Wysokie temperatury procesora-regulacja obrotow wiatraka

witam, mam nastepujacy problem. bardzo grzeje mi sie procesor. dochodzi do 105 stopni i sam sie wylacza. temperatury "na luzie sa w porzadku, ale jesli procesor jest obciazony to wiatrak nie daje rady. nie wiem czemu, ale kreci sie maxymalnie do 2100 obr/s. jest mozliwosc zwiekszenia tych obrotowza pomoca speedfana czy jakiegos innego programu czy ten wiatrak tak ma? z gory dziekuje za pomoc. dodaje ss-y z everesta.

1-2.jpg

2-1.jpg

Czyściłeś ten wentylator z kurzu?

oczywiscie, ze tak. wszystko jest dokladnie wyczyszczone. jakby byl zawalony wtedy temperatury na luzie bylyby tez duze. ewentualnie potrzebuje porady jak ograniczyc uzycie procesora np na poziomie 60%.

///nie wiedzialem zbytnio gdzie umiesic temat, wiec dalem w dwoch dzialach.

Powiedz jeszcze czy wentylator masz BOXowy czy wymieniałeś na inny.

to jest zwykly wentylator ktory dostalem wraz z procesorem. jesli jest potrzeba moge zrobic jego zdjecie.

od dawna masz tego procka z radiatorem połączonego?

Jeżeli długo i nie pamiętasz nawet to wymień pastę na nim…

W budzie masz porządek? Tzn jakieś kable itp. nie zasłaniają radiatora?

ogolnie to nie jest moj komp tylko znajomej. zastanawia mnie to, ze on bardzo szybko temperature lapie jakby procesor dobrze nie dolegal do radiatora. swojego kompa zeby dogrzac do 60 stopni potrzebuje kilka minut, a tego zeby doprowadzic do 90 stopni jakies 10 sekund. w budzie jest porzadek, kable w miare poukladane, mocowania

moim zdaniem dobrze trzymaja. szukam teraz sposobu zeby ograniczyc moc procesora, bo raczej nie bedzie chciala wymieniac chlodzenia. dzieje sie to od dosyc niedawna. z 2-3 tygodnie. nie mam aktualnie zadnej pasty i wyczyscilem stara, bo byla juz bardzo twarda. myslalem, ze pomoze to chociaz w malym stopniu.

Nałóżyłeś nową pastę w miejsce starej?

Niestety myliłeś się. Lepiej żeby procesor miał starą pastę, niż w ogóle, bo bez gorzej odprowadzane jest ciepło. Najlepiej jutro wstąp do jakiegoś sklepu komputerowego i załóż nową pastę, bo niestety procesor za długo nie pociągnie przy takiej temperaturze. Koszt porządnej pasty na srebrze to max. 20 złotych, natomiast nowy procesor będzie cię kosztować kilkaset.

na starej pascie temperstury byly takie same. bardzo mnie zastanawia czemu procesor osiaga taka temperature w tak ktorkim czasie. praktycznie dostaje strzala termicznego z 35~ na 90-100 stopni. poszukuje wskazowki jak ograniczyc moc procesora, bo cienko to widze. posiada ktos jakiego linka?

Jeśli nałożenie nowej pasty nie pomoże/ nie pomogło pozostaje wymienić wnetylator. To chyba najprostsze rozwiązanie.

Co do obniżania taktowania procesora, można spróbować zmniejszyć FSB ale nie wiem jaką masz płytę i procesora, więc nie wiem czy w twoim przypadku można coś takiego zrobić.

Napisałem przecież - to przez brak pasty. Zakup jutro i nałóż Arctic Silver 5 i temperatury spadną do 40 stopni, może nawet niżej. Tylko nie oczekuj, że od razu spadnie do 30 stopni, bo pasta musi się wygrzać, a to jej może zająć parę dni/tygodni. Poza tym, takie skoki temperatur mogą również z tego co słyszałem oznaczać nadchodzacy zgon procesora.

ok, jutro naloze jakas paste. dziwi mnie bardzo, ze ze stara pasta temperatury byly tak wysokie i tak latwo nagrzewal sie. dzieki za pomoc.

Nie jakąś, tylko najlepiej jak napisałem Arctic Silver 5, bo to jest najlepsza pasta, poza diamentową, ale jej koszt to 80 złotych.

pasta pomogla. temperatury na luzie to 35~ stopni, a w stresie maxymalnie 65. dziekuje za pomoc.

czusak90 , Na tym na forum używamy polskich znaków (ż, ź, ć, ą, ś itp.). Dostosuj swoje posty do tej zasady.

Widzisz? Mówiłem, że pasta rozwiąze problem. Napisz jeszcze tak dla zaspokojenia mojej ciekawości, kupiłeś Arctic Silver 5, czy jakąś inną pastę?

Bzdura, Silver 5 to co najwyżej średniak. Gdzie Ty się naczytałeś takich bajeczek?

No ok. Znajdź mi kogoś, kogo będzie stać kupić na bazie diamentu za 80 złotych. Swoją drtogą moim zdaniem trzeba nieźle mieć poprzestawiane pod kopułą, żeby dać tyle kasy za głupią pastę. Za Arctic Silver 5 dam te 15 czy 20 złotych i procek wcale tak źle nie jest chłodzony. Ja na przykład tą pastę mam nałożoną na FX 4100, do tego Ninja Scythe i jak testowałem go w OCCT to bariera 50 stopni była dla niego nie do przekroczenia.

A kto tu mówi o zakupie diamentówki? Ja mówię o Arctic MX-2 oraz Zalman STG2, które nie są drogie a są lepsze od Silver 5.