Wysokie temperatury, a żywotność i stabilność pracy notebooka

Witam. Jestem posiadaczem Lenovo Z500. Na lapka nie mogę narzekać za bardzo tylko zastanawia mnie jak wysokie temperatury wpływają na żywotność takiego sprzętu? Wiadomo, w latopach nie ma zaawansowanych systemów chłodzenia i nawet bez obciążenia temperatura na procesorze waha się w granicach 45 - 56 stopni Celsjusza. Wystarczy trochę więcej stresu i temperatura rośnie do ok. 70 stopni. Słyszałem plotki, że takie temperatury wpływają na luty w podzespołach i z czasem mogą spowodować uszkodzenie sprzętu. Mógłby ktoś z wykształceniem na ten temat się wypowiedzieć?

Zależy  jak wysoka (temperatura topnienia stopu lutowniczego 215 - 230 stopni). Jak już to ma wpływ na samą elektronikę a nie na luty.

A jaki ma wpływ na elektronikę ma temperatura dochodząca często do 90 stopni Celsjusza? 

Po pierwsze, dysk twardy nie lubi wysokich temp. Dwa, bateria wyjątkowo szybko się “zużywa” przy wysokiej temperaturze pracy. Jak używasz głównie w domu, to w czasie upałów możesz wyjąć baterię, dodatkowo kupić podstawkę “chłodzącą” (taką z wentylatorami).

Problem tkwi w tym, że nie mogę wyjąć baterii, bez utraty gwarancji.

A co z podstawkami chłodzącymi? Jest sens ich kupowania, czy się nie opłaca?