Wysoka temperatura płyty głównej

(system) #1

Witam,

jak w temacie. Temp sprawdziłem Everestem i na płycie mam średnio 70 st. C podczas normalnego użytkowania komputera. Natomiast jeśli uruchomię już jakąlolwiek grę... nawet te Java na necie temp. skacze już do 80 st. C i węcej i komputer zaczyna cały czas piszczeć. Komputer nie jest już nowy... ale chciałbym żeby mi jeszcze trochę pochodził.

Intel Pentium IV 2,6GHz

Płyta Gigabyte 8I915P-G

RAM 512MB

Grafika ATI Radeon X550 Series 128MB.

Co radzicie? Może jakiś dodatkowy wentylator... czy może jakiś radiator, czy gdzieś coś posmarować pastą nową... Sam nie wiem

Z góry dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam

(Ascent) #2

Chyba chodzi ci o temperaturę procesora a nie płyty głównej...? Jeśli tak to prawdopodobnie musisz właśnie nałożyć nową pastę termoprzewodzącą na procesor, a najlepiej wymienić całe tzw. BOXowe chłodzenie.

Podaj wymiary bądź model swojej obudowy. Z tańszych chłodzeń warto zainteresować się modelem SilentiumPC Spartan.

PS. Podaj jeszcze pomiary temperatury z programu HWMonitor

(ra-v) #3

Najczęściej to winą jest zapaćkany od kurzu wentylator i radiator. Wentyl ani dobrze nie wchodzi na obroty, a radiator nie ma przepływu powietrza. Dodatkowo to co wyżej - jeśli się zeschło a nie chcesz się bawić w nakładanie nowej to zetrzyj (wypoleruj) powierzchnie i nałóż radiator "na golasa" na procesor.

Ten P4 ze zwykłym radiatorem i wentylem powinien mieć 40-48*C przy normalnej pracy.

(system) #4

Witam,

sprawdziłem temperatury obydwoma programami, poniżej załączam te zdjęcia.

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=4027

-- Dodane 26.09.2011 (Pn) 22:37 --

Witam,

nałożyłem nową pastę na procesor i przy okazji wyczyściłem całą skrzynkę z kurzu. Pomogło. Teraz temp. max jaką zaobserwowałem to 49st. C. Dzięki za pomoc