Wysyłanie zdjęć własnych, a prawo autorskie

Np. wysyłam swoje własne ( zrobione przez siebie ) foto na jakiś portal - bez rejestracji na tym portalu i teraz ktoś inny ściąga sobie moją fotkę z tego portalu i wysyła na jakiś konkurs, gdzie zdobywa np. nagrodę - a teraz pytanie :slight_smile: czy można jakoś sprawdzić że ta moja fotka jest mojego autorstwa, a nie jego ? - wiem że jak się wysyła jakieś foto to jest napisane gdzie to foto się umnie na kompie znajduje i czy można na tej podstawie sprawdzić że foto jest tylko moje - że ja jestem 1 autorem ?

P.S. ale się napisałem #-o

Można dodać znak wodny do zdjęcia (w kod pliku) lub nanieść logo, napis, na zdjęcie.

Jeżeli zdjęcie jest Twoją własnością, to:

  1. jeżeli było cykane metodą tradycyjną zapewne masz film …a jeżeli cyfrakiem, posiadasz oryginalne zdjęcie np. surowy raw itp.

…lub też cokolwiek innego na potwierdzenie swoich praw do tego zdjęcia

  1. często uploadowane na serwer fotki są automatycznie skalowane i zmieniany jest ich stopień kompresji, o zmianie czasów utworzenia/modyfikacji pliku nie wspomnę

  2. w ostateczności logi serwera na którym ta fotka była

Po tym najprościej dowieść kto jest właścicielem a kto dysponuje kopią.

Warto jeszcze wspomnieć, że sprawa wygląda łatwiej gdy jest to fotografia konkretnej osoby, bo tu dochodzi sprawa ochrony wizerunku i zgody na rozpowszechnianie …a i osoba fotografowana może potwierdzić Twoje prawa.

Dlatego dobrym pomysłem jest zmniejszanie rozmiaru zdjęcia przed publikowaniem w necie, zostawiasz sobie na dysku oryginał w dużej rozdzielczości, a wysyłasz zdjęcie mniejsze np. o połowę, nie ma możliwości takiego powiększenia zdjęcia aby uzyskać Twój oryginał, więc łatwo udowodnisz swoje prawa

Zrobiłem kopie 1 fotki z Moje Obrazy i umieściłem ją w innym miejscu i tam zrobiłem sobie znak wodny ( w Paint ) jak zapisałem zmianę w tym pliku razem z tym znakiem wodnym to tam gdzie była orginalna fotka w Moje Obrazy też mi sie ten znak ‘‘wtrynił’’ :evil: kurde jak to cofnąć, poto zrobiłem kopie żeby poćwiczyć a tu lipa :frowning: pomocy ![-o<

a ten znak wodny to też foto