Wyniki dysku twardego

Do dysków zawsze trzeba mieć ograniczone zaufanie. A zwłaszcza do takiego z którym coś już się działo niedobrego.

teraz jest zero bad sector’ów, czyli powrócił do dobrego stanu :slight_smile:

No to dobrze skoro obyło się bez ingerencji programowej. A to się rzadko zdarza, by bady same zniknęły bez programowej ingerencji. Tak czy inaczej monitoruj SMART i te parametry gdzie masz lub miałeś błędy ( czy nie rosną ) czyli:

 

01, 08, BF ( wstrząsy - delikatnie ze sprzętem ), C5, C7 wszędzie kolumna Data bądź Raw w zależności od programu.  

wartość 01 rośnie, teraz jest 411 (w hd tune)

Prawdopodobnie masz sektory z wolnym czasem odczytu i kiedy są czytane to wartość raw tego parametru będzie tak cykać o jeden więcej. Jak pisałem potrzebny jest skan przy pomocy MHDD żeby coś  więcej ocenić. Dopóki nie masz badów to nie ma tragedii. 

a jak jest to 0B mam 511 (data w hd tune) o to mam też sie martwić? co do c7 to wartość 20 jest od początku laptopa i sie jeszcze nie zmieniła

 

To mechanika dysku (pozycjonowanie głowic) - objawy zacinanie iluś sekundowe, długie otwieranie programów,hałas, inne.

 

C7 informuje w przypadku laptopa o problemach kontrolera dysku lub płyty - jeśli wartość jest stała (20) jest OK.

 

01 i C8 ważny parametr/wskazźnik dotyczący powierzchni dysku.

 

Moim zdaniem dysk ewentualnie na mało ważne dane.