Wysoka temp CPU

(Zonpietro) #1

Witam.Ostatnio komputer zaczal mi sie przegrzewac(dokladnie core).Normalnie temp core wynosi 50-60% a gdy wlacze jakas gre dochodzi do 80% a nawet 100.Raz mi sie wylaczyl sam.Zdjecie z CPUIDHVMonitor http://www.picamatic.com/view/9421046_2 ... 13_154002/ Wydaje sie ze wszystko jest ok poza ta temp(wlaczone tylko google).Komp przeczyscilem.Wykrecilem radiator a na procesorze byla zaschnieta pasta ale tylko na krawedziach,srodek byl czysty.Paste calkiem usunolem.Dzisiaj jest sobota wiec do poniedz bede bez pasty.Pytanie czy taka wysoka temp to wplyw wyschnietej pasty a teraz jej braku?czy szukac przyczyny gdzies indziej?Dolaczam zdjecie z CPU-Z i Speed_fana http://www.picamatic.com/view/9421056_2 ... 13_155325/ http://www.picamatic.com/view/9421057_2 ... 13_155336/

(Grosjean) #2

Maksymalna temperatura z jaką powinien pracować twój procesor to 71.4°C http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_2/Intel-Core%202%20Quad%20Q8300%20AT80580PJ0604MN%20-%20AT80580PJ0604ML%20(BX80580Q8300).html

Stara pasta, a tym bardziej brak pasty może być jak najbardziej przyczyną przegrzewania się procesora. Skoro przeczyściłeś komputer, to nałóż pastę i powinno być lepiej (zakładam że wentylator na procesorze pracuje normalnie skoro nic nie napisałeś). Następnie użyj np. http://www.dobreprogramy.pl/OCCT,Program,Windows,28567.html do przetestowania procesora pod obciążeniem.

P.S Pasta termoprzewodząca uzyskuje swoje pełne właściwości po wygrzaniu (np. ARCTIC MX-2 po ok. 200 godzinach pracy), ale z tego co wiem to po wygrzaniu różnica może być na korzyść max. 2°C.

Pozdrawiam

(Zonpietro) #3

Dziekuje.W takim razie czekam do poniedz,poki co zostaje nie uzywanie gier.

(bart86) #4

temperatura jest ok możesz spokojnie używać komputer jak chcesz mieć pewność to przeprowadź test w OCCT nic sie nie buj jak nawet tempratura osiagnie te 70 stopni żadna gra nie zagrzeje proca jak OCCT czyli będzie wtedy jeszcze zapas

(Zonpietro) #5

Boje sie ze sie spali procek,wole nie ryzykowac tymbardziej ze wystarczy wlaczyc youtube-jakis film na pelnoekranowym i juz jest 80 stopni.Chcialem tylko miec pewnosc czy to przez paste(teraz jej brak) czy myslec o nowym kompie…Oby to pasta

(rgabrysiak) #6

Lue

Na forum piszemy w języku polskim czyli korzystamy z polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż), dlatego też proszę dokonać korekty postów. W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

(MrBeckham666) #7

jak temperature masz ponad 70 to raczej coś z chłodzeniem źle zamontowane albo zakorzuony wiatrak.

pasta może też być stara lub słąbej jakości polecam zalman stg2

(bart86) #8

żeby spalić układy scalone oparte na krzemie (w tym procesory) trzeba temperatury co najmniej 100 stopni a sporo układów ma granice powyżej 120 stopni celcjusza, powyżej temperatury zalecanej przez producenta mogą występować błędy, niestabilność w działaniu oraz szybsza degradacja układu na dłuższą metę

na początek bym wymienił pastę i zobaczył jak będzie

jaką masz obudowę ?

(Zonpietro) #9

Model obudowy to ta naklejka z tylu?Przepraszam ale niebardzo sie znam.Jak tak to ramzes.Wiatraki chodza wszystkie(4).Jesli to chlodzenie to jak mozna sprawdzic czy jest wpozadku?

(bart86) #10

jak procesor się grzeje to nie jest wszystko w porządku na początek bym wymienił pastę jeśli to nie pomoże to trzeba wymienić chłodzenie

(krejzol123) #11

procek bez oc ? może spróbuj przywróci defaultowe ustawienia biosu poprzez wyciągniecie baterii na płycie głównej na 30 minut

(Zonpietro) #12

Zrobione,bios wrocil do ustawien poczatkowych.Co do chlodzenia i wiatraka to starczy kupic ten na procesorze tak?Caly czas mam nadzieje ze to pasta chociaz sam juz niewiem czy ona zmniejszy mi temperature procesora az o tyle.Mozna jakos spradzic czy chlodzenie jest dobre?

(bart86) #13

jak sprawdzić czy chłodzenie jest dobre? zamontować zagrzać proca przecież właśnie to robisz

jeśli to wina pasty to tak aż tyle to może dać że procesor przestanie się grzać

a jeśli wymiana chłodzenia to całego

(Zonpietro) #14

Wszystkie wiatraki? przeciez tylko procesor sie przegrzewa,reszta jest ok.Jeszcze jedno pytanie,czytalem jakie powinny byc napiecia i przy -12V ma byc od -10v do -13v.Speedfan mi pokazuje tylko 4,01v.Blad?

(bart86) #15

ja mam -7V jak patrzysz napięcia to na plusie

(Grosjean) #16

No przecież “Lue” napisał że na procesorze w tym momencie nie ma wcale pasty, bo ja usunął, to do momentu aplikacji nowej pasty i sprawdzenia, robienie pozostałych rzeczy nie ma za bardzo sensu.

(Zonpietro) #17

Niestety po zalozeniu pasty nadal to samo,nie zmalalo nawet o 1 stopien…Probuje od nowa rozkrecac i zalozyc

Dodane 15.07.2013 (Pn) 11:56

Udalo sie,4 razy odkrecalem i nakladalem paste rozprowadzajac ja az wkoncu dalem kropelke na srodek i przykrecilem radiator.Temperatura spadla do 35 stopni.Niestety pojawil sie nastepny problem z migajacym paskiem na dole ekranu(pojawiaja sie takie paski ktore migaja) chyba monitor mi siada.Chcialem go rozkrecic ale niemam pojecia jak sie go rozbiera-LG Flatron E2260.Powinien byc goracy a jest tylko jedna strona ciepla,reszta jest zimna.Zobaczymy moze samo przejdzie.Dziekuje bardzo wszystkim za pomoc.Temat mozna zamknac