XP wyłącza komputer i żąda płyty serwisowej

Witam! Piszę na forum ponieważ brak mi już słów na komputer mojej lubej. Pozostało mi jedynie chyba przeinstalować system a dotąd starałem się tego uniknąć ponieważ ma oryginał:) a płytka gdzieś się komuś zapożyczyła. Ale więcej pomysłów oprócz wspomnianej reinstalki nie mam, więc może ktoś mi podpowie czy mam inne wyjście i czy jest może jakiś program który by przeleciał komputer i sprawdził stabilność systemu?

Konkretnie:

Komputer kilka razy się wyłączył samemu, po kilku dniach doszło do tego, że po wyłączeniu się nie dało się go w ogóle odpalić. Po długim badaniu doszedłem do tego, że nowy dysk powoduje, że systemowy C: wariuje. Nowy jak się okazało był uszkodzony i już jest reklamowany. Minęły dwa dni poprawnego działania komputera po czym znów się samoistnie zaczął wyłączać i żądać po ponownym włączeniu płytki serwisowej. Także teoria, że za wszystkim stał nowy dysk upadła… Musi być coś jeszcze, ale co to może być to ja jako laik się poddaję i zwracam się do was o mądrą radę.

Z góry dziękuję.

Co do systemu to :

Pożycz od kogoś odpowiadającą wersję systemu np. Windows XP Home OEM i zainstaluj ze swoim kluczem.

Sprawdź EVEREST’em temperatury i napięcia, zaraz zobaczymy czy coś się nie przegrzewa. najprawdopodobniej zasilacz do wymiany (słabe napięcia, kondensatory) albo przegrzewanie się sprzętu (proc, chipset).

Programy do testowania stabilności na szybko : OCCT, ORTHOS, SUPER PI, 3D MARK 2xxx

Dziękuję za zainteresowanie. Nic mi ten raport nie mówi dlatego wklejam go tutaj.

http://wklej.org/id/5aee16376c

Jakieś sugestie?

Temperatury:

Procesor 49 °C (120 °F)

Aux 36 °C (97 °F)

SAMSUNG SV0802N 35 °C (95 °F)

Procek wygląda na to że w miarę okej, spróbuj może obciążyć go jakimś programem na dłuższą chwilke i zmierzyć mu wtedy temperaturę (najlepiej OCCT, ORTHOS, SUPER PI).

Wentylatory:

Procesor 4441 RPM

Głośno się kręci :slight_smile:

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.55 V

+2.5 V 1.25 V

Uuuuu , albo błąd pomiaru +2.5V albo to właśnie zasilacz ci siada.

+3.3 V 3.30 V

+5 V 5.05 V

+12 V 11.84 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.95 V

Sprawdź koniecznie jak wyglądają kondensatory na płycie głównej. Szczególnie zwróć uwagę czy nie są spuchnięte, wybrzuszone i czy nie wylały.

OK sprawdzę. Mam tylko jeszcze jedno pytanie, na co mam zwracać uwagę podczas testów napięć?

To jest wynik mojego testu(sprawnego komputera) na którym siedzę

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.66 V

+3.3 V 3.25 V

+5 V 3.84 V

+12 V 12.80 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 1.67 V

DIMM VTT 2.67 V

Debug Info F 39 FF FF

Debug Info T 43 39 63

Debug Info V 68 A7 CB 8F C8 72 52 (77)

A to powtórzony test na komputerze o który pytam w wątku, tak aby wykluczyć możliwość pomyłki testu

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.55 V

+2.5 V 1.25 V

+3.3 V 3.30 V

+5 V 5.05 V

+12 V 11.90 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.95 V

VBAT baterii CMOS 3.23 V

Debug Info F 26 FF FF

Debug Info T 34 00 46

Debug Info V 61 4E CE BC BA 44 4B (F7)

Jakie są normy i wartości właściwe do których należy odnosić powyższe wyniki?