Wysoka temperatura dysku, laptop się wyłącza

Witam!

Zainstalowałem ostatnio Linux Mint i od razu pojawił się problem z dyskiem (podejrzewam, że to jego wina). Mianowicie dysk osiąga temperaturę 62 stopni i się wyłącza, nie wiem co mam za bardzo zrobić z tym problemem. Dodam również, że dysk ma 1 sektor uszkodzony (jeśli ma to jakieś znaczenie).

Proszę o pomoc.

Pokaż status smart tego dysku.W jakich warunkach pracuje?Może trzeba zadbać o wentylacją obudowy.

A jak to sprawdzić na linuxie ? Uczę się go obsługiwać jak narazie. Dodam, że pracuję na laptopie.

Zainstaluj GSmartControl (w terminalu wykonaj sudo apt-get install gsmartcontrol), uruchom, wybierz dysk, zakładka Attributes, zrób printscreen’a lub kliknij Save As i umieść na http://www.wklej.org/ (wklej link do ps lub wklej.org).

Bennywow , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

http://img17.imageshack.us/img17/5529/eyy9.png <-- Screen z gsmartcontrol

Nie wygląda to zbyt dobrze.Oprócz tego jednego niestabilnego sektora,są problemy z powierzchnią lub mechaniką dysku.Zgraj z niego dane.Możesz mu zrobić skan powierzchni w MHDD,wtedy zobaczymy jaki jest faktyczny stan dysku i co ewentualnie dalej robić.Szukaj nowego dysku bo ten na instalowanie na nim systemu już się raczej nie nadaje.

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Wysoka temperatura może świadczyć o zatartych łożyskach, a w takim przypadku dysk może przestać działać w każdym momencie.