Wzmacnianie sygnału WiFi

Witam. Chciałbym moją szkołę pokryć w pełni zasięgiem WiFi. Czy jest możliwe postawienie jednego routera i kilku wzmacniaczy sygnału, czy może lepiej postawić kilka routerów w trybie repeatera? Zależy mi na tym aby w szkole była jedna sieć wifi i nie trzeba było się przełączać pomiędzy kilkoma.

Witam,

Najlepiej uzyć kontrolera wtedy święty spokój. Firma Ubiquity sprzedaje swoje AP wraz z oprogramowanie na windowsa które kontroluje AP można zainstalować na dowolnym komputerze.

Tryb repeater jest dobry rozwiązaniem ale przy większej ilości AP mogą wystapić znaczne problemy z syganłem , zawiszeaniem się urządzeń pozatym warto dobrac sprzęt z lepszej półki przy takim rozwiązaniu. Osobiście proponuję kontroler.

Jaka ilosć AP będzie użyta ???

5 sztuk max. Chodzi mi głównie o to, aby sieć była jednolita. Sieć nie będzie zbyt obciążona, będzie dostępna głównie dla nauczycieli, aby mogli obsługiwać dziennik elektroniczny.

Co do mojego pomysłu, czy jest jakaś różnica pomiędzy routerami w trybie repeater, a wzmacniaczami sygnału?

Bez sensu. Lepiej kupić 1 WiFi dużej mocy. Cos takiego http://www.tp-link.com.pl/products/?categoryid=215

Szczerze mówiąc nie zdarzyło mi się robić sieci bez kontrolera, repeater to urządzenie które wykorzystuję tą samą antenę do odbioru i nadawania. Dlatego proponuje rozwiązanie z kontrolerem. Przy 5 szt Ubiquiti to koszt około 250 zł netto za szt. 1250zł za 5 szt i dostaje się oprogramowanie do kontroli. Wtedy jeden SSID i bezproblemowe działanie. Urządzenie są bardzo estetycznie i mało awaryjne. Może ktoś się wypowie kto używa repeatery.

Nie znam się kompletnie na sprzęcie od Ubiquiti. Możecie polecić jakieś konkretne urządzenia?

Nie zgodze się , jeżeli jest mowa o 5 szt. tzn ze jest albo duża odległość albo coś co może blokować sygnał np grube ściany. Jedno urządzenie można sobie wykorzystac na pustej przestrzeni. A jeżeli chcesz mieć spokój to napewno nie TP LINK (to raczej używać w domu). Pozatym po zamontowaniu warto zmierzyć sygnał, można to zrobić darmowym program inSSIDER, ważne aby sygnał był w przediale od -29 do -69 dBm jak będzie np -72 wtedy często jest utrata danych. Mało użytkowników zdaje sobie z tego sprawę. Sprawdzają patrząć na kreseczki na ikonce WIFI jak sa np. 3 to działa. do Robią pinga i myśłe że jest ok. Ale nikt nie sprawdza gdy np. jest 5 , 10 użytkowników. Dlatego warto użyć lepszego sprzętu ale mieć święty spokój a nie codziennie restartowac urządzenia. Pamiętaj że musisz myśleć ilu użytkowników bedzie uzywać na tp linku podłaczysz 4 kompy i np 3 telefony i nagle okaże się że internet nie działa. A to wina sprzetu gdyż procesor zainstalowany w urządzeniu nie daje sobie z tym rady. Dlatego np sprzęt cisco jest 4-5 razy droższy nić TP link. Decyzja należy do Ciebie , pamietaja robisz to tak abyś ty miał mniej roboty a nie tylko sobie dokładał.

Pozdro

Dodane 21.01.2013 (Pn) 23:15

http://www.cyberbajt.pl/produkt/3953/ub … range.html najlepiej zadzwonić do sklepu to doradzą co i jak. Soft prosty w obsłudze.

Po pierwsze twoje rozwiązanie jest drogie, po drugie jest drogie, a po trzecie jest (drogie?? :P) nieadekwatne do przeznaczenia.

Ja na twoim miejscu kupiłbym sobie router z mocną anteną i o ile to nie jakiś 9 piętrowy kolos z 8 aulami i kilkunastoma salami na każdym piętrze. Taki 1 router z ap powinien ci wystarczyć. Jak mają z tego korzystać nauczyciele, jak odległości nie są duże pomyśl czy nie taniej wyszłoby pociągnąć te kilkadziesiąt metrów skrętki (wyjdzie taniej niż kupować karty wifi do złomów które zapewne dostaną nauczyciele).

Kup sobie najpierw router z ap z dwoma odłączanymi antenkami, zamień je na jakieś mocne. A jak gdzieś braknie sygnału to dołóż repeater, prosto, tanio, przyjemnie.

Decyzja należy do Ciebie, poszukaj jeszcze na różnych forach. Ja z doświadczenia wiem że lepiej czasem dołożyć kasę i mieć spokój. Pamiętaj że sygnał nie sprawdza się patrząc na ikonkę Wifi tylko specjalnym oprogramowaniem. Jeżeli jest mowa o routerze z dobrą anteną to nie za 100 zł tylko licz około 500 zł skoro ma to działać. Cena ubiquti na każdym sklepie np. ceneo kosztuje około 250 zł więc nie wiem do czego się odnosisz. Gdybym ja to robił to zrobił bym to na kontrolerze . Bo tak jak wspominałem w domu masz 3-4 uzytkowników w szkole możesz miec ich 30 i wiecej. I pierwsza zasada im wiecej uzytkowników podłaczonych tym sygnał słabszy :slight_smile: Możesz zrobić test jeżeli masz jakikolwiek router zainstaluj inssidera i zrób pomiary wtedy zobaczysz że sprzęt z dobrą anteną nie zawsze spełnia swoją role. Możesz również poszukać innego rozwiązania najlepeij podzownić po sklepach i popytać wtedy napewno Ci doradzą. I strzeż się TP linka jeżeli wybierzesz już rozwiązanie bez kontrolera użyj linksysa, netgeara nie używaj najtanszego sprzętu gdyż bedziesz mieć potem problemy a robisz to po to żeby ułatwić komuś pracę. Tak jak wczesniej wspominałem TP link jest idealnym rozwiązaniem do domu bo jest tani i prosty w konfiguracji.

http://www.dobreprogramy.pl/bachus/Inte … 38461.html

Przekonałem się w sumie co do tego unifi, dość ciekawe i niedrogie rozwiązanie. Teraz mam pytanie - jak wygląda sprawa podłączenia, bo chciałbym użyć około 6 takich urządzeń. Czy muszę dokupić do tego jakiś switch, który podłączę do jakiegoś komputera i internetu?