Wywalczenie płytki firmowej OEM Windows 7 przy kupnie lapka

(Jusko) #1

Ostatnio przeglądałem fora w internecie i trafiłem na pytanie dotyczące ciekawej kwestii. Więc: przy kupnie stacjonarnego PC z preinstalowanym Windows dostajemy płytkę OEM z systemem. Czy takie coś idzie również wywalczyć przy kupnie laptopa? Generalnie nie zawsze jest partycja recovery, więc co wtedy? Przykładowo kupuję laptopa Dell, to czy mogę walczyć o płytkę Della z OEM Windows? Partycja recovery nieszczególnie pasuje mi, ponieważ system zawiera wtedy wszystkie śmieci preinstalowane przez firmy trzecie oraz usuwa zawartość dysku. A i miejsce recovery dałoby się ładnie dołączyć do któreś z partycji :slight_smile:

(wacek) #2

Nie ma takiej możliwości

Producent daję płytki z obrazem płyty recovery (to już rzadkość)

albo na dysku jest ukryta partycja z w/w obrazem.

Nie ma możliwości żeby tego obrazu nie było w ogóle.

Zresztą nie widzę żadnego problemu...

1. Wraz z obrazem na ukrytej partycji dołączone jest programowanie które umożliwia wypalenie go na płytę(y)

2. Na każdym laptopie naklejony jest klucz licencyjny (i tak na prawdę za niego płacimy) dzięki któremu możemy postawić goły OS z dowolnej płytki OEM-owej

(K Korczynski) #3

Spróbuj zadzwonić do Microsoftu 801 308 801. Kiedyś można było zamówić płytę, jednak może się to wiązać z opłatami.

A ja widzę - ten obraz jest najczęściej zaśmiecony bezużytecznymi programami.

(Drobok) #4

zapomniałeś dodać że jest na nim pełno dem czy triali. /jak ci się uda załatwić płytkę to daj znać mnie też by się przydała xD

(Jusko) #5

Microsoft na pewno nie "odda" mi płytki OEM. Raczej podziała to na zasadzie "chcesz pan OEM, to se OEM kup, są w sklepach". Właśnie problem jest w tym, że system z recovery jest zawalony tymi śmieciami. Wiem, że MS dopuszcza instalację z innego nośnika (pod warunkiem iż legalny, sam w ten sposób instalowałem niedawno XP u siebie, a informacja pewna gdyż przed tym procederem kontaktowałem się z MS), jednak nie znam nikogo z taką płytką. Niemniej wiem już na czym stoję - dzięki. Co do zamawiania płytki to chodziło raczej o wymianę uszkodzonego nośnika z Windows.

-- Dodane 19.08.2010 (Cz) 18:52 --

Niestety z tego co widziałem, zdarzyło się to znajomemu z laptopem firmy, której sprzętu na pewno nie kupię nigdy - Acer. Inny znajomy tak samo kupił sobie laptop Acera w 2007 z preinstalowaną Vistą - po ukrytej partycji ani śladu (również Acer). Dlatego nieco się obawiałem i dlatego pytałem. Zamierzam jakoś niedługo zmienić laptop, dlatego pytałem o płytkę.

(wacek) #6

Zapewniam cię że istnieje takowa partycja w Acerach.

W BIOS-ie należy włączyć funkcję D2D a później przywołać ukrytą partycję kombinacją klawiszy Alt + F10

O ile dobrze mi wiadomo jedyną firmą która jeszcze daje płytki recovery jest DELL

Pozdrawiam