Wywiew czy nawiew |SYSFAN|

Mam dylemat mam wiatraczek i chciałbym zamontować dodatkowe chłodzenie i nie wiem czy w tym miejscu http://wstaw.org/d/5802 zrobić wywiew czy może nawiew. Bo w internecie widziałem tak i tak. I nie mam pojęcia jak lepiej. :wink:

Z góry dzięki,

PascalHP.

Ustaw tak, żeby wydmuchiwał ciepłe powietrze na zewnątrz obudowy.

Już zamontowane jako wywiew. ;D

Niby czemu???

Zawsze lepiej by wdmuchiwać powietrze.

Temu, że jak ma tylko jeden wentylator to najkorzystniej ustawić go jako wywiew, pod zasilaczem. Jeżeli ma jeszcze jeden, warto go wtedy zamontować gdzieś na dole z przodu obudowy, jako ten zasysający. Fizyka.

Bzdura.

Widziałeś kiedyś komputer z jednym wiatrakiem którego jeszcze chce dopiero wstawić. Gdzie ty masz ta fizykę???

Po co pod zasilaczem jak on ma wiatrak wydmuchujący???

Ano po to, żeby ciepłe powietrze z wnętrza komputera nie nagrzewało podzespołów zasilacza i żeby wymusić zwiększony obieg powietrza. A wdmuchiwać powinno się powietrze chłodne z dołu/przodu obudowy.

A fizyka tu się ma akurat baardzo dużo… nagrzane powietrze unosi się ZAWSZE do góry i warto mu pomóc opuścić naszą budę :slight_smile:

Jak zasilacz wydmuchuje to chyba logiczne ze należy dać na dole wdmuchujący, tu ta fizyka. Co do tego ja unosi się powietrze to doskonale wiem. Nie rozumiem po co dwa wydmuchujące i zero wdmuchujących. :slight_smile: Przez danie wiatraka wydmuchującego pod zasilaczem nie stworzymy zimniejszego na zasilaczu :smiley:

mymaney , Po co powiedz 2 wiatraki wydmuchujące ? Jeden wlot i jeden wylot lepiej spełnią swoją funkcję, chyba że chcesz próżnię w nim zrobić , wiatraki nie mają chodzić elementów komputera tyko zapewnić obieg powietrza, podstawowym elementem układu chłodzącego zdaje się będzie cooler bo to on odprowadza ciepło z elementów się nagrzewających.

Jeżeli zapewnisz odpowiednio niską temperaturę w środku komputera (czyli przepływ a nie nadmuch/odsysanie powietrza) to i cooler spełni swoje zadanie,

Jak wdmuchiwać to z przodu. Totalnym bezsensem jest wdmuchiwanie pod zasilaczem…

Ja się podłączę pod temat. To w końcu jak ma być. Mi zamontowali w ten sposób, że tylny wdmuchuje a przedni wydmuchuje. Dobrze czy nie?

to nie jest dobrze, tylni wentylator ma wydmuchiwać cieple powietrze na zewnątrz tak jak wentylator w zasilaczu robi, przedni wentylator ma wciągać chłodne powietrze do środka.

Zmienione. Dziękuję za info.

Wiatraki zapewniając obieg powietrza siłą rzeczy chłodzą elementy komputera…

…no i zapewniam odpowiednio niską temperaturę w środku komputera poprzez wiatraki, daję dodatkowy na tył żeby cooler szybciej oddawał ciepło…

tores1977 , nie kumam twojego posta, masło maślane :x

a moze jednak?

aby chlodzenie powietrzem bylo skuteczne w budzie musi panowac lekkie podcisnienie, ktore pozwala szybciej odebrac cieplo z elementow - odnoszac sie do fizyki, to mozna za przyklad podac gotowanie jajka na Everescie :roll:

w przypadku posiadania tylko jednego wentylatora lepiej go umiescic pod zasilaczem jako wydmuchujacy - zadna buda nie jest szczelna w 100% (moze akwarium jedynie), wiec powietrze zawsze sie dostanie do srodka… problemem zawsze bbylo pozbycie sie go z wnetrza

niektore modele obudow oferuja siatke na deklu, w takim przypadku faktycznie lepiej byloby umiescic wentyl na dole jak ssacy (czesto zasilacz takze jest na dole, wiec zdac sie nalezy na sile grawitacji)