Wysoka Temperatura?

Moj procesor to Core 2 Duo 1,86GHz ale podkręciłem go do 2,6GHz. Przy spoczynku kompa, temperatury każdego rdzenia to ok. 47C (program Core Temp) a przy włączonym teście Torture Test w Prime95 wynosi 62C. Włączyłem Call of Duty 2 na max detalach i temperatura po ok 5 minutach to 59C. Czy nie jest ona zbyt wysoka? Mam raczej dobre chłodzenie (przynajmniej tak mi sie wydaje) Aerocool High Tower 102 :slight_smile:

A co podaje bios?

A co mówi palec na coolerze CPU?

Co to za pasta i jak nałożona na CPU?

Jak tam chłodzenie budy?

Witam!

Spróbuj obniżyć nieco napięcie na rdzeniach (w BIOS-ie oczywiście to zrobisz) i zobacz, czy nadal będzie stabilny. Znajdź najmniejsze napięcie na jakim śmiga stabilnie. Core 2 Duo są bardzo czułe na napięcia i przy niewielkim wzroście napięcia bardziej się grzeją. Nawet same MHz nie robią na C2D takiego wrażenia jak wyższe napięcie.

Oczywiście tak jak napisał JNJN należy sprawdzić pastę na procku, jej ilość, jakość itp. oraz poprawić “przeciąg” w obudowie.

Biosa Zaraz Sprawdze

Palec na coolerze mowi ze jest ok

O tej paście to nic nie wiem :expressionless: komp 5dni temu kupiony i jeszcze zabardzo sie nie bawiłem wczesniej z tym wszystkim

Chłodzenie budy? chodzi ogolnie o zasilacz?

Napięcia w ogole nie tykałem ale i tak zmniejszyć tak?

Witam!

Jak jest nowy to może jest taka opcja, że pasta jeszcze się nie wygrzała - trzeba poczekać kilka dni i wtedy zbadać jaka będzie temperatura.

Napięcie na procku… tak możesz próbować zmniejszyć i zrób test, czy jest stabilny przy niższym napięciu.

Chłodzenie budy to nie tylko zasilacz, który wyciąga ciepłe powietrze, należy jeszcze zadbać o dostarczenie świeżego powietrza do obudowy (wiatrak(i) wciągający powietrze) i o dodatkowe odprowadzenie nadmiaru ciepłego powietrza (wiatrak(i) wyciągający powietrze).

Jeśli będziesz miał dobry przewiew w obudowie to temperatura drastycznie spadnie :slight_smile:

Podsumowując:

1. Poczekaj z tą pasta jeszcze kilka dni

2. Popraw cyrkulacje powietrza w obudowie

3. Poszukaj najniższego stabilnego napięcia na procesorze (testy SuperPI)

Dzięki :slight_smile: Tylko jeszcze tak. W biosie temperatura pokazana to 52C :confused: VCore pokazany w biosie to 1.400 a w Core Temp to 1.325 wiec nie wiem teraz jak ustawiać? Czy zmieniać VCore na 1.3125 czy jak?

Witam!

Ustawienie w BIOS-ie różni się od faktycznego, ponieważ linia na zasilaczu jest obciążona - stąd zasilacz daje mniejsze napięcie, niż powinien. Oczywiście im lepszy zasilacz tym napięcie bardziej zbliżone do ustawionego.

Co do samego ustawienia… skoro teraz masz na 1,400V to ustaw na 1,350V i zobacz czy procek przejdzie stabilnie testy, jeśli tak to ustaw na 1,325V i zobacz, czy komp wstanie - jeśli tak to zrób test stabilności. Jeśli przejdzie to takie zostaw - niżej już nie dawaj.

Miej na uwadze to, że procek jest już podkręcony, więc powinien potrzebować wyższego napięcia, ale jak się uda obniżyć napięcie bez straty stabilności to super. Będzie chłodniejszy zawsze o te kilka stopni.

hehe coraz bardziej mnie to zadziwia :smiley: za zasilacz dałem 250PLN :> 460W miał być dobry…

Witam!

Nikt nie twierdzi, że jest zły, po prostu linia może być bardziej obciążona, w sumie to częste zjawisko - nie martw się tym, że w BIOS-ie jest inaczej, niż na odczytach.

Ustaw tak, jak Ci napisałem.

ps. jaki to zasilacz dokładnie?

Tacens Valeo 460. A czy cooler ninja jest duzo lepszy od mojego Aerocool HT 102?

Złączono Posta : 21.12.2006 (Czw) 19:07

scythe ninja :slight_smile:

Witam!

Domyśliłem się, że chodzi o Scythe Ninja, bo sam mam cooler Scythe, tylko, że Infinity.

Myślę, że nie ma sensu zmieniać coolera, bo Twój jest bardzo dobry.

Tacens Valeo 460 - to jest bardzo przyzwoity zasilacz w swoim przedziale cenowym.

po co podkręcasz jak to przeciez bardzo dobry procek

Witam!

michalm92 - nigdy tego nie zrozumiesz…

Podkręca bo:

1. Lubi dreszczyk emocji

2. Overclocking to styl życia

3. Za darmo może mieć o wiele lepszy procek (a jak wiadomo mocy nigdy zbyt wiele)

4. Ma taki kaprys

:ok: jak coś jest za ‘darmo’ to trzeba to wykorzystać

:shocked!: :-k :x ](*,) Take me to your dealer :peace:

Czy zbyt niski VCore może spowodować uszkodenie procka?

Witam!

Nie, zbyt niski Vcore nie spowoduje uszkodzenia procka… zwyczajnie komputer się nie uruchomi - trzeba będzie przywrócić ustawienia w BIOS-ie, a jeśli się uruchomi i będzie zbyt małe Vcore to podczas testów procek wywali błąd - zwyczajnie nie będzie stabilnie pracował.

Aha już wiem czemu :slight_smile: bo miałem ustawienie VCore na Auto i przy FSB370 Vcore było 1.4 a już przy FSB300 to 1.325 :slight_smile: wiec na 370 jakie sobie najlepiej ustawic lub od jakiego zacząc zeby nie doszło do uszkodzenia?

Złączono Posta : 22.12.2006 (Pią) 11:44

Dobra to jakoś popróbuje :smiley: dzięki wielkie :]

Złączono Posta : 22.12.2006 (Pią) 11:53

ok mam 2.6 przy vcore 1.325 temp 37-40C tylko jeszcze czym najlepiej stabilnośc sprawdzic? superpi? proboje tym ale szczerzew mowiąc nie wiem za bardzo o co chodzi :]

Złączono Posta : 22.12.2006 (Pią) 11:55

ok mam 2.6 przy vcore 1.325 temp 37-40C tylko jeszcze czym najlepiej stabilnośc sprawdzic? superpi? proboje tym ale szczerzew mowiąc nie wiem za bardzo o co chodzi :]

Złączono Posta : 22.12.2006 (Pią) 11:58

wciskasz calculate wybierasz 16M i czekasz aż skończy, dobrym testem na sprawdzanie stabilności i sprawdzającym temp. w stresie jest prog SP2004 trzeba włączyć na 6-8 godz.

No zrobiłęm :slight_smile: I jeśli sie nie zaciął to znaczy ze ok tak? :stuck_out_tongue: