X.Org na ubuntu 10.04-wysokie zużycie procesora

Witam!

Powtarza się mój stary problem z Ubuntu 9.10 z X.Orgiem który pobiera sporo procka. Z góry mówię-downgrade x.orga zakończyło się kompletnym crashem ubuntu w związku z zależnościami i to nie wypali i tym razem. X.org pobiera czasem 50 a czasem 10% procka. Praktycznie nie schodzi poniżej 10% a jak jest koło 25% to muli wszystko. Patrzę programem top z terminala. Mam dysk 500GB SATA. Procesor Athlon X2 5200 oraz grafe Geforce 9600. Co z tym zrobić?

Dodam że używam tylko compiza i pidgina z programów samostartujących. Ustawiłem sobie tylko kilka efektów z compizie, poza tym jego proces nie pożera procka więc nie od tego jest problem.

Z swojego doświadczenia wiem że w ubuntu xorg zawsze korzysta ze sporej części procka.(między innymi dla tego płytki poleciały do śmietnika)

Czy tak jest od razu po instalacji czy może po upgrade?

Jeżeli od razu to polecam śmietnik, albo próba “tuningu” systemu po przez wyłączenie wszelkich efektów i sprawdzenie stanu CPU.

system świeżo po instalacji. Nie robiłem upgrade z .10 tylko czysta instalacja z formatem starego ubuntu.

Może testowałeś inne sterowniki do swojej grafiki? Jaką masz kartę grafiki i jakie sterowniki do niej?

grafika już pisałem że Geforce 9600 a sery to “Sprzętowo przyspieszany sterownik grafiki NVIDIA (wersja 173)” a dodam że ten x.org nie zawsze muli tylko czasami.

zainstaluj najnowsze sterowniki bo te są już stare używasz wersji 173 a najnowsze to 195 jak dobrze pamiętam.

lecz ubuntu tylko takie wykrywa. Dodatkowo zmieniłem sterownik na rekomendowany i już jest lepiej.

Użytkownikowi @treuer25 chyba chodzi o to żebyś pobrał stery z nvidia.com. Ja zawsze brałem od producenta jeśli tylko takowe były.

nie widze takiej potrzeby korzystam z rekomendowanego stera i na razie wszystko chodzi OK jak będą problemy to się zobaczy :slight_smile:

Zainstaluj z repozytorium sterownik nvidia-current, usuwając ten 173.