Wywala Ram (bluescreeny)

Witam Jestem użytkownikiem szczęśliwego zestawu:Geforce 8800GTS,2Gb Ram( DDR2 667 MHZ ) ,Pentium 4 3.0,zasilacz 550,płyta gigabyte Ga-945GM-S2

obecnie mam w komputerze 1 gb ram :oops: drugi leży na półce myślałem że to problem płyty ale według opini w sklepie uznałem wine napięcia! i niewiem jak to naprawić cytuję:

“pamieci ok jednak trzeba im ustawic napiecie 2.0v bo inaczej mogą wywalac bluescreeny a na 1,8v to bedzie problem nawet z zaladowaniem windowsa. ale po ustawieniu takiego napiecia pamieci bardzo wydajne i stabilne.”

albo “Pamięci są bardzo wybredne w kwestii napięcia i nie chciały pracować poprawnie na płycie Intel DP965LT, która nie ma możliwości podniesienia napięcia i podaje standardowe napięcie 1.8V. Żeby było śmiesznie na samych modułach napisane jest jak byk 800 MHz CL5 1.8V, a dopiero na stronie GeIL’a jest podane, że minimalne zalecane napięcie dla tych pamięci to 1.9V… Na szczęście Komputronik umożliwił mi bez żadnych problemów wymianę zakupionych pamięci na inne wraz z korektą ceny w dół jako że wziąłem tańsze Goodramy. Za to ogromny plus dla Komputronika, zwłaszcza dla salonu w Łodzi. Jakość obsługi na najwyższym poziomie. Po wymianie pamięci na Goodramy 1 GB 800 MHz CL5 o identycznych parametrach fabrycznych jak tamte GeIL’e wszystko chodzi pięknie. Tak więc te pamięci GeIL’a są OK, ale z uwagą, że bez zmiany napięcia mogą nie ruszyć nawet na fabrycznych parametrach, co należy uznać za wadę.”

czy na mojej płycie można podnieść napięcie?? a jeżeli tak to w jaki sposób??? proszę o nie szybką ale dokładną pomoc

Sprawdziłem w biosie i pisze tak:

DDR18

+3.3V

+12V

Jest tak, jak Ci powiedzieli w sklepie i napisali na stronie GEIL.

Sam używam tych pamięci i jestem zadowolony.

Otóż, wygląda to tak.

Standardowo, pamięci te działają przy napięciu 1,8V, ale w BIOS-ie muszą być ustawione na Auto, ponieważ przy napięciu 1,8V producent zaprogramował w SPD timingi 5-5-5-15.

Jeśli poniesiesz napięcie do 2,1V, wówczas możesz przestawić na ustawienia ręczne i zmienić timingi na 4-4-4-12 i 800MHz.

Ot, cała filozofia.

Fabryczne ustawienia w SPD są zachowacze i zgodne z normą JEDEC, tak by pamięci działały z każdą płytą obsługującą ten standard pamięci.

Ustawienia podane na modułach są możliwe do uzyskania, przy czym, nap. 1,9V, ale to absolutne minimu dla taktowania 667MHz, dla 800MHz GEIL zaleca 2,1V.

Pamięci nie są wybredne. Są to jedne z nielicznych, które działąją przy 800MHz z timingami 4-4-4-12 i nap. 2.1V.

Nawet osławione PATRIOTY potrzebują minimum 2,4V do stabilnej pracy przy takich ustawieniach, a to oznacza, że tylko 0,1V brakuje, by je spalić :slight_smile:

tak ale dodam że dodałem że mam 2x1GB Geil 667MHz :frowning: wiecie może czy moja płyta główna gigabyte Ga-945GM-S2 daje tyle V ile potrzebują ramy? jeżeli nie to jak mam sprawdzić to???

Ja początkowo też miałem u siebie u siebie 2x1Gb GeIL Ultra ale po blue screenach (nawet przy samej instalacji Windy) wymieniłem je na Patrioty i problem jak ręką odjął - zapomniałem co to uciążliwy niebieski ekranik. U mnie nie pomagało przestawianie napięcia na 2,1V. Miałem 3 komplety pamięci GeIL! !!

Pzdr.