XP pada po 2 dniach pracy


(Mad Duck) #1

Złożyłem ostatnio nowy komputer o parametrach

Procesor: AMD Athlon II X2 240

Płyta główna: Gigabyte MA785GT-UD3H

Karta graficzna: Sapphire HD 4770

Pamięć RAM: Ocz Gold 2gb Ddr3 1600 Cl8 Dual

Zasilacz: Chieftec CFT-500A-12S 500W DUALXEON

Komputer działał po złożeniu przez dwa dni, po czym trzeciego dnia zniknął internet (żadnych alertów w menedżerze urządzeń). Uruchomiłem komputer ponownie, ale start Windy wyglądał tak, że pojawiała się tapeta, a dopiero po ~3minutach wyskakiwały ikony i można było pracować, choć dalej bez internetu. Zrobiłem formata, wszystko było dobrze, ale po dwóch dniach sytuacja się powtórzyła, tym razem w trakcie pracy. Uruchomiłem Firefoxa i nie mogłem wejść na żadną stronę, choć w tym samym czasie rozmawiałem przez GG, bez żadnych problemów. Zauważyłem, że nie mam kontroli nad głośnością (error na pasku winbara). Po ponownym uruchomieniu znowu tapeta, czekanie, brak internetu i dźwięku, i wyskakujące błędy "Instrukcja spod "(różne wersje)" odwołuje się do pamięci pod adresem "(...)". Pamięć nie może być "read" ("write", zależnie od błędu). Teraz jestem świeżo po formacie i czekam kiedy mi się to znowu wydarzy :expressionless:

Dopiero teraz, pisząc posta, uświadomiłem sobie, że to może wynika z modyfikacji w BIOSie jaką robiłem. Płyta czyta RAM jako 1066, więc przestawiłem ręcznie na 1600. Ustawiłem mu też opóźnienia ręcznie na niższe, bez podnoszenia napięcia, a te OCZy pracują na 8 - 8 - 8 - 24 przy 1,9 ~ 1,95V, zgodnie z tym co tu napisano http://www.ocztechnology.com/products/m ... ld_edition . No ale żeby od razu umierać regularnie co dwa dni? :wink: Jakieś pomysły?


(Robert Zgrzebnicki) #2

Pobierz najnowszego Memtesta86+ - http://www.memtest.org/download/4.00/me ... 00.iso.zip - obraz .iso wypal na płycie. Zabootuj z tej płytki i niech sprawdzi RAM.

Niższe opóźnienia, tzn. jakie? Zjechałeś z CL8 na CL7?

Kupując te pamięci pod platformę AM3 zrobiłeś babola. To prawda, że Twoja płyta główna, tj. GA-MA785GT-UD3H obsługuje takie taktowanie pamięci (DDR3 1800 (OC)/1666/1333/1066 MHz), ale w praktyce oznacza to niewiele. Kupując pamięci pod AM3 trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby była to wersja najlepiej zoptymalizowana pod AMD. Dlatego, że pł. główna inne pamięci ustawi domyślnie właśnie na 1066Mhz - http://forum.pcformat.pl/thread-167244.html