Wysoka temp. pamięci na karcie graficznej

(Tomek G15002900) #1

Witam, jestem posiadaczem karty R4830 od Asusa. Jestem zaniepokojony, gdyż pamięci na karcie często przekraczają temperaturę 90 stopni, czasami jest to nawet 100! Sam rdzeń nie przekracza 85 stopni. Pamięci pracują z częstotliwością 1100MHz (default'owo to 1004MHz, ale temp. też jest wysoka, po OC wzrasta zaledwie o pare stopni, max 5).

1) Co zrobić, żeby temp. pamięci trochę spadła, bo teraz jest chyba trochę za duża?

2) W jakiej temperaturze może dojść do uszkodzenia pamięci?

3) Czy może ktoś zlokalizować pamięci na mojej karcie, bo ja jestem w tym zielony :? (podrzuce jakiś obrazek z neta)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/924 ... 39055.html

Obudowa jest otwarta.

Z góry dzięki za pomoc!

(Kabuto1378) #2

Skąd wiesz że temp. pamięci wynosi czasem 100 stopni, skoro nawet nie jesteś w stanie zlokalizować ich na laminacie karty?

Kości są przykryty przez radiator (to takie duże srebrne). Jeśli ten radiator nie dotyka kości pamięci to nic nie możesz zrobić oczywiście z wyjątkiem całkowitej wymiany chłodzenia karty.

(Remix) #3

Witam!

Po pierwsze to kup dwa (a przynajmniej jeden) wentylator i zamontoj je z przodu i z tyłu obudowy i ją ZAMKNIJ! Jeśli kupisz jeden wentyl to montuj go z tyłu jako WYCIĄGAJACY, jeśli kupisz dwa to wiadomo jeden z tyłu jako WYCIĄGAJĄCY i jeden z przodu jako WCIĄGAJĄCY powietrze.

Jaki masz zasilacz?

ps. odkurz kartę.

ps2. skąd wiesz jaka temperaturę mają kości pamięci?

(Tomek G15002900) #4

W programach Everest Ultimate, GPU-Z, Riva Runer mam zakładkę MEM IO więc odrazu nasunęło mi się, że to pamieci, ale może się mylę?

Zasilacz to Modecom Premium, wiem do najlepszych nie należy ale od ponad 2 miesięcy nie ma z nim problemów przy podkręconym procu. Czy możecie mi napisać w jakiej temp. może dojść do uszkodzenia karty?

(Remix) #5

Hej!

Możesz dać screena z Everest'a, bo nie moge tego znaleźć :frowning:

(Tomek G15002900) #6

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/689 ... 79360.html Screen z Everest Ultimate, obok GPU-Z, a w tle Riva Tuner hardware monitoring

(Remix) #7

Hej!

Ostotnie wygląda na to, że masz tam czujnik :slight_smile:

Żeby spdła temperatura to muszisz porawić chłodzenie w obudowie, względnie na karcie. Na początek zacznij od instalacji swóch wentylatorów wciągającego i wyciągającego powietrze.

Jeśli to nie pomoże to chyba pozostanie Ci wymiana chłodzenia na bardziej wydajne/

(Tomek G15002900) #8

Nom dzisiaj albo jutro mam zamiar kupić te 2 wentylatorki, jakie polecacie? Dziwne bo wszyscy chwalą sobie chłodzenie na tej karcie a tu prosze! :?

(Remix) #9

Może to chłodzenie jest i dobre, ale musisz mieć przewiew w obudowie :slight_smile:

(Tomek G15002900) #10

Możliwe, że właśnie przez to się tak grzeje, bo póki co to tylko zasilacz troche wywiewa ciepłe powietrze. W najbliższym czasie zamontuje jakieś wiatraczki i napisze czy wszystko ok! :wink:

(Deskaratunku12) #11

a czy resetuje ci się komp?

(Tomek G15002900) #12

Nie, komputer chodzi wręcz idealnie. Jak kończe grać to zawsze sprawdzam jaka była max temp. tych pamięci i nawet przy 102-103 stopniach (bo do tylu dochodzi) wszystko działa stabilnie.

-- Dodane 04.04.2009 (So) 21:34 --

OK więc kupiłem i zamontowałem wiatraczek 80mm z tyłu obudowy. Jest znacznie lepiej po ok 30min grania w LOTR Conquest pamięci miały 96 stopni, a nie 116 ile udało mi się nieświadomie osiągnąć. :wink: Przydałby się jeszcze jakiś nawiew i tutaj pytanie do was:

Jaki w miare cichy i wydajny wentylator polecacie? Tak żeby nie kosztował za dużo, 80mm oczywiście!