Wysoka temperatura dysku - HDD Tune

(Shaken) #1

Witam!

Mam okazję kupić od kolegi używany dysk twardy 40gb.

Jednak jest małe ale... podczas próby sprawdzenia bad sectorów

w programie HDD Tune co chwile wyskakuje komunikat o wysokiej temperaturze...

Wynosi ona około 78*C. :open_mouth:

Co robić? Czy to wina błedu programu czy dysku?

Pozdrawiam

i z góry dzięki za pomoc.

(Jjoasz) #2

moze najpierw podaj, co to za dysk?

jesli jednotalezowa barracuda/maxtor, to calkiem mozliwe, ze ma wysoka temperature - szybciej sie gotuje, ale i szybciej stygnie

daj jakis nawiew i powinno byc OK.

(Shaken) #3

Jest to SAMSUNG SV0412H (40GB) - według HDD TUNE.

Więcej nie wiem... ;/

Teraz kolega podstawił pod niego wentylator i jakoś się temperatura zaczyna normować...

ma teraz około 40*C. A nawet spadł do 6*C. :open_mouth:

Jak położę luźno wentylatorki w kompie to może się coś stać?

Muszą one być do czegoś przymocowane?

Jakie wentylatorki polecacie? Do czego je podepnąć?

Pozdrawiam

(Kojot) #4

6*C to raczej niemożliwe, chyba że go uruchomiłeś w lodówce. Generalnie zwykły wentylator nie powinien obniżyć temperatury poniżej temperatury otoczenia.

Lepiej je przymocuj, żeby się nie ruszyły w środku i nie narobiły bałaganu. Poza tym przymocowane będą ciszej chodzić.

(Shaken) #5

Być może czujnik temperatury jest zepsuty.

Nie wiem co może być tego przyczyną...

Mogę np. przykleić go do obudowy?

Bo nie widze tutaj innego rozwiązania... ;/

(Jjoasz) #6

a'propos... ile Ty chcesz dac za ten dysk?

ma 5400rpm, i prawdopodobnie dwa talerze... chyba, ze za 10pln :roll:

inna sprawa, ze czujnik przeklamuje, bo ten dysk jest w stanie wytrzymac max 55C (131F) - to staroc nie wart uwagi, lepiej kupic podobna wielkosc, ale 7200rpm... jest roznica, nawet przy tym samym buforze

ps. ma jeden, bo jak sie chwali samsung to pierwsza seria (v60) z 60gb/talerz

(karllodprogramy) #7

ja mam Samsunga SV4002H jako dodatkowy dysk na dane i jego temperatura jest 21C

więc te 78C to za dużo (może błąd odczytu lu walnięty czujnik) ale jeśli spadła ci temperatura do 40C to dużo lepiej

pytasz jakie zamontować wiatraki: mogą być takie jak w zasilaczu,

jak podepniesz ich pod 5V to będą cicho chodzić, najlepiej umocuj, cyt:

jak podepniesz ich pod 12V będą szybciej chodziły ale i głośniej, najlepiej jak sam to sobie sprawdzisz...

możesz podpiąć je w wolne gniazda na płycie od wentylatorów ale nie wiem jakie jest napięcie tam...

chyba najlepiej jak podepniesz je pod złączki molex (np.: wtyczka zasilanie dysków, zasilanie stacji dyskietek...)

(Shaken) #8

Ale to tego chyba jest potrzebna przejściówka?

Bo z tego co widziałem to wentylatory są na 3PIN.

(karllodprogramy) #9

to zależy jakie są te wentylatorki

w większości jest tylko dwa (plus, minus) ale to już różnie bywa

jeśli masz trzy piny to wentylator jest albo z regulacją prędkości albo czujnik ( nie znam się na tym więc tylko mniemam )

ogólnie do działania wystarczy podpiąć tylko te dwa (przeważnie jest to czerwony (+) i czarny (-) kolor )

-- Dodane 14.09.2009 (Pn) 18:32 --

a co do przejściówek to pewnie można kupić gotowe wentylatorki z taką wtyczką pod molex lub same wtyczki molex ale takie jak w dysku

powinieneś kupić na allegro lub najbliższym sklepie elektronicznym

ale czy to się ci opłaci tak inwestować ..... to już sam o tym zdecyduj...

ja miałem stary zasilacz który rozebrałem i wyjąłem z niego taki wiatraczek...

ale jeśli masz jakiś wiatraczek ale na inną wtyczkę i nie zależy ci na niej możesz albo kombinować ucinając ją i wpinając końcówki kabelków w wtyczkę molex tak aby dobrze stykały lub też:

ja już od paru lat nie używam napędu dyskietek i wywaliłem go a została mi tylko do niego wtyczka i tam mam wciśnięte takie kabelki do dodatkowego wentylatorka....

