Wysoka temperatura na karcie graficznej

(1kalor) #1

Witam, jakiś czas temu podkręciłem sobie (troszkę) procka i kartę graficzną.

procek w biosie do 1.8 --> 1.98 a kartę graficzną z 425/432 na 445/442 no i ładnie pięknie "było" gdyż komputer przestał być stabilny. nie robiłem nic z napięciami i pamięcią (ddr2)

temperatura procesora była na poziomie 37 - 45 stopni a grafika trochę ponad 50. wszystko na standardowych chłodzeniach.

gdy obniżyłem taktowania grafiki o 10/5 to było w porządku jednak temperatura została taka sama 50. trochę się przestraszyłem i znowu obniżyłem do standardowych taktowań proca i grafę. Jednak temperatura procka spadła do takiej jaką miałem przed podkręceniem 27-29 a grafika spadła do 42-47. aha i zaznaczę jeszcze że gdy dotknę grafikę od góry to na ekranie pojawiają się artefakty (rzadko ale zdarza się) a gdy uruchomię 3d marka 03 to w czasie testu wywali mnie do pulpitu. wcześniej tak nie było. dlaczego komputer stracił nagle stabilność??? zauważyłem jeszcze że jak gram w call od duty 2 to troszkę się przycina a wcześniej śmigało jak ta lala. co jest przyczyną. czy może być to przez pastę na karcie??

temperatury mierzone speed fanem i Everestem. wartość napięcia 12V nie skacze . cały czas jest i była 11.9V...

ps.

grafikę power stripem

(JNJN) #2

Reset biosu - komp odłączony od zasilania 230V, wyjmij baterię na 30 minut, włóż i ustaw tylko co trzeba i zapisz Save i sprawdź.

Sprawdź na innej karcie grafiki.

Sprawdź kartę grafiki na innym kompie.

(Draketnn) #3

Po pierwsze to co to za pomysł żeby dotykać karty graficznej podczas działania? Już pomijając fakt, że może Cię rypnąć prąd to chyba nic dziwnego że pokazują się artefakty skoro spada wtedy napięcie na karcie! Po drugie - to normalne, że rośnie temperatura w miarę OC. Ja na 8800 GTX BEZ OC mam średnio (w spoczynku) ~ 60 stopni C, a w czasie pracy (np. podczas gry w Crysis), przy maksymalnych obrotach wiatraczka jest ok 67 C. Także 50 C dla Twojego Radka to nic strasznego nie jest. A jeśli chodzi o stabilność, a raczej jej brak, to najprawdopodobniej wynik złego OC. Zresetuj bios jak napisał JNJN

(Spioch1304) #4

Ja mam inny problem, ale tez z temperatura karty graficznej.

Mianowicie nie wiem czemu wiatraczek sam mi zwalnia przy sporym przeciazeniu procesora graficznego, a w takich programach jak SpeedFan go w ogole nie wykrywa.

Mam Galaxy Geforce7900gs ze standardowym chlodzeniem. W grach typu Lineage 2(dosyc stara) temperatura przekracza 100*C i zaczyna piszczec, zeby wiatraczek zaczal szybciej chodzic musze go dotknac i chodzi szybciej ! Czego to jest wina i jak mozna to naprawic ? Plz o szybka odpowiedz.

(Seba86mu) #5

KubaS1304 , pomoże na pewno naoliwienie wentylatora.

Jeżeli problem będzie się powtarzał, to czas pomysleć o nowym chłodzeniu na kartę, chyba że jest możliwość wymiany samego wentylatora.

(Guniapl) #6

Witam. Ja mam problem z kartą graficzną ATI Radeon x1650, a mianowicie ma ona temperaturę 90 C gdy nic nie jest włączone, a jak włączę jakąś grę (np. Counter Strike Source) temperatura skacze do 120 C i komputer sie restartuje;( Proszę o pomoc;]

(Mandrasik17) #7

zobacz czy chłodzenie dobrze przylega i czy wentyl sie kręci

(Guniapl) #8

Chłodzenie przylega a wentylatorek się kręci

(Cosik Ktosik) #9

Gunieq , Masz dobrze chłodzoną obudowę?

(Guniapl) #10

Mam zdjęte obie osłony jeśli o to chodzi

(Darth ReX) #11

Sprawdź na innym kompie.

(Elfuego1) #12

a czym podkręcasz jak rivą to sprawdz na ile procent wiatrak masz podkręcony w niej . 2d na ok 65% , 3d na 100% tak mniej więcej powinno być.

miałem to samo jak grzebałem w rivie