Wymiana Zasilacza z 235W Na 300W

(asziatko) #1

Witam,

Mam trochę starszamy drugi komputer - starszawy patrząc na ile ma lat k/10. Mam w nim zasilacz 235W który jest na obrazie poniżej oznaczony Obecny. Coś zauważyłem że powoli szwankuje mi ten zasilacz. Mam drugi zasilacz w drugim komputerze (aktualnie nie używam tego komputera) jest na obrazie poniżej oznaczony Do Zastosowania.

b5bf9b08194c1716.jpg

Konfiguracja komputera w skrócie jest taka :

Procesor : Celeron 600

Płyta Główna : Procomp BVD2A

Pamięć : 384 MB

Dysk Twardy : 15 GB i 30 GB

I mam pytanie czy mogę bez problemu zastosować ten zasilacz Do Zastosowania 300W zamiast tego Obcnego 235W?. Czy ten Do Zastosowania 300W nie będzie miał zbyt dużej mocy jak ten Obecny ma 235W?.

(Jimek) #2

Zbyt duża moc to na pewno nie... ale niebezpiecznie wygląda ten napis "CODEGEN". Osobiście tej marki nie polecam zdecydowanie!

Ale też dobrze aby wypowiedzieli się ludzie którzy duuużo lepiej ode mnie się orientują co do tego konkretu.

(asziatko) #3

Tak ten zasilacz 300W jest CODEGEN'a.

Jak by ktoś z Was mógł powiedzieć coś więcej na ten temat czy warto go "wstawiać" zamiast tego obecnego to był bym wdźięczny :smiley: .

(Alzajac1) #4

Mam Codegena na mocniejszym sprzęcie (też 300W) i działa ale oczywiście go nie polecam. Popatrz na allegro za Frotronami 300/350W

(asziatko) #5

A że się tak spytam czemu nie jest polecany CODEGEN do założenia?. Powoduje zwarcie, problemy, nie działa całą mocą lub coś innego jest?.

Ale ogólnie na chwilę można go zamienić z 235W na 300W?. Nie ma to problemu?.

(Adalbert) #6

Jak działa na tym co masz to lepiej nie zmieniaj, nie ma sensu.

http://community.tomshardware.pl/commen ... nID=124789 - to się może stać na beznadziejnych zasilaczach, odszukaj sobie swojego Codegen'a :slight_smile:

A komputer ciągnie z zasilacza tyle ile potrzebuje, bez różnicy czy będzie miał napisane 235W, 300W, czy 1000W.

(asziatko) #7

Póki co działa zasilacz ten 235W ale coś po głosie słyszę i widzę że coś mu "dolega" już. Słychać charakterystyczny szum wiatraka a nagle jest tak jak by przyspieszył. Wcześniej tego nie było. Rozkręciłem wczoraj, przeczyściłem wentylatorek na procesorze i dalej jest tak jak było. Dodam że temperatura procesora jest OK. K/30 do 34C. Na karcie grafiki nie mam wentylatorka sam radiator tylko. I tak właśnie wydedukowałem że może to być jeszcze zasilacz i nie daje mi to spokoju że słychać charakterystyczny szum wiatraka a nagle jest tak jak by przyspieszył.

Ale link http://community.tomshardware.pl/commen ... nID=124789 od Adalbert wszystko wyjaśnia czemu nie warto zakładać 300W CODEGEN'a. Przyznam że przeraziło mnie to jak ludzie piszą zacytuje tutaj

Przyznam że nie wiedziałem że taki galimatias on robi. Kiedyś to były uważane za dobre zasilacze. Jeszcze jakieś 5 lat temu to praktycznie w każdej obudowie były CODAGEN'y.

(Adalbert) #8

Możesz przeczyścić zasilacz od środka, możliwe że tam temperatury ze względu na bród osiągają zbyt duże pułapy.

To że wsadzali takie zasilacze to dalej to robią (tyle że Feel'e np) do większości zestawów komputerowych. To że jest ich dużo nie oznacza, że są dobre. :slight_smile:

Planujesz może w najbliższym czasie jakąś poważniejszą modernizację (a w zasadzie wymianę) sprzętu?

(asziatko) #9

Adalbert a to jest słuszna uwaga żeby przeczyścić zasilacz od środka nie wpadłem na to. I tak i tak nie ma już Gwarancji to można go rozkręcić. Dzięki za poradę.

Czy planuje w najbliższym czasie modernizację sprzętu czy jego wymianę - to napisze tak że chce przejść na laptopa ale póki co raz że mnie koszty trzymają a dwa że nie mogę się zdecydować jakiego laptopa i póki co ciągnę jeszcze komputer stacjonarny. Ale nie wykluczone że w najbliższym czasie będzie całkowita wymiana sprzęty bo do tego co teraz mam to nie opłaca się nic dokupowywać czy też wymieniać.

Zobaczymy jak będzie ale póki co prze czyszczę zasilacz od środka.

(Adalbert) #10

Jak laptop w planach, to najwyżej przeczyść ten zasilacz od środka i miej nadzieję, że nie padnie sprzęt za szybko (ale jak tak chodził, to może jeszcze trochę pochodzi). :slight_smile:

(asziatko) #11

Zasilacz ten 235W chodził OK do pewnego czasu do któregoś dnia w grudniu br. gdzie usłyszałem właśnie prócz charakterystycznego szumy takie przyspieszenie i powraca do normalnej pracy i znów za jakiś czas i tak co jakiś czas to pojawia się jak pracujesz na komputerze.

(Adalbert) #12

Już przeczyściłeś go? Może to wystarczy, albo jeszcze http://www.dzikie.net/index.php?art=fan_clean http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=138

(asziatko) #13

Adalbert jeszcze nie przeczyściłem zasilacza. Wezne się za niego wieczorem jak skończe prace na komputerze. Ale ciekawe linki wrzuciłeś - przyznam że ciakawe są opisy jak czyścić/konserwowac wentylatorki. Wentylatorek od procesora właśnie nasmarowałem WD 40.

Jak przeczyszcze zasilacz odezwe się na Forum i dam znać czy dało to coś.

(asziatko) #14

Zrobiłem czyszczenie zasilacza. Od nowości nie był jeszcze otwierany. Rozkręciłem go, wyczyściłem, przedmuchałem i teraz nawet ciszej i inaczej działa. Ale przyznać się musze ze wstydem że kurzu, brudu było w nim od liku. Aż nie do pomyślenia. Dzięki za wszystkie rady.

(Adalbert) #15

Mało kto rozkręca komputer, o zasilaczu nie wspominając, więc normalka, nie ma co się wstydzić. :slight_smile:

Jak uznasz, że czas na nowy komputer, albo jakieś problemy z tym to daj znać.

Pozdrawiam

(asziatko) #16

Jako sam komputer (ściankę) odkręcam i czyszcze systematycznie tego się nie da ukryć. Ale zasilacza to nie rozkręcałem jeszcze. Miejmy nadzieje że pochodzi jeszcze jakiś czas nim się zdecyduje na kupno nowego komputera czy laptopa.

(asziatko) #17

Witam,

Niestety, parę dni było dobrze i powrócił problem z głośno chodzącym wentylatorem. Tylko nie wiem którym czy od procesora czy od wentylatora. Zarówno od procesora i wentylatora został przeczyszczony, nasmarowany a nadal się tłucze jak chodzi. Wszystko jest poskręcane jak należy, zaglądałem dzisiaj do paki, poprawiłem wszystko i nadal jest bez zmian.

W czym jeszcze może być problem?. To są objawy kończącego współprace wentylatora od procesora/zasilacza czy coś innego?.

(Adalbert) #18

No to prawdopodobnie któryś wentylator Ci siada, jeżeli na jakiś czas zrobiło się ciszej po przeczyszczeniu zasilacza stawiałbym na wentylator w zasilaczu. Do 20zł można kupić dobre i tanie Acutake.

(asziatko) #19

Adalbert też mnie to przekonuje do tego że siada mi wentylator któryś. Takiego huku raczej od procesora by nie było (ale to nic nie wiadomo). I raczej to jest od zasilacza. Bo jak go dzisiaj rozkręciłem poraz drugi to ten wentylator od zasilacza nie jest taki jak ma być, to pióro widać że ma luzy na łożysku. Piszesz że

Znalazłem parę Acutake na Allegro. Jak rozumiem są to same wentylatory - tylko jak je wymienić jak to wszystko w tym zasilaczu jest polutowane nic nie ma na wtyki jak te Acutake na Allegro. I ten mój ma dwa kabelki a te mają trzy. Tu mogę mieć problem.

(Adalbert) #20

Masz lutownicę w domu? Przylutowanie nowego wentylatora nie jest trudne, ten trzeci kabelek odpowiada za kontrolę obrotów, więc w zasilaczu można go pominąć bo i tak nie masz wejścia.