XP Oem i zmiana kompa

Hmmm… trochę nad tym myślałem i jak narazie nie doszedłem do jakiegoś wniosku. Może ktoś z Was się z tym spotkał bądź zna z autopsji.

Otóż mam wersje XP OEM, nie dedytkowana pod żadnej firmy komputer itp. Podczas burzy (nieobecność w domu) spowodowała iż poszło za duże napięcie i komputer poszedł w zapomnienie. Obecnie przymierzam sie do zakupu nowego blaszaka bez windy i co w takim wypadku?? Licencja jest do starego komputera przypisana który już nie istnieje.

licencja typu OEM “umiera śmiercią naturalną” wraz ze sprzętem…

niestety… :frowning:

Nieprawda. W przypadku uszkodzenia płyty głównej i konieczności jej wymiany, można przenieść licencję na nowy sprzęt bez najmniejszego problemu

Na przestrzeni ostatnich lat licencja OEM Microsoftu dla systemów XP zmieniała się:

  • Początkowo (aż mniej więcej do początku roku 2006) licencja była związana z “częściami komputerowymi, które nie są urządzeniami peryferyjnymi. Do takich urządzeń zalicza się wszystkie urządzenia, od których zależy podstawowa funkcjonalność komputera PC, na którym zostanie zainstalowane to oprogramowanie”. Tego typu licencja OEM nie dotyczyła jednak produktów serwerowych oraz pakietów Office.

Jako urządzenia nieperyferyjne Microsoft wskazał: plytę główną, procesor, pamięć ram, dyski wewnętrzne, mysz, klawiaturę.

Oznaczało to że mozna było kupić licencję OEM razem z myszką która kosztowała nas czasami 5zł. Jednocześnie licencja była związana z takim sprzętem, czyli tak długo jak używałeś tej konkretnej myszki.

  • mniej więcej z początkiem roku 2006 (nie pamiętam dokładnej daty :/) Microsoft wprowadził zmiany w licencjonowaniu pakietów OEM dla Windows XP. Zmiana ta obowiązuje do dzisiaj i brzmi:

"Licencja Producenta Systemów OEM Microsoft została ujednolicona dla produktów Windows i Office. Oba te produkty należy, zgodnie z licencją, dostarczać użytkownikowi końcowemu wyłącznie preinstalowane na „całkowicie zmontowany systemie komputerowy”.

“Termin „całkowicie zmontowany system komputerowy” oznacza system komputerowy składający się przynajmniej z procesora, płyty głównej, dysku twardego, zasilacza i obudowy.”

“Oprogramowanie w wersji OEM jest legalne tylko z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Przeniesienie licencji oprogramowania OEM na inny komputer nie jest zgodne z umową licencyjną i nie jest możliwe. Do nowego komputera trzeba nabyć nową licencję na system operacyjny.”

źródło: http://www.microsoft.com/poland/licencje/pytania/default.mspx

Jeśli więc zakupiłeś licencję OEM według “nowych” zasad licencjonowania, to w Twoim przypadku (wymiana uszkodzonego komputera) najprawdopodobniej licencja taka wygaśnie i nie będziesz “legalny”.

W twoim przypadku proponuję jednak upewnić się dzwoniąc na infolinię Microsoftu. Bo w końcu mozna Twój przypadek potraktować jako awarię i zdarzenie losowe, któremu nie mogłeś zapobiec. O tym co pisze powyżej MarS słyszałem niejednokrotnie i na 99% jest taka możliwość.

Zgadzam się ja wymieniłem nie dawno pł. główną i dysk i bez problemu z aktywacją :smiley: