Xp jako drugi system operacyjny/samowłączanie się systemu

Mam system Windows Vista home premium.

Chce jednak zainstalować drugi system - XP.

Mam płyty zarówno visty jak i xp’ka.

Czy więc wystarczy teraz włorzyć płyte xp i podczas instalacji będę miał możliwość wyboru zainstalowania jako drugio system na drugiej partcji?

I czy podczas startu systemu będę musiał zawsze wybierać system czy można jakoś to zrobić, ze np, najpierw włącza mi się vista a jak chce zmienić system to coś tam klikam i włącza się xp?:stuck_out_tongue_winking_eye:

Pozdrawiam.

Kidzio.

Edit:

A bo ja wiem czy dobrze ten temat zmieniłem:p

Jeśli masz takową drugą partycje to tak.

Można ustawić w bootloaderze który system ma się załączyć i po jakim czasie itd.

Można ustawi że jeśli po kilku sekundach ie wybierzesz to władcza ci się 1 z nich automatycznie. A jeśli chcesz mieć 2 systemy to musiszmiec 2 pertycie. Oczywiście można zrobić to z poziomu płytki xp ale wtedy skasuje ci sie vista i będziesz musiał ją też wgrywać potem od nowa. Ale jeśli już masz 2 partycje (lu więcej) to nie ma problemu.

O, o…Tak może być. Jak to zrobić?

Edytujesz boot.ini

W Viście niem pliku boot.ini. A z boota xp nie odpalisz Visty. Wiem że w xp w panelu sterowania było to ale nie wiem jak w Viście (bo jak napisałem boot Xp nie obsługuje Visty, ale Visty obsługuje Xp).

Najprościej - najpierw XP, potem VISTA - będzie wybór systemu.

A jeszcze lepiej zainstalować po tym na VIŚCIE VISTA Boot Manager - i można to i owo pozmieniać.

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny, używając

funkcji icon_edit.gif

Panel sterowania > system > zaawansowane ustawienia systemu > (zakładka zaawansowane) > uruchamianie i odzyskiwanie (ustawienia)

to nic nie da

użyj tego

http://www.vistabootpro.org/

W zakładce Manage OS Entries wszystko ustawisz

Bardzo dziękuje :slight_smile:

Przyda się bardzo.

Edit:

Duuży problem:/

Zacząłem instalacje xp…

Pierwszy proces zakończony, koputer uruchamia się ponownie i…

pisze jedno zdanie ’ trwa ładowanie systemu…". jakoś tak.

Trwa to z 20 minut i nic się nie dzieje. :confused:

Co robić

A czy coś czyta z dysku i czy sie czasem nie zawiesił?

Próbowałem instalować system kilka razy. Za każdym razem to samo.

No może z tą różnicą, że teraz żadnego napisu nie ma tylko miga kursor.

Zainstalowałem viste na drugim dysku i wszystko ładnie szło. A xp’ka nie da rady…

Czy możliwe jest, że jak zainstaluje na C xp;ka a potem viste na D to będzie działać?

To chyba będzie najbardziej odpowiednie :stuck_out_tongue: ale najpierw Xp potem Viste :stuck_out_tongue:

aha i nie myl tego że gdy zainstalujesz Viste np na G:\ to w Viscie będzie Ci pisało że to C:\ a w Xp że G:\ a gdy Xp będzie na C:\ będzie pisało w XP że jest na C:\ a w viscie będzie pisało że na D:\