(Shaken) #10

Bardzo dobry pomysł :wink:

Wyrzucę to badziewie :smiley: Też tego nie używam już od lat.

Szczerze to ani tego nie używałem.

A co do wentylatorków to postanowiłem pójść jutro do sklepu komputerowego po szkole

i zorientować się w cenach potrzebnych mi "akcesoriów".

Mam nadzieję że za jakieś 30-35zł ciut polepszę chłodzenie mojego komputera.

Jeden wentylator dam sobie z tyłu obudowy bo mam tam dziurki.

Jest to miejsce przystosowane pod wentylator.

Tylko teraz pytanie... on ma dmuchać do środka czy na zewnątrz...?

Pozdrawiam

(karllodprogramy) #11

ten z tyłu najlepiej jak by wydmuchiwał powietrze, ale jak byś mógł to zamontuj jakiś nawiewający od przodu

nie zawsze jest taka możliwość więc możesz zawsze otworzyć prawą stronę od kompa tą za płytą główną, i porównać temperatury

ale pozostaje tylko kwestia głośności przy otwartej klapie bo jednak te wiatraczki: na procku, karta graficzna i niektóre płyty mają jeszcze chłodzenie mostka więc może być sporo głośniej...

ten co zamierzasz kupić to proponuję ci podpiąć pod te 5V - ciszej będzie chodzić, ale słabiej dmuchać ---------------------ale coś za coś-----------------

chyba że kupisz wolnoobrotowy (nie wiem nie bawiłem się aż tak w kombinowanie)

proponuję popatrzeć po forach coś na temat wstawiania dodatkowych wiatraczków , dodatkowe chłodzenie komputera itp...

tam często jest opisane jak takie rzeczy robić, czego użyć itp...

gdzieś znalazłem kiedyś o tym że klient wyciął z tyłu obrys wiatraczka w blasze, bo to co niby było miejsce z tymi dziurkami to dawało słaby efekt,

sam tak zrobiłem u siebie, lepiej wydmuchiwał powietrze, mam też otwarty prawy bok od kompa ( może to coś daje może nie) u mnie temperatury spadły, a i zmieniłem zasilacz na lepszy, stabilniejszy co na pewno pomogło....

i już od dłuższego czasu temperatura procka to 44-46C przy prawie bezczynności, a w stresie max 52C co wcześniej było około 60-65C przy procku athlon 1,2

ale to jest u mnie

a jak będzie u ciebie to już musisz sam sprawdzić, a jeśli masz pasywne chłodzenie na karcie graf to tym lepiej jak zrobisz dobrą wentylację w kompie....

a jeszcze jak byś myślał o zdjęciu lewej pokrywy, bo zdjęcie jej nie zawsze daje dobry efekt, to już jest zależne i różnie ludzie się co do tego odnoszą.... bo niby otwarcie takiej pokrywy powinno polepszyć ale bywa że efekt jest mizerny a tylko zwiększa hałas..., często lepszym rozwiązaniem jest dobra wentylacja przetestowałem troszkę u mnie ustawień i to jest najlepsze... (u mnie)

(Shaken) #12

Myślałem nad zakupieniem dwóch, trzech wentylatorów...

Jeden chciałem dać z tyłu - taki co wyciąga powietrze,

a w środku np. pod dyskiem takie co powietrze nawiewa.

-- Dodane 15.09.2009 (Wt) 14:40 --

A to jakaś różnica w wentylatorach?

Które nawiewają a które zabierają powietrze...?

Moglibyście mi podać przykłady z allegro?

Z góry dzięki!

Pozdrawiam

(karllodprogramy) #13

a ten co kolega ci podłączył, może pożycz od niego i zobacz jak byś go zamontował z tyłu

w środku to znaczy gdzie i skąd one to powietrze mają nawiewać...

a przód nie ma możliwości zamontowania wiatraczka????

-- Dodane 15.09.2009 (Wt) 14:46 --

???????????????????????????? !!