Wysokie temperatury, a żywotność i stabilność pracy notebooka

(piotter1994) #1

Witam. Jestem posiadaczem Lenovo Z500. Na lapka nie mogę narzekać za bardzo tylko zastanawia mnie jak wysokie temperatury wpływają na żywotność takiego sprzętu? Wiadomo, w latopach nie ma zaawansowanych systemów chłodzenia i nawet bez obciążenia temperatura na procesorze waha się w granicach 45 - 56 stopni Celsjusza. Wystarczy trochę więcej stresu i temperatura rośnie do ok. 70 stopni. Słyszałem plotki, że takie temperatury wpływają na luty w podzespołach i z czasem mogą spowodować uszkodzenie sprzętu. Mógłby ktoś z wykształceniem na ten temat się wypowiedzieć?

(fiesta) #2

Zależy  jak wysoka (temperatura topnienia stopu lutowniczego 215 - 230 stopni). Jak już to ma wpływ na samą elektronikę a nie na luty.

(piotter1994) #3

A jaki ma wpływ na elektronikę ma temperatura dochodząca często do 90 stopni Celsjusza? 

(bachus) #4

Po pierwsze, dysk twardy nie lubi wysokich temp. Dwa, bateria wyjątkowo szybko się “zużywa” przy wysokiej temperaturze pracy. Jak używasz głównie w domu, to w czasie upałów możesz wyjąć baterię, dodatkowo kupić podstawkę “chłodzącą” (taką z wentylatorami).

(piotter1994) #5

Problem tkwi w tym, że nie mogę wyjąć baterii, bez utraty gwarancji.

A co z podstawkami chłodzącymi? Jest sens ich kupowania, czy się nie opłaca?