Wymiarowanie w technice

Czy wie ktoś jak się wymiaruje w technice na poziomie 2 gimnazjum??

Tak samo jak w 1 klasie gimnazjum… Wiem, bo moja ulubiona pani już mnie poinformowała. ;]

Witam

Jeżeli nic się nie zmieniło od czasów mojego technikum (klasa 1 będzie odpowiadać 2 klasie gimnazjum) to:

Dla kartki A4 (210x297): ramka wymiarowa 5mm od krawędzi (wszystkich); wymiary podajemy w mm,

wymiary poziome: prostopadle do dłuższej krawędzi kartki;

wymiary pionowe: prostopadle do krótszej krawędzi kartki, w taki sposób aby trzymając kartkę za dolny prawy róg po obróceniu jej o 90* zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara zmieniły się w wymiary poziome.

Tabliczka wymiarowa jest w dolnym prawym rogu, przeważnie o wymiarach (S x W) 140x40 milimetrów.

Należy unikać zapisu wymiarów pod kątem (wyjątkami są kąty 30 i 45 stopni)

Jakbyś napisał jak. W 1 gim miałem pierdoły. Babka odnosi się do podstawówki. W podstawówce miałem ruch drogowy i inne tam.

Tak jak mówią Polskie Normy.

Może byś sprecyzował o co Ci biega ??

Rysowanie tabliczki rysunkowej:

  • krateczka na 140 mm długości i 40 mm wysokości. Przedziel ją na dwie poziome części (na wys. 20 mm). Następnie 40 mm od prawej strony tej tabliczki rysunkowej narysuj pionową linię w dół, tak aby powstały krateczki, dalej zrób to samo tylko odstęp 100 mm od prawego boku (60 mm od wcześniejszego przecięcia). Później przedzielasz jeszcze na pół poziomo krateczkę, która jest środkowa i jest na dole.

Wypisywanie tabliczki rysunkowej:

Wszystko wpisujesz pismemm technicznym.

  • lewy górny róg: “Podziałka x : x” (x : x czyli dwie liczby wpisujesz pod napisem “Podziałka”

  • lewy dolny róg: wpisujesz do jakiej szkoły chodzisz (np. ja: Gimnzjum nr 6, “nr 6” piszesz niżej)

  • środkowa górna krateczka: tam wpisujesz temat

  • środkowa dolna krateczka (ta podzielona dodatkowo na 2 części): na górnej wpisujesz imię i nazwisko, a na dolnej “spr.” (tam nauczyciel wpisuje ocenę)

  • prawy górny róg: wpisujesz, do której klasy chodzisz (np. 1d)

  • prawy dolny róg: wpisujesz nr rysunku

I obramowanie zrób, tak jak napisał Viliae.

To tyle, jeśli Ci o to chodzi :wink: