XP i Vista na jednym kompie (czytalem podobne tematy)

(Mrqs) #1

Witam,

Dokupilem kolejny dysk przeznaczony dla Visty.

Konfiguracja komputera przed zainstalowaniem Visty wygladala tak:

Dwa dyski spiete w RAID, podzielone na partycje C: i D:. Partycja C: jest partycja aktywna z systemem XP.

Dysk dodatkowy E: z czyms tam

Dysk nowy F: na ktorym zainstalowalem Viste (tez podzielony na dwie partycje)

Po zainstalowaniu Visty konfiguracja wyglada tak ( jest to dzialanie visty, ja nic nie mieszalem w ustawieniach):

Dysk C: z Vista

Dysk D: to dawny E:

Dysk E: to dawny C: (ten z XP)

Dysk F: to dawny D:

Kiedy usiluje w bootloaderze odpalic XP komputer sie resetuje, nie ma zadnego komunikatu bledu i nie jestem w stanie odpalic XP w zaden sposob. Moge tylko odpalic Viste i wtedy wszystko jest jak wyzej opisalem. Co i jak mam zrobic aby odzyskac mozliwosc odpalania XP (to jest moj "glowny" system i tam wykonuje 90% swojej pracy).

Kiedy odlaczylem dysk z Vista i probowalem odpalic XP, rowniez komp sie resetuje bez zadnych komunikatow. Usilowalem "wrocic" przez naprawe sysytemu z CD instalacyjnego ale nie ma zmian w dzialaniu kompa. Nie kopiowalem ntldr ani nic innego, bo nie wiem co jest uszkodzone.

Z gory dzieki

P.S. RAID jest widoczny pod Vista, ma tylko zmienione litery dysku. Instalator XP tez widzi prawidlowo dyski, ale z jeszcze innymi nazwami - D: to tam gdzie jest XP, E: ma Viste. Na "oko" zawartosc dyskow jest ok, wszystko sie czyta i teoretycznie dziala. Oprocz bootowania XP :frowning:

Nie chce poki co majstrowac przy literach dyskow, bo sie boje, ze jesli zmienie tak, zeby bylo jak przed instalacja Visty, to ani XP ani Vista sie nie odpali i bede mial jeszcze gorszy b..alagan.

(Zajawkarz) #2

ale moment, była zmiana sprzętu, jeśli tak, to to jest przyczyna, [2 sprawa: Vista domyślna wer 64, a potem XP Windows 32 bit / 64 bit]

a co do ustawień własnych, który system domyślny to komenda msconfig / zakładka rozruch