. Myślę, że nie było by żadnych problemów z działaniem?

Cena na wentyl to tak 10-20zł, uważam, że więcej nie opłaca się inwestować do tak starego sprzętu. Wentylator ma wymiary 80x80mm. Prosiłbym o podanie przykładowych modeli z tak taniej półki cenowej albo kryteriów jakimi powinienem się kierować przy zakupie. Zależy mi na przyzwoitej ciszy. Wszelkie sugestie mile widziane.

mam taki i jest cichy oczywiście w odpowiednim przedziale temperatury http://allegro.pl/item311874462_arctic_ … db_fv.html

Nie musisz wyprowadzać przewodu z wentylatora z zasilacza, aby podłączyć go do gniazda na płycie głównej, ponieważ spokojnie możesz podłączyć wtyczkę 3-PIN wentylatora do gniazda 2-PIN w zasilaczu chyba, że rozstaw pinów w zasilaczu jest zbyt mały, ale myślę, że nie powinno być problemów.

Ostatnio też zmieniałem wentylator w zasilaczu, który był podłączony pod 2 piny i niestety 3 pinowa wtyczka nie pasuje, trzeba było wyciągać kabelek na zewnątrz.

Rozumiem, że nie pasował rozstaw pinów do rozstawu otworów we wtyczce od wentylatora ? Gdyby rozstaw pasował, to po podłączeniu wentylator na pewno by działał. W takim przypadku są tylko dwie możliwości podłączenia wtyczki 3-PIN do gniazda 2-PIN (lewy otwór + środkowy otwór do dwóch pinów, bądź prawy otwór + środkowy otwór do dwóch pinów).

Dodatkowo przeszkadzać może jeszcze plastykowy bolec przy pinach, ale na upartego (gdy jest odpowiedni dostęp) można go usunąć zabiegiem chirurgicznym :stuck_out_tongue: