Wysoka Temperatura Procesora!

Witam , mam od 3 dni procesor AMD Fx 8320 z chłodzeniem Fera2 1224. Płyta główna ASUS M5A97 R 2.0.

Oprogramowanie z płyty głównej ASUS oraz HWMonitor pokazują mi, że CPU ma 42 stopnie, a program CoreTemp, Speccy, że mam 24-29 stopni.

 

Podczas instalacji gry ASUS pokazywał mi, że mam 60 stopni ! CoreTemp: 40

 

Prosiłbym o wyjaśnienie dlaczego te temperatury się tak różnią i dlaczego temperatura podczas spoczynku jest tak wysoka na dodatkowym chłodzeniu bez podkręcania.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :slight_smile:

post-217883-0-75796300-1439657044_thumb.

post-217883-0-86695800-1439657054_thumb.

post-217883-0-89953100-1439657063_thumb.

post-217883-0-97574400-1439657074_thumb.

Pasta nałożona poprawnie? Użyłeś tej dołączonej do chłodzenia, czy kupiłeś coś lepszego?

 

Programy lubią przekłamywać wartości. Najprościej dotknij ręką radiatora, czy jest gorący. 

Myślę, że poprawnie nałożyłem pastę, użyłem pasty dołączonej do chłodzenia (SilentiumPC PT-1) 

Dotykałem radiatora i jest bardzo gorący, sprawdzałem też te niebieskie chyba chłodzenia na płycie głównej i nie da się dłużej dotykać niż 2sec, parzy !

 

Bo w jednych programach widzisz temperaturę rdzenia ( tak pokazuje Speccy) a w innych widzisz temperaturę procesora.

 

Patrz tylko na te programy i na te dane które pokazują temepraturę procesora !

Bo reszta to durnoty.

Mi teraz pokazuje, że rdzeń ma 20 stopni a w pomieszczeniu mam 33… to co lodówkę mam za free ?

 

Wywal te wszystkie programy do pomiaru, zwłaszcza Core temp który jest starym programem bez rozwoju od ponad 2 lat.

 

Zostaw HWMonitor - w przypadku AMD zawsze podaje dobre pomiary.

 

Przy tych upałach temp w spoczynku będzie około 35-40 stopni, a pod obciąęniem do 70 może skoczyć. Wszystko zalezy też jaką masz cyrkulację powietrza w obudowie.

 

Czy taka temperatura pod obciążeniem nie jest szkodliwa dla Procesora ? 

 

I mam jeszcze jedno pytanie, chłodzenie, które posiadam ma jeden wentylator, producent dodał mocowanie na drugi i chciałbym wiedzieć czy on coś w ogóle pomoże. Jeśli tak, to ma tłoczyć powietrze, czy wysysać ? Ten pierwszy wentylator tłoczy powietrze do chłodzenia.

Tak.

Dodatkowo jeszcze dochodzi jeden czynnik. Kazda pasta termiczna jest na rozcienczalnikiach. Aby zaczeła działać na full musi ten rozcienczalnik wyparować aby uzyskała maksymalną wydajność.

To ile to trwa, okresla producent, czasem jest to 4-5h a przy niektórych nawet 140h.

 

Upgarde:

 

Jeden wentylator starczy, ważniejsze jest wydmuchanie tego powierza z obudowy. Bo co nam z chłodzenia procka skoro będzie wracać do niego to gorace powietrze.

I nie może to być zasada o której wspominają ludzie, że przez zasilacz, bo biedak się wykończy.

 

Bardzo mi pomogłeś/aś, ale mam ostatnie pytanie. Czy w mojej obudowie wiatraki są dobrze ustawione ? 

Czy ten boczny wiatrak nie przeszkadza temu z tyłu, który wysysa powietrze z obudowy ? 

 

http://www.tinypic.pl/t9ouyn6vbklb

 

http://www.tinypic.pl/z259amc88vau

 

Przez chłodzenie boczny wiatrak nie mieści się i obudowa nie jest w pełni domknięta, wiatrak powinien być po środku chłodzenia.

 

Mam jeszcze w zapasie jeden mały (taki jak na bocznej obudowie) może mógłbym go gdzieś ustawić ? 

Bez przesady! Trzymaj się zasad: tylne wentylatory wyciągają z obudowy, przednie tłoczą do wnętrza obudowy, boczne tłoczą do wnętrza obudowy (jak Ci się nie mieści, to daj sobie z nim spokój), procesorowy tłoczy na procesor.