Wysoka temperatura i obroty wentylatora na karcie graficznej

Witam,

od jakiegoś czasu natychmiast po włączeniu gry (np. Wiedźmin 2, F1 2011 itp.) wentylator na karcie graficznej (HD 6770) wchodzi na wysokie obroty a odgłos jaki wydaje jest strasznie głośny. To samo z temperaturą - od razu sięga 75 stopni (przy normalnej pracy to 40-45 stopni). Wcześniej taki problem nie występował. Sprawdzałem wentylator i są na nim tylko śladowe ilości kurzu.

Co może powodować takie wysokie skoki temperatur ?

Wiedźmin 2 to bardzo wymagająca gra, więc wiadomo, że chłodzenie musi mocno zwiększyć wydajność. Wcześniej również uruchamiałeś wiedźmina 2 i wentylator tak głośno nie pracował? Jeśli tak, to może ci zaczynać szwankować chłodzenie. Jak długo masz tę kartę? Nowa grafika po roku intensywnego grania może wymagać wymiany chłodzenia, mimo, że gwarancja na grafikę wynosi 2 - 3 lata. Różne są łożyska na grafikach o różnej trwałości. Bywają też wadliwe chłodzenia, szybciej się zużywające. Ciężko zgadnąć na odległość. Zresztą wzrost temperatury w czasie grania w wymagającą grę o 20 - 30 stopni i wzrost hałasu od wentylatora jest normalny. Te twoje 75 stopni to nie tragedia, choć mogłoby być nieco mniej. Ale być może rodzaj twojego chłodzenia akurat tak pracuje. Albo komputer nie stoi przy jakimś grzejniku, który zaczął grzać i wzrosła temperatura w obudowie? Nie zostały czymś zasłonięte otwory wentylacyjne w obudowie? Wentylator na grafice może być czysty, ale sprawdź czystość radiatora grafiki, czy nie jest zapchany kurzem.

Było cicho.

Od sierpnia tego roku.

Teraz oprócz hałasu słychać dziwne terkotanie (przy wysokich obrotach ~+1600 rpm). Czyżby kończyły się łożyska w wentylatorze ?

Grafika od sierpnia to niedługo. Terkotanie to już podejrzany hałas. Nie powinno tego być. Być może masz zamontowane na grafice niskiej jakości łożyska. Moja rada jest taka: Nie przejmuj się, masz gwarancję. Jak ci coś padnie to bez problemu powinieneś dostać nową kartę. Mnie też padały karty przed czasem, jedna po niecałym roku. Zawsze dostawałem z serwisu nowe :):slight_smile: Jakiego producenta masz grafikę?

Gigabyte RADEON HD 6770 1024MB (GV-R677D5-1GD)

Więc karta markowa. Pozostaje więc korzystanie z komputera nadal. W razie awarii serwis. Będzie dobrze :slight_smile: Ja aktualnie mam w komputerze kartę HIS R 5770, wymienioną przez serwis zamiast padłej wcześniej, hałaśliwej i gorącej R 4870 :slight_smile:

Spróbuj usunąć kurz z chłodzenia.

Po pierwsze to jak wygląda wentylacja obudowy? Po drugie w którą wersję Wiedźmina grasz, po spatchowaniu do wersji 2.0 czy tą pierwszą czyli zaraz po premierze? Po trzecie to jaką masz wersje sterowników?