Wysokie temp. / Nowe chłodzenie

Witam, założyłem ostatnio nowe chłodzenie ‘fera 2’ aplikując przy tym pastę mx-2 sposobem “X” jednak temperatury pod prime95 dochodzą nawet do 80C. Procesor to i5 4590 nie podkręcany, ani nic :wink:

 

Co może być przyczyną takich temperatur?

procesor ewidentnie się przegrzewa (~72 stopnie to jego maksimum). Prawdopodobnie chłodzenie jest źle zamontowane, użyłeś za dużo pasty lub obie te przyczyny.

Pasta nałożona sposobem X’a, ehh rozbiore je jeszcze raz i ponowie próbę :wink:

Sposób nic do tego nie ma. Ważna jest ilość i jej rozprowadzenie. Dlatego zawsze po nałożeniu pasty i zamontowaniu radiatora musisz go jeszcze raz zdjąć i sprawdzić czy wszystko się równomiernie rozprowadziło oraz czy gdzieś nie wydostał się nadmiar pasty.

ps. Równie dobrze możesz sobie tam wacka narysować. Kształt tych dziwnych rysunków które są polecane w internecie praktycznie nic nie wnosi do aplikacji.

Po jakim czasie mierzyłeś temp ? Może zbyt szybko dokonałeś pomiaru ? Dotykałeś radiator , był ciepły ? 

 Mierzylem godzinę po zamontowaniu chłodzenia. 

Zamontowalem cchłodzenie ponownie. Tym razem nałożylem mniejszą ilość pasty. Temperatury w prime 95 po 10min obciążenia to 70c. Poczekać może aby pasta się wygrzala czy coś? Chłodzenie zamontowane poprawnie.  Nie rusza się ani trochę na procesorze. 

radiator był ciepły lecz nie gorący

 

@edit

Idle: 37-40C

Dla mnie 10 minut to troszkę zbyt krótki czas , używałem kiedyś pasty Arctic MX-2 i pamiętam że trzeba było nałożyć idealną ilość tej pasty i troszkę ją “wygrzać” bo zawsze z początku temp. były wyższe , więc przetestuj. Nigdy nie nakładałem X z reguły z lenistwa jest to małe ziarenko lub jak mi się naprawdę nudzi równomiernie rozprowadzam po całym odpromienniku ciepła. Bywało że nakładałem pastę dwa razy gdyż było jej za mało lub za dużo. Wentylator pracuje prawidłowo ?

 

Dopiero teraz zauważyłem że edytowałeś więc powinno już być ok :slight_smile:  Pozdrawiam

 

Dam jej się wygrzać i zobaczę czy spadną.  :)

 

wentylator  chodzi poprawnie.

Temperatury podczas stresu w prime95:

Nieciekawi mnie temp jednego rdzenia, czy to źle że jest tak wysoka?

 

Edit: 

Przy dotyku radiator jak i rurki cieplne mają max 35C NA OKO.

 

Pasty jest tyci tyci żeby tylko wypełniła nierówności…

Skoro radiator i heatpipe nie jest gorący, oznacza to że coś nie tak jest z odprowadzaniem ciepła z procesora do radiatora i dalej. Jesteś pewien że radiator całą swoją powierzchnią dotyka przewodnik ciepła na procesorze? Bardziej łopatologicznie. Czy podczas aplikacji pasty samoistnie rozprowadziła się ona po całej powierzchni?

Oczywiście, rozprowadziła się, radiator dotyka całą powierzchnią przewodnik, nie mam pojęcia już co jest nie tak.

Temperatury nie są jakoś strasznie wysokie poza tym jednym rdzeniem. Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu monitorowanie temperatur i pozostawienie tego tak jak jest do dłuższego wygrzania. Niektóre pasty potrzebują nawet kilku dni na uzyskanie pełnych osiągów.

Pasta to MX-2, na opakowaniu jest napisane iż może się ona wygrzewać nawet 200h więc faktycznie jak mówisz zostawię to jak jest, być może po wygrzaniu temp. spadną, a jak nie to widocznie mam ten problem z ‘glutem’ pod IHS, a za to nie będę się brał bo jednak boje się że coś spartacze, najwyżej za rok,póltora zakupie nowy procesor jak  wyjdzie ta nowa seria :wink:

Jeśli masz taką możliwość to ustaw sobie po prostu alarm na daną temperaturę np 72 stopnie. Można to zrobić w biosie lub za pomocą jakiegoś programu i korzystaj normalnie z komputera. Co do  IHS to moim skromny zdaniem można spokojnie z niego zrezygnować. Zawsze to zmniejszenie drogi jaką musi pokonać ciepło do radiatora a i pasta użyta przy jego montażu na 100% pozostawia wiele do życzenia. Ale to tylko czysto prywatne wywody.

Tak tylko że demontaż IHS’u, można łatwo uszkodzić rdzeń a taki procesor tani nie jest.

Ja to bardzo dobrze wiem dlatego mimo oczywistych korzyści nie polecam zabawy z tym jeśli czujesz się nie pewnie. W ramach ciekawostki dodam że we wszystkich nowszych procesorach ciepło nie jest odprowadzane bezpośrednio z rdzeni a modułów pamięci podręcznej.

Aktualnie temperatury podczas gry w GTA V (1,5h) wynoszą:

Core #0: 71c

Core #1: 64c

Core #2: 63c

Core #3: 59c

 

Idle: 

 

 

Core #0: 32c

Core #1: 31c

Core #2: 28c

Core #3: 29